Labklājības departamenta un Rīgas Bērnu, jauniešu un ģimeņu sociālā atbalsta centra darbinieki aprīlī devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kopenhāgenas, Frederiksbergas un Horsensas pašvaldībām Dānijā

Rīgas pašvaldības Labklājības departamenta un Rīgas Bērnu, jauniešu un ģimeņu sociālā atbalsta centra darbinieki aprīlī devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kopenhāgenas, Frederiksbergas un Horsensas pašvaldībām Dānijā.

Pieredzes apmaiņas brauciena mērķis bija iegūt jaunas zināšanas, pieejas un apmainīties ar pieredzi par Dānijas pašvaldību un nevalstisko organizāciju sniegto atbalstu sociālās atstumtības riskam pakļautajiem jauniešiem vecumā no 13 līdz 24 gadiem, apvienojot veselības un sociālos jautājumus integrētos pakalpojumos.

Rīgas pašvaldības delegācijai pieredzes apmaiņas brauciena laikā bija iespēja iepazīties ar Dānijas Veselīgo pašvaldību tīkla pārstāvjiem un iegūt informāciju par tā darbības principiem, mērķiem un uzdevumiem. Kā informēja Dānijas Veselīgo pilsētu pārstāvis, tad vadošais mērķis un vienlaikus izaicinājums ir sociālā vienlīdzība un veselība, bet darbības princips ir atbalstīt sabiedrības veselības iniciatīvas pašvaldībās un veicināt viegli saprotamu zināšanu pārnesi no pētniecības uz praksi, sniedzot iespēju apmainīties ar to starp pašvaldībām.

Apmeklējot Frederiksbergu, tika iepazīts pašvaldībā īstenotais rīks “Place Standard Tool” un kā piemērs demonstrēts kopā ar jauniešiem izpētītais un ieviestais fizisko aktivitāti veicinošais projekts – sporta laukums jauniešiem. "Place Standard Tool" izmantots dažādos Dānijas pašvaldību projektos un ir veiksmīgs rīks, lai izpētītu pašvaldības iedzīvotāju vajadzības un mērķtiecīgi plānotu nepieciešamos pasākumus, kā arī veicinātu sadarbību starp dažādu nozaru speciālistiem. Piemēram, Frederiksbergā sadarbojās izglītības iestāde, sabiedrības veselības speciālisti un pilsētas plānotāji.

Rīgas domes delegācijai bija iespēja iepazīties ar garīgās veselības centru Kopenhāgenā. Garīgās veselības centra klientiem pieejams plašs pakalpojumu klāsts un tiek piemeklēta atbilstošā terapija aktuālajai problēmai vai situācijai. Iedzīvotājiem, kuriem ir arī sociāla rakstura problēmas, tiek piedāvātas attālinātas konsultācijas. Šo pakalpojumu Kopenhāgenas iedzīvotājiem apmaksā no pašvaldības budžeta.

Apmeklējot Dānijas pilsētu Horsensu, delegācija tika iepazīstināta ar tās sociālo un sabiedrības veselības politiku. Kā norādīja Horsensas pašvaldības pārstāvji, jaunās bērnu un jauniešu politikas mērķis ir nodrošināt saskaņotu un vienotu virzību darbam un sadarbībai ar bērniem un jauniešiem. Jo īpaši svarīgi, lai būtu saikne starp to, ko dara visu bērnu un jauniešu labā, un to, ko dara bērnu un jauniešu labā, kuriem nepieciešams īpašs atbalsts". Horsensas pārstāvji iepazīstināja ar Apkaimju centra darbības principiem un atbalsta grupām šajā pašvaldībā. Atbalsta grupās darbojas pārsvarā brīvprātīgie darbinieki. Delegācija tika iepazīstināta ar šīs pašvaldības izstrādāto "sērošanas politiku", kurā izglīto speciālistus darbam ar bērniem un jauniešiem, kuri zaudējuši tuvinieku.

Pieredzes apmaiņas vizītē Rīgas pašvaldības pārstāvji ir ieguvuši jaunus labās prakses piemērus un sadarbības kontaktus, kas ilgtermiņā veicinās iespēju veidot jaunus projektus kopā ar kolēģiem Dānijā.

Vizīte notika Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas "Valsts administrācija” apstiprinātā projekta “Integrēti pakalpojumi sociālā riska jauniešiem Ziemeļvalstīs”  (PVM ID APS1376) ietvaros.

Nordic-Baltic mobility programme

Informāciju sagatavoja: Antra Gabre, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore,e-pasts: Antra.Gabre@riga.lv