Sadraudzības pilsētu kustība savus pirmsākumus rada pēc Otrā pasaules kara atbilstoši tautu un pilsētu iedzīvotāju vēlmēm stiprināt sapratni un draudzību starp dažādām kultūrām, veicināt mieru, kā arī stiprināt tirdzniecības sakarus un tūrismu.
Pirmie kontakti Rīgai ar ārvalstu pilsētām veidojās pagājušā gadsimta 60. gados ar Pori Somijā un Rostoku Vācijas Demokrātiskajā Republikā. Turpmākajos gados sadraudzības pilsētu tīkls pakāpeniski paplašinājās, no 70. gadu vidus veidojot sakarus ar pilsētām gan Eiropā, gan citos reģionos un kontinentos.
Rīga kā Baltijas reģiona metropole ir pievilcīgs starptautiskās sadarbības partneris gan jau esošajām sadraudzības pilsētām, gan arī citu valstu pašvaldībām, reģioniem un starptautiskajām organizācijām. Pašvaldību sadraudzība, kas balstās uzticamās attiecībās, var būt patiess savstarpējas bagātināšanās avots, attīstot jaunus sadarbības veidus, apmainoties ar pieredzi un labu praksi, kopīgām pārdomām par pārmaiņām, ar kurām jāsaskaras, kā arī kopīgiem centieniem aktīvi atbalstīt vides un infrastruktūras attīstību.
Rīgai ir 25 sadraudzības pilsētas piecos kontinentos, ar kurām noslēgtie līgumi kalpo par pamatu sadarbībai kultūras un izglītības, satiksmes organizēšanas un pilsētas attīstības, veselības, tūrisma, investīciju, uzņēmējdarbības, vides aizsardzības un citās jomās.