Aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās neparasts Rīgas apkaimes pārstāvošo aktīvo iedzīvotāju koprades pasākums – “Rīgas apkaimes: Kas labs “kaimiņu dārzā”?”, lai ļautu dalībniekiem aktīvi līdzdarboties un sniegt ieguldījumu savas apkaimes attīstības plānošanā, vienlaikus tuvāk iepazīstot arī citus sabiedriski aktīvus kopienu pārstāvjus.
Pasākuma mērķis bija sniegt iespēju Rīgas iedzīvotājiem satikties ar savas un citu apkaimju pārstāvjiem, lai rastu kopīgas idejas iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai un apkaimju biedrību kapacitātes stiprināšanai.
Pasākuma laikā dalībnieki vērsa uzmanību uz līdzšinējo biedrību sadarbības perspektīvu vienas un blakus esošo apkaimju starpā, kā arī vērtēja izaicinājumus, kas ietekmējuši līdzšinējās sadarbības iespējamību un efektivitāti.
Kā galvenie izaicinājumi vairāku biedrību sadarbībai vienas apkaimes ietvaros minēti savstarpējās komunikācijas, kopīgu mērķu un vienota attīstības virziena trūkums. Līdzīgi izaicinājumi iezīmējas arī biedrību savstarpējā sadarbībā ar blakus esošo apkaimju biedrībām. Lai šos izaicinājumus mazinātu, dalībnieki secināja, ka nepieciešams attīstīt kopīgu koordinācijas tīklu, veidot uzticēšanās un komunikācijas platformas, kā arī skaidri definēt ieguvumus no kopīgām iniciatīvām. Tāpat ir būtiski attīstīt prasmes sadarboties, nevis konkurēt, kā arī veidot struktūras un pasākumus, kas veicinātu biežāku komunikāciju, kopīgu mērķu formulēšanu un uzticības veidošanu starp biedrībām.
Diskusiju laikā dalībnieki vairākās grupās strādāja pie idejām, kas palīdzētu biedrībām sadarboties, lai uzlabotu dzīves kvalitāti iedzīvotājiem savā apkaimē. Idejas ietvēra gan kopsapulču organizēšanu ar uzņēmējiem un apkaimes iedzīvotājiem, gan kopīgas aktivitātes, pieredzes apmaiņas, talkas un citas aktivitātes.
Pasākuma aktivitātes pamatā tiek pielietota Britu padomes un pilsētplānošanas jomā starptautiski atzītu ekspertu izstrādāta interaktīva metode “Nākotnes pilsētas spēle”, kas ietver darbu jauktās komandās, situācijas izpēti, ideju radīšanu, testēšanu un pilnveidošanu, lai veicinātu jaunus risinājumus, radošu domāšanu un rīcību, kas uzlabotu dzīves kvalitāti apkaimes iedzīvotājiem.
Šāda veida spēles jau ir sekmīgi izspēlētas dažādās pasaules valstīs, neskaitāmās pilsētās Eiropā un Austrumāzijā, savukārt Latvijā metode tiek pielietota kā mūsdienīgs sabiedriskās apspriešanas instruments uz rezultātu vērsta dialoga veidošanai starp pašvaldību un iedzīvotājiem. Pašvaldības motivācija rīkot šāda formāta pasākumu ir saņemt kopienas skatījumu uz apkaimju iedzīvotāju aktivizēšanu un iesaisti teritoriju sociālās, ekonomiskās, kultūras un vides pieejamības attīstības veicināšanā un ar to saistītām vajadzībām.
Informāciju sagatavoja: Sabīne Solovjeva, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: sabine.solovjeva@riga.lv.