Rīgas pašvaldības ģeotelpisko datu portālā GEO RĪGA ieviesta jauna funkcionalitāte, kas ļauj vizualizēt plānotās būvniecības ieceres un lokālplānojumos atļautās apbūves apmērus 3D formātā, kā arī savietot tos ar Rīgas realitātes modeli un citiem datiem.

Jaunā tematiskā karte “Pilsētas attīstības projekti, kas pieejama Rīgas pašvaldības ģeotelpisko datu portālā georiga.lv, ļauj skatīt un analizēt būvniecības ieceres telpiskā vidē 3D formātā. Kartē integrēti arī spēkā esošie lokālplānojumi, attēlojot iespējamo Rīgas attīstību un apbūvi nākotnē.

Kā norāda Diāna Korbe, Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta Ģeomātikas pārvaldes vadītāja, “Izmantojot pašvaldības rīcībā esošos 3D datus un no nekustamo īpašumu attīstītājiem iegūto informāciju, esam papildinājuši mūsu piedāvāto produktu klāstu. GEO RĪGA lietotāji var apskatīt būvniecības ieceres Rīgas kartē tagad arī 3D formātā, kas ļauj labāk izprast plānotā un uzbūvētā objekta novietojumu un iekļaušanos pilsētvidē. Vienlaikus kartē 3D formātā var apskatīt arī spēkā esošos teritorijas lokālplānojumus - maksimālo pieļaujamo apbūves apjomu un ēku augstumu konkrētās vietās. Jaunā tematiskā karte ļauj ikvienam gūt priekšstatu par Rīgas attīstību un iespējamo apbūvi nākotnē. Piemēram, karti var izmantot, plānojot kāda īpašuma iegādi. Tajā var redzēt, cik augstu ēku būvniecību konkrētajā vai blakus īpašumos pieļauj attiecīgās teritorijas lokālplānojums.”

Patlaban iespēju publicēt informāciju par plānoto būvniecību vai uzbūvēto objektu aktīvi izmanto nekustamo īpašumu attīstītāji, kuri atsaukušies pašvaldības aicinājumam savu projektu vizualizēšanai GEO RĪGA. Bet šo iespēju tāpat var izmantot ikviens uzņēmējs un investors, publiskojot plānotos un uzbūvētos industriālos objektus, dzīvojamās mājas, rūpnīcas, veikalus, biroju ēkas. Kartē šobrīd publicēti jau 14 projektu modeļi, to skaitā “Kaivas kvartāls”, “New Hanza biroji”, “Satekles biznesa centrs”, “Valterciems” u.c. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir Zaķusalas plānotā apbūve, jo, vizualizējot spēkā esošo lokālplānojumu, var apskatīties, kā nākotnē varētu izskatīties šobrīd neapbūvēta teritorija.

Skatot kartes datus par lokālplānojumiem, jāņem vērā, ka pelēkā krāsā iekrāsotie objekti nav konkrēti projekti, tās ir vizualizācijas, kas attēlo plānoto maksimāli pieļaujamo apbūvi un ēku augstumu konkrētajā vietā.  

Attīstītāji un uzņēmēji savus projektus integrēšanai kartē sagatavo atbilstoši BIM (Building Information Modeling) metodoloģijai, nodrošinot vispārīgu informāciju par būvniecības ieceri. Kartē tiek attēlots minimālais būvniecības ieceres apjoms, ko atļauj paši projektu īstenotāji, tādā veidā nepārkāpjot projekta autortiesības. Kartes rīki ļauj noteikt precīzus ēku augstumus, apskatīt to no visām pusēm, novērtēt saules novietojumu un būves radītās ēnas jebkurā diennakts laikā, kā arī noteikt tiešās redzamības līniju.

Šo portāla funkciju uzņēmēji un attīstītāji var izmantot jebkurā būvniecības procesa posmā, tādēļ gala būvprojekta vizualizācijas var atšķirties no GEO RĪGA ievietotā modeļa. Tāpat var būt situācijas, kad publicētais modelis faktiski neatbilst atļautajai apbūvei, vai arī attīstītājs dažādu apstākļu dēļ būvniecības ieceri nākotnē nolemj mainīt vai neīstenot.

“Patlaban jauno karti var izmantot informatīvam nolūkam, lai apskatītos apbūves ieceres un iespējas telpiskā vidē, taču nākotnē plānojam paplašināt produkta iespējas, lai modeļus varētu izmantot arī sabiedriskajās apspriedēs,” saka Diāna Korbe.

Ņemot vērā, ka Rīgas 3D dati iegūti no 2021. un 2022. gada aerolāzerskenēšanas un aerofotografēšanas datiem, papildinot karti ar jauno projektu modeļiem, pašvaldības speciālistiem, arhitektiem, projektētājiem un citiem interesentiem būs pieejama informācija arī par jaunajām un plānotajām būvēm pilsētā.

Jauno risinājumu ikviens interesents var izmantot bez maksas. Nekustamo īpašumu attīstītāji, projektētāji, arhitekti, uzņēmēji u.c. savus BIM modeļus publicēšanai kartē var iesniegt, sūtot informāciju un datnes lejupielādei IFC datu formātā uz e-pastu georiga@riga.lv. Tāpat ikviens aicināts iesniegt priekšlikumus kartes funkcionalitātes pilnveidošanai, kas būtu noderīga ikdienas darbā.

Informāciju sagatavoja: Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējas komunikācijas nodaļas projektu koordinatore Tatjana Smirnova, e-pasts: tsmirnova11@riga.lv.