Programma: Eiropas Komisijas Eiropas Savienošanas Instrumenta CEF Digital programmas “Connecting Europe Facility Digital programma (CEF Digital)”
Projekta Nr.: 5SMARTCOM programma, līgums Nr. 101133716 (CEF DIGITAL 2022)
Projekta norises laiks: 2024. gada janvāris līdz 2026. gada decembris
Projekta partnerība: Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas digitālā aģentūra” (vadošais partneris) (LV), tostarp Rīgas valstspilsētas pašvaldības Pilsētas Attīstības departaments, Rīgas valstspilsētas pašvaldības policija; SIA Latvijas Mobilais telefons (LV), VAS Elektroniskie sakari (LV), biedrība VEFRESH (LV), WIND TRE SPA (IT), COMUNE DI TORINO (IT), Politechnico di Torino (IT).
Projekta kopsavilkums:
Laikmetā, kad tehnoloģijas attīstās vēl nepieredzētā tempā, projekts ieņem centrālo vietu kā iniciatīva, kas apņēmusies izmantot inovācijas, lai gūtu lielāku labumu. Šis projekts atklāj savu transformatīvo redzējumu divos atšķirīgos ģeogrāfiskos kopumos – Latvijā un Itālijā. Tas stratēģiski apvieno 5G savienojamību ar progresīvām tehnoloģijām, piemēram, bezpilota lidaparātu (UAV vai droniem) nodrošinātu monitoringu un alternatīvu ūdeņraža uzlādes apgādi. Īstenojot divkāršu uzdevumu, uzlabot sabiedrības drošību un vides veselību, projekts pēta, lai uz datiem balstīta prognozēšana un izpratne par situāciju reālajā laikā no gaisa kļūst par drošākas, efektīvākas un ilgtspējīgākas nākotnes pamatu.
Projekta pamatmērķis ir nodrošināt optimālu ārkārtas situāciju pārvaldību un uz datiem balstītu prognozēšanu, kas aptver visas sabiedrības drošību. Izmantojot 5G savienojamības un UAV dinamisko sapludināšanu, mērķis ir nodrošināt reāllaika izpratni par situāciju no gaisa un automātisku ievainojamības novērtējumu riska zonās. Projekta darbības joma sniedzas tālāk par tradicionālajiem glābšanas darbiem, nostiprinot inovācijas, lai aizsargātu gan cilvēku dzīvības, gan vidi.
Projekts Latvijā saistīts ar dronu un 5G tehnoloģijas izmantošanu monitoringa un glābšanas darbos, īpaši Vecāķu pludmalē un Ķīšezerā Rīgā, turklāt dažādās sezonās. Šīs pieejas mērķis ir uzlabot policijas efektivitāti. Projekts ietver arī pētījumus Rīgā par drošības protokoliem un procedūrām dronu ekspluatācijai pilsētas gaisa telpā un lidojuma metodoloģijām ārpus redzamības robežām (BVLOS), kas attiecas uz visu ES. Piesaistot 5G un dronus, projekts sola ātrāku un efektīvāku reaģēšanu ārkārtas situācijās, novēršot darbinieku trūkumu tiesībsargājošajās iestādēs un paplašinot savu prasmju kopumu. Latvijā dronu un 5G savienojamības izmantošana dos likumsargiem iespēju operatīvāk iejaukties, novēršot darbinieku trūkumu un paplašinot policistu meistarības kopumu.
Turīnā galvenā uzmanība tiek pievērsta 5G iespējota pakalpojuma izstrādei situācijas apzināšanai un ievainojamības novērtēšanai, lai cīnītos pret dabas katastrofu draudiem. Tas ietver pretdronu uzlaušanas tehnoloģijas testēšanu, satelīta datu integrēšanu un pilota-drona komandas uzlabošanu, lai uzlabotu reaģēšanu ārkārtas situācijās. Itālijā projekts mazinās dabas katastrofu draudus un testēs inovatīvas pretdronu uzlaušanas tehnoloģijas, kā rezultātā glābšanas vienības saņems operatīvo informāciju un nodrošina efektīvu reakaciju s ārkārtas situācijās. Turklāt drošības protokolu un procedūru izstrāde dronu lidojumiem pilsētā un BVLOS lidojumu metodikas validēšana noteiks jaunus standartus attiecībā uz sabiedrības drošību un drošumu.
Projekts uzsver kopienas iesaistīšanos un zināšanu apmaiņu, nodrošinot, ka šo tehnoloģisko sasniegumu priekšrocības sniedzas tālāk par tūlītēju ārkārtas situāciju pārvaldību, lai veicinātu noturīgāku un informētāku sabiedrību.
Projekta kopējās izmaksas 3 826 000 EUR. Projekts tiek finansēts 75% apmērā no Eiropas Komisijas Eiropas Savienošanas Instrumenta CEF Digital programmas “Connecting Europe Facility Digital programme (CEF Digital)” līdzekļiem.
Kontaktinformācija:
Rīgas valstpilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas digitālā aģentūra”
5G4LIVES project has received funding from European Unions CEF DIGITAL 2022
5SMARTCOM program under Grant Agreement No 101133716