Iestājoties pavasarim, gandrīz katrā apkaimē biedrības organizē ar putnu būrīšu izgatavošanu saistītas aktivitātes. Diemžēl, katru gadu Latvijas Ornitoloģijas biedrība saskaras ar putniem neatbilstošu, pat bīstamu putnu būrīšu izgatavošanu un šādu būrīšu izlikšanu.
Latvijas Ornitoloģijas biedrība lūdz iedzīvotājus un biedrības, izgatavojot būrīšus, pievērst uzmanību šādiem ieteikumiem:
- Būra priekšējās sieniņas iekšpuse Nedrīkst būt gluda, noēvelēta. Ja būra sieniņa ir pārāk slidena, jaunie putni var nesasniegt skreju, netikt ārā no būra un aiziet tur iekšā bojā.
- Sēžampuļķītis pie skrejas ir lieks. Ja būrim ir šāds “puļķītis”, tas apdraud putnu mazuļus, jo ļauj lielākiem putniem piekļūt būra iemītniekiem. Būrīša iemītniekam iekļūšanai būrī šāds puļķītis nav vajadzīgs.
- Būra dēļiem jābūt vismaz divu centimetru biezumā. Tas nodrošinās piemērotu mikroklimatu putniem – pasargās no nosalšanas agros pavasara rītos un no pārkaršanas saulē.
- Grīda jāpienaglo starp sieniņām. Tas pasargās būri no piesūkšanās ar lietus ūdeni un ātras satrunēšanas, kas var apdraudēt ligzdu arī putnu ligzdošanas laikā, jo grīda var izkrist no būra pat ligzdošanas laikā.
- Mazākiem būrīšiem drošībai vēlams šaurs “gaitenis” pirms skrejas. Pasargājot putnus no plēsējiem, mazajiem jeb zīlīšu būrīšiem ieteicams izveidot pirms skrejas šauru, vismaz sešus centimetrus garu “gaiteni”, ko veido jumtiņa pārlaidums kopā ar zem skrejas pienaglotu vajadzīgā garuma dēlīti.
- Būrītim jābūt atveramam, lai to varētu iztīrīt. Sīkie dobumperētāji, izņemot mājas strazdus, ligzdu būvē pa virsu iepriekšējai ligzdai un pēc vairākām reizēm būrītī vairs nav vienas jaunai ligzdai.
Vairāk informācijas: Kitija Balcare, Latvijas Ornitoloģijas biedrības komunikācijas konsultante, tel. 67221580 e-pasts: putni@lob.lv.