Izjust pirmsjāņu noskaņu pilsētā rīdziniekiem palīdzēs “Ritošais koncerts”, kas skanēs no dažādos maršrutos kursējošā Retro tramvaja, ielīgošanas pop-up koncerti, Rīgas kultūras centru akcija “Rīgas pieskandināšana”, tematiskās brīvdabas instalācijas un vasaras saulgriežu tiešraides koncerts.
Lai izvairītos no lielas ļaužu pulcēšanās epidemioloģiskās situācijas dēļ, arī šajā vasarā nenotiks tradicionālais Zāļu tirgus un Jāņu svinības 11. novembra krastmalā un Dzegužkalnā.
No 18. līdz 22. jūnijam, dabas un saules ritma pilnbriedā, Retro tramvajs pārvērtīsies par muzikālu platformu un apceļos lielāko daļu no Rīgas apkaimēm. Muzicējošais tramvajs kursēs: 18. jūnijā no plkst. 10.30 līdz plkst. 19.30 maršrutā Imanta–Jugla, 19. jūnijā no plkst. 10.30 līdz plkst. 19.06 maršrutā Iļģuciems–Mīlgrāvis, 20. jūnijā no plkst. 11.30 līdz plkst. 19.24 maršrutā Bišumuiža–Mežaparks, 21. jūnijā no plkst. 13.00 līdz plkst. 19.16 maršrutā Aldaris–Ķengarags, bet 22. jūnijā no plkst. 14.00 līdz plkst. 20.10 maršrutā Zasulauka stacija–Ausekļa iela. Atskaņojot svētku mūziku, Rīgu Retro tramvajā apceļos grupa “Sunny groove dixie”, kvintets “Acumirklis”, “Juglas orķestris” un “Pārmaiņu mūzikas kvartets”.
Gaidot vasaras garāko dienu un īsāko nakti, tautas tradīcijas aicina meitām kāpt kalnā gavilēt un rasā sejas mazgāt. Bet kur Jāņu dziesmas varēs dzirdēt Rīgā? Tas notiks pašā Rīgas sirdī – Vecrīgā – 21. jūnija pēcpusdienā no Latvijas radio balkona, bet 22. jūnija vakarā no Rātsnama balkona Līgo dziesmas skanēs tradicionālās dziedāšanas kopas “Burdons” izpildījumā. Sadziedāšanos vadīs radio žurnālisti Iveta un Vidvuds Medeņi, kā arī Zoja Heimrāte un Valda Vītola.
Rīgas vasaras kultūras programmas Ielīgošanas koncerti 22. jūnija vakarā izskanēs arī no kuģīšiem pilsētas kanālā. Tajos piedalīsies Medeņu, Heimrātu, Liporu, Dimantu, Rancānu ģimenes un tradicionālas dziedāšanas kopa “Burdons”.
Īpašs ielīgošanas notikums 21. jūnijā būs video stāsta “Saules ceļš” filmēšana ar deju ansambļa “Daiļrade” piedalīšanos. Video stāsta saturiskā vēstījuma centrā būs mūsdienu cilvēka sastapšanās ar senajām latviešu dievībām – Saules, Mēness un Pērkona pasauli, attiecībām viņu un cilvēku starpā, bet tā filmēšana norisināsies dažādās pilsētas vietās. Īso, bet spilgto priekšnesumu laikā pa slimnīcas logiem to varēs vērot mazie pacienti un mediķi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, tad pusdienlaikā pie Brīvības pieminekļa, pēcpusdienā dejotāji plāno būt Mežaparkā, netālu no Mežaparka Lielās estrādes, bet vakarā – pie Mangaļsalas mola.
Savukārt 21. jūnijā no plkst. 16.00 notiks Rīgas kultūras centru akcija “Rīgas pieskandināšana” – Jāņu dziesmu audioieraksta atskaņošana folkloras kopu izpildījumā, kas skanēs pie kultūras centriem “Imanta”, “Iļģuciems”, “Mazā ģilde”, “Ritums”, pie koncertzāles “Ave Sol”, pie Kultūras pils “Ziemeļblāzma”, pie VEF Kultūras pils, kā arī Rīgas Centrālās bibliotēkas galvenajā ēkā.
17. jūnijā plkst. 19.00 tiešraidē Latvijas Radio 3 ēterā skanēs Rīgas kamerkora “Ave Sol” vasaras saulgriežu koncerts. Diriģenti Andris Veismanis un Jurģis Cābulis.
Uzturot dzīvu Jāņu tradīciju, tās norises jēgu un simboliku, Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” YouTube kontā 20. jūnijā plkst. 12.00 publicēs sarunu cikla “Aīdas istaba” 1. sēriju “Jāņi. Vasaras saulgrieži”. Tā būs folkloristes Aīdas Rancānes saruna ar Latvijas valsts simtgades biroja projektu koordinatori Ilzi Tormani-Kļaviņu. Videomateriāls ar praktiskiem padomiem, kā vasaras saulgriežu tradīcijas praktizēt savās mājās, internetā būs pieejama arī pēc 21. jūnija.
Un kas gan ir Jāņu diena bez vainaga, kurā vienkopus sajūtamas visas Latvijas jāņuzāļu smaržas? Stilizētu Jāņu vainagu brīvdabas izstāde “Katram savu Jāņu rotu!” no 18. līdz 27. jūnijam katru dienu būs skatāma Kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā. Pils parka teritorijā ap 2,5 metru augstumā būs izvietoti 10 stilizēti Jāņu vainagi metra diametrā. Nostājoties tieši zem vainaga, iespējams smelties tajā iekodēto vasaras saulgriežu spēku, bet nostājoties konkrētā, iezīmētā vietā apmēram 3 metru attālumā no vainaga, iespējams iegūt fotogrāfiju, kurā darbojas mirāžas efekts – šķitīs, ka vainags atrodas nēsātājam uz galvas Jāņu vainagu brīvdabas izstādi papildina fotofantāzijas žanrā veidotas pseidovitrāžas uzlīmes ar saulgriežu simboliku pils Austrumu fasādes logos.
Vasaras saulgriežu simbolika ir ietverta arī mākslinieces Sindijas Mačtamas grafiskā dizaina darbos “Jāņuzāles”. Interesenti no 15. līdz 30. jūnijam ar instalācijām aicināti iepazīties Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” logos, bet 21. jūnija pēcpusdienas kultūrtelpā “Strops” Pļavniekos un kultūrtelpā “Strops” Ziepniekkalnā.
Par vainagu kā Jāņu, pilnības un bezgalības simbolu no 21. jūnija līdz 26. jūnijam varēs priecāties VEF Kultūras pilij garām braucošie un ejošie pilsētnieki. Ēkas baltās kolonnas rotās krāšņi dzīvo ziedu vainagi, kurus veidos floristi no SIA “BTB”. Acis priecēs puķu košums un zāļu vijumi, liecinot par Jāņu ienākšanu pilsētas vidē.
Jāņu vizuālā identitāte šogad tapusi sadarbībā ar mākslinieci Līgu Purmali, – pilsētas stendos un afišu stabos Jāņu noskaņu radīs Līgas Purmales glezna “Pļava”. Pilsētu rotās arī vairāk nekā 1200 pēc mākslinieka Jāņa Asara dizaina darināti svētku karogi un svētku noskaņu sajust palīdzēs pilsētvidē izvietotie mākslinieku Kriša Skrastiņa un Ievas Riekstiņas vides objekti – asociatīvie svētku tēli “Stāvēju, dziedāju…”, kā arī mākslinieka Ata Izanda veidotie vides mākslas objekti “Saules laipa” un “Dziesmu kubs”, kas būs izvietoti Bastejkalnā un Esplanādē.
Ielīgošanas norišu programma atrodama interneta vietnē www.kultura.riga.lv. Atbalsta Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Informāciju sagatavoja: Sarmīte Baltmane – Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību projektu koordinatore, tālr. 67105398.