Rīgas domē Pilsētvide

Rīgas pilsētvidē joprojām atrodas vairāki pieminekļi, piemiņas zīmes, plāksnes, uzraksti un saukļi, kas satur komunistiskā totalitārā režīma, Krievijas imperiālisma slavināšanas un rusifikācijas godināšanas pazīmes. Tāpēc otrdien, 23. jūlijā, Rīgas vicemērs un domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Edvards Ratnieks vērsies pie Rīgas domes Pieminekļu padomes ar lūgumu iekļaut nākamajā padomes sēdes darba kārtībā jautājumus par astoņu objektu demontāžu Rīgas pilsētvidē.

“Laikā, kad Krievijas armija Ukrainā veic kara noziegumus, ir jāatceras, kādu postu Latvijai nesusi Krievijas impērijas un tās mantinieces – Padomju Savienības vara. Tāpēc šobrīd mūsu valsts brīvība, neatkarība un drošība ir nacionālie jautājumi, kurus mēs nedrīkstam upurēt agresorvalsts slavināšanā un to varoņu godināšanā. Rīgā vairs nav ne okupeklis, ne Puškina piemineklis, tāpat no pilsētvides izzuduši citi objekti, kas gadiem ilgi ir ļāvuši Krievijas atbalstītājiem tur pulcēties un veidot savu kultu. Šobrīd mums Rīga ir jāattīra vēl vismaz no astoņiem objektiem, kuri tiek izmantoti Krievijas maigās varas un propagandas paušanā. Šie objekti ir pagātnes rēgi, kuriem nav vietas Rīgas pilsētvidē, tāpēc mēs turpināsim darbu pie latviskas un uz mūsu valsts vērtībām balstītas Rīgas,” norāda E. Ratnieks.

Vicemērs savā vēstulē aicina Rīgas domes Pieminekļu padomi izvērtēt šādu objektu demontāžu: Mihaela Andreasa Barklaja de Tolli statuju Esplanādē, piemiņas akmeni Aleksandram Puškinam Citadeles ielā 7, Rīgā, pieminekli Moricam Eduardam Zilbertam Kronvalda parkā, Valentīna Pikuļa piemiņas plāksni Vesetas ielā 8, Rīgā, pieminekli 1701. gada kaujas Krievijas karavīriem Lucavsalā, piemiņas zīmi – akmeni Maskavas dārza izveidei Latgales parkā un pieminekli Mārim Rūdolfam Liepam Aspazijas bulvārī 3, Rīgā, jo tieši šos objektus un vietas Krievija turpina izmantot kā maigās varas un propagandas instrumentu.

Par iepriekšminēto objektu demontāžu atbalstu ir paudis arī Publiskās atmiņas centrs, kurš 11. un 18. jūnijā nosūtīja Rīgas domes priekšsēdētājam atzinumus par rusifikāciju, komunistisko totalitāro režīmu, PSRS okupācijas varu vai kara ideoloģiju slavinošo objektu, kā arī mākslinieciski nevērtīgu objektu demontāžu Rīgas teritorijā, lūdzot pieņemt savlaicīgi lēmumus par šo objektu demontāžu.

Kā jau zināms, Publiskā atmiņas centra sastāvā darbojas vēsturnieki un zinātnieki, kuri veic publiskās atmiņas un nacionālās publiskās atmiņas rīcībpolitikas izpēti, publisku analīzi un sniedz priekšlikumus attīstībai, veicina  sabiedrības interesi par Latvijas nacionālo publisko atmiņu, Latvijas valstiskumu un īpaši totalitāro okupācijas režīmu norišu piemiņu, attīsta izglītojošo darbību, sekmējot sadarbību starp zinātņu apakšnozarēm centra darbības jomā.

E. Ratnieks papildus Publiskās atmiņas centra atzinumā norādītajiem Krieviju slavinošiem objektiem aicina Rīgas domes Pieminekļu padomei iekļaut arī savā nākamajā padomes sēdes darba kārtībā jautājumu par Ķeizara akmeņu demontāžu, kas atrodas Mangaļsalas jūras dambī (Austrumu mols).

Šie objekti ir ne tikai simboliski atgādinājumi par pagātnes sāpēm un okupācijas laiku, bet arī aktīvi tiek izmantoti kā propagandas līdzekļi, kā mērķis ir graut Latvijas neatkarību un nacionālo identitāti. Tāpēc vicemērs aicina Rīgas domes Pieminekļu padomi pēc iespējas ātrāk izskatīt šo objektu demontāžas jautājumu.