Civilās aizsardzības seminārs

Trešdien, 23. oktobrī, aizritējis sestais Rīgas pašvaldības rīkotais iedzīvotāju informatīvās kampaņas ’’Rīgas civilās aizsardzības plāns – pārzini un līdzdarbojies!” praktiskais seminārs, kas veltīts tēmai par radiāciju un rīcību ķīmiska apdraudējuma gadījumā.

“Diemžēl redzam, ka mūsu lielākais, potenciālais ienaidnieks krievija nevairās uzbrukt paaugstinātas bīstamības objektiem blīvi apdzīvotās teritorijās – ķīmisko izstrādājumu rūpnīcām, enerģētikas infrastruktūrai un pat atomelektrostacijām. Šis bija tiešām noderīgs seminārs, lai uzzinātu, kādi ir bīstamie objekti Rīgā un kā vislabāk pasargāt sevi un tuvākos no ķīmiskā un radioaktīvā apdraudējuma,” norāda Rīgas vicemēre Linda Ozola.

Seminārā “Radiācija un ķīmija’’ nozares eksperti vērsuši iedzīvotāju uzmanību jautājumiem par radiācijas radītiem riskiem un to atpazīšanu, kā arī ķīmisko vielu identificēšanu, rīcību ķīmiskā piesārņojuma gadījumā un saskarsmē ar ķīmiskām vielām.

Latvija neatrodas tieša un būtiska radioaktīvā apdraudējuma zonējumā, taču nepieciešams zināt, kā rīkoties pārrobežu radioaktīva apdraudējuma gadījumā:

  • Dodies uz telpām. Uzturies telpās un seko līdzi atbildīgo iestāžu paziņojumiem par apdraudējuma mērogu un aizsardzības pasākumiem;
  • Paliec telpās. Turi aizvērtus logus un durvis, izslēdz ventilācijas sistēmu. Nomazgā rokas un nomaini apģērbu, novilktās drēbes ievietojot polietilēna maisā. Pēcāk izmazgājot drēbes, tās varēs vilkt atkārtoti. Drošības nolūkos, paliec telpās līdz atbildīgās iestādes devušas informāciju par apdraudējuma novēršanu. 
  • Seko informācijai. Ieslēdz televīziju, radio, meklē informāciju atbildīgo iestāžu mājaslapā vai sociālajos tīklos. Nepieciešamības gadījumā, apziņošana var tikt veikta arī ar trauksmes sirēnām un skaļruņiem.

Informējot iedzīvotājus par rīcību ķīmisku ieroču pielietošanas gadījumā, eksperti norāda:

  • Atrodoties telpās, aizver logus, durvis un izslēdz ventilācijas sistēmas. Ja iespējams, izvēlies uzturēties telpās, kurās nav logu;
  • Atrodoties ārpus telpām, nekavējoties aizsedz muti un degunu ar mitru auduma gabalu un iespējami ātri pamet piesārņoto teritoriju;
  • Palīdzi apkārtējiem, bet nedodies atpakaļ piesārņotajā teritorijā;
  • Nonākot iekštelpās, novelc apģērbu un nomazgājies ar ūdeni un ziepēm;
  • Seko līdzi atbildīgo iestāžu sniegtajai informācijai! 

Detalizētāk ar ieteicamo rīcību dažādu apdraudējumu gadījumos iespējams iepazīties šeit.

Rīgas pašvaldības civilās aizsardzības plāns, semināru ieraksti un dažādi citi noderīgi informatīvie materiāli, kā rīkoties ārkārtas situācijās, pieejami pašvaldības mājaslapā www.riga.lv sadaļā ’’Civilā aizsardzība’’. Nākamais seminārs norisināsies 13. novembrī un būs veltīts tēmai par sprādzienbīstamiem priekšmetiem.

Rīdzinieki tiek aicināti būt aktīvi, iepazīties ar mājas lapā www.riga.lv pieejamo informāciju, sekot līdz informācijai pašvaldības sociālajos tīklos un piedalīties pašvaldības organizētajos semināros, jo informētība veicina drošības sajūtu un ļauj izvairīties no pārpratumiem un kļūdām.

Informāciju sagatavoja: Sabīne Solovjeva, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: sabine.solovjeva@riga.lv.
 

Civilās aizsardzības seminārs