Aprites ekonomikas centrs Šūna

Piektdien, 3. maijā, vides objektā “Šūna” rīdzinieki pirmo reizi tika iepazīstināti ar aprites ekonomikas centra koncepciju un praktisku tā veidošanu Rīgā.

Latvijā ir ļoti daudz resursu, kas netiek lietderīgi izmantoti, bieži vien vēl noderīgas lietas tiek nodotas atkritumos. Daudzām lietām var piešķirt otro elpu – pagarināt to lietošanas ilgumu. Daudzi rīdzinieki aptaujās ir izteikuši vēlmi paši labot un remontēt, diemžēl pilsētvidē iespējas to darīt ir ierobežotas. Lai rīdzinieki aizdomātos par apritīguma principiem un mainītu paradumus resursu izmantošanas jomā, Rīgā taps pirmais aprites ekonomikas centrs Latvijā.

Gatavojoties aprites ekonomikas centra atvēršanai, Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) aicināja Latvijas augstskolu studentus un profesionālo skolu audzēkņus iesniegt priekšlikumus mūsdienīgiem, ergonomiskiem un funkcionāliem interjera dizaina elementiem.

Piektdien rīdziniekiem bija iespēja iepazīties ar jauniešu izveidotajiem darbiem, savukārt žūrija, kurā iekļauti interjera dizaina eksperti, arhitekti un pašvaldības pārstāvji, tās vērtēja un izvēlējās piemērotākās.

REA projektu vadītāja Ieva Kalniņa pēc darbu vērtēšanas atzina: “Mēs vēlamies, lai Rīgas pilsētas aprites ekonomikas centrs nes apritīguma vēstījumu vēl pirms kāds tā darbinieks ir sācis stāstīt par to. Tas nozīmē, ka telpu iekārtojumam jābūt radoši un interesanti veidotam, demonstrējot aprites ekonomikas risinājumus. Priecājamies, ka iesniegtie darbi ir gan mūsdienīgi, gan arī praktiski īstenojami. Jauniešu spēja īsā laikā atsaukties un mobilizēties ideju radīšanai, apliecina, ka apritīgums ir aktuāls un saprotams.”

REA uzsāk aprites ekonomikas centra veidošanu ar kopienas telpas un darbnīcas telpas iekārtošanu. “Redzam iespēju Rīgas kapitālsabiedrībām sadarboties, veidojot centru par koprades un ilgtspējīgu pilsētsaimniecības risinājumu demonstrēšanas vietu. Arī privātā sektora uzņēmēji var nākt ar sadarbības piedāvājumiem aprites ekonomikas centra iekārtošanā un darbībā, ” aicina Ieva Kalniņa.

Ideju sacensībā piedalījās jauniešu komandas no Rīgas Tehniskās universitātes, Vidzemes augstskolas, Latvijas Mākslas akadēmijas un profesionālās vidusskolas “Victoria”.

Par labāko tika atzīts Latvijas Mākslas akadēmijas interjera dizaina studiju programmas un Vidzemes augstskolas ilgtspējīgu ēku būvniecības studiju programmas audzēkņu veidotās komandas kopdarbs, kurā bija aptverts visa centra plānojums un īpaši padomāts par vides pieejamību.

Rīgas aprites ekonomikas centrs tiek veidots starptautiska projektā  “Centri resursu atkārtotai izmantošanai un pārstrādei pilsētvidē (CURE+)” ietvaros. Aprites ekonomikas centrs būs multifunkcionāla vieta, kurā iedzīvotāji varēs iepazīties ar aprites ekonomikas principiem, kā arī kokapstrādes darbnīcā atjaunot un paildzināt dažādu saimniecības lietu mūžu; tajā notiks arī pasākumi – meistarklases, semināri un nodarbības.

Projekts CURE+ tiek īstenots Eiropas klimata iniciatīvas (EUKI-2022) laikā. Projekta mērķis ir uzlabot mājsaimniecību radīto būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un celt pašvaldības darbinieku zināšanas un kapacitāti aprites ekonomikas pasākumu plānošanā, izstrādē un īstenošanā. Projekta partneri: Tartu pašvaldība (Igaunija), Amsterdamas Tehniskā universitāte (Nīderlande), Elisava, Barselonas inženierzinātņu un dizaina augstskola (Spānija), Kavalas pašvaldība (Grieķija).

Kontaktinformācija: projektu vadītāja Ieva Kalniņa, Rīgas enerģētikas aģentūra, e-pasta adrese: kalnina.ieva@riga.lv

Informāciju sagatavoja: Ineta Miglāne, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore,  e-pasts: ineta.miglane@riga.lv                  

Studenti iepazīstina Rīgas enerģētikas aģentūru ar aprites ekonomikas centra interjera elementiem | 03.05.2024.