Ja uz šo sadaļu Tevi atvedusi uzlīme, kuru atradi uz sava velosipēda, tad neuztraucies, šī ir informatīva uzlīme un tavs velosipēds netiks patvaļīgi noņemts.

 Aicinām iepazīties ar zemāk esošo informāciju un izteikt savu viedokli!

Velosipēdu pārvaldība pilsētā

Vairākās pilsētās visā pasaulē ilgstoši atstāti velosipēdi publiskās vietās ir būtiska problēma, kas prasa atbilstošus risinājumus. Šie novārtā atstātie velosipēdi ne tikai pasliktina pilsētas vizuālo tēlu un estētiku, bet arī var traucēt ikdienas iedzīvotāju kustībai, radot nevajadzīgas neērtības un palielinot drošības riskus. Rīgas pašvaldība, ņemot vērā starptautisko pieredzi un labās prakses piemērus, ir apņēmusies risināt šo jautājumu ar mērķtiecīgu un strukturētu pieeju, lai atjaunotu kārtību un nodrošinātu drošību mūsu sabiedrības publiskajā telpā.

Rīgas pašvaldības policija, sadarbībā ar Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centru un Ārtelpas un mobilitātes departamentu, veiks visaptverošu pilsētvides apsekošanu Rīgas vēsturiskā centra robežās. Šīs apsekošanas laikā tiks identificēti pamesti vai ilgstoši atstāti velosipēdi, uz kuriem tiks uzlīmētas informatīvās uzlīmes.

Velosipēdu apsekošanas plāns:

  1. Pirmā apsekošana: Rīgas vēsturiskā centra teritorijā tiks identificēti ilgstoši atstāti vai pamesti velosipēdi. Uz identificētajiem velosipēdiem tiks izvietotas informatīvas uzlīmes, reģistrējot velosipēda atrašanās vietu un uzlīmes izvietošanas datumu;
  2. Atkārtota apsekošana: Pēc mēneša tiks veikta atkārtota apsekošana, lai pārbaudītu vai velosipēdi ir pārvietoti, vai joprojām atrodas tajā pašā vietā;
  3. Datu analīze: Tiks analizēti dati par velosipēdu pārvietošanas izmaiņām, lai novērtētu iniciatīvas efektivitāti un saprastu, cik daudz velosipēdu ir pārvietoti vai joprojām atstāti.

Kritēriji pēc kuriem izvērtēs vai velosipēds ir ilgstoši atstāts vai pamests:

  • Trūkst, ir tukša vai saplīsusi riepa(-as);
  • Stipri sarūsējusi vai norauta ķēde;
  • Salauzta stūre;
  • Bojāti riteņi;
  • Salauzts sēdeklis, kas faktiski ietekmē braukšanu ar velosipēdu;
  • Redzamā slēdzene ilgstoši nav lietota rūsas dēļ;
  • Pārmērīga rūsa uz rāmja un citām velosipēda daļām, kas padara neiespējamu tiešu tā lietošanu;
  • Iztrūkst kāds velosipēda elements, kas padara neiespējamu pārvietošanos ar to.

Mērķi un paredzētie ieguvumi no šīs iniciatīvas ir izstrādāt un ieviest efektīvu sistēmu pamesto velosipēdu identificēšanai un pārvaldībai, kas palīdzēs:

  1. Uzlabot pilsētvides estētiku un tīrību, samazinot pamestus un vidi degradējošus objektus publiskajās vietās;
  2. Atbrīvot vietas citiem velosipēdiem, nodrošinot mazāk pilnas novietnes un efektīvāku velosipēdu novietošanu;
  3. Veicināt atbildīgu velosipēdu lietošanu un īpašumtiesību ievērošanu, mudinot īpašniekus uzņemties atbildību par saviem velosipēdiem.

Lai novērtētu problēmas mērogu un ietekmi uz Rīgu, iniciatīvas laikā tiks vākti un analizēti dati par atstāto velosipēdu skaitu, to izkārtojumu un īpašnieku atsaucību. Šie dati sniegs vērtīgu informāciju, kas palīdzēs saprast un pamatot nepieciešamību turpmākiem regulējumiem un politikas izstrādei pamesto velosipēdu pārvaldībai.

Aicinām iedzīvotājus un visas ieinteresētās puses aktīvi iesaistīties iniciatīvas īstenošanā un pilnveidošanā. Jūsu viedokļi, ieteikumi un pieredze ir svarīga, lai kopīgi spētu radīt labāku un tīrāku pilsētu kā vietējiem iedzīvotājiem, tā pilsētas viesiem.

Lai izteiktu savas domas vai uzdotu jautājumus, iespējams sazināties rakstot uz e-pastu velosipeds@riga.lv vai zvanot uz tālruni 80000800.