Piektdien, 17. janvārī, Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra (RAIC), Rīgas pilsētas attīstības departamenta (PAD) arhitektu dienesta pārstāvji un Rīgas domes deputāti tikās, lai novērtētu jaunā dizaina tirdzniecības moduļu funkcionalitāti, priekšrocības un nomaiņas iemeslus.
Pērnā gada decembrī notika pirmo 22 jaunā dizaina ielu tirdzniecības moduļu uzstādīšana Rīgas apkaimēs. Galvenais iemesls tirdzniecības moduļu nomaiņai bija līdzšinējo tirdzniecības vietu nolietojums, kā arī funkcionalitātes trūkums – taisnstūra galdu forma ierobežoja galdu izvietojuma iespējas, galdu konstrukcija bija vaļēja, kas nozīmē, ka tirgotājs netika pasargāts no vēja, saules un nokrišņiem, kā rezultātā tirdzniecības galdi notīti ar pārtikas vai būvniecības plēvēm, atsevišķos gadījumos, veikta arī nelikumīga būvniecība.
Jaunā trīsstūrveida tirdzniecības moduļu forma pasargā tirgotāju no vēja, saules un nokrišņiem, kā arī ļauj kombinēt moduļu izvietošanu piemērojot to vietas platībai. No pilsētvides viedokļa jaunie tirdzniecības moduļi nodrošina vienotu dizaina risinājumu, to koka virsma ir apstrādāta ar āra apstākļiem paredzētu krāsu, kas ir viegli tīrāma. Moduļu novietojums katrā lokācijā pielāgots saules ritējumam, lai maksimāli pasargātu tirdzniecībai izvietoto preci no saules ietekmes. Tirdzniecībai paredzētās produkcijas izvietošanai galda virsma nav mazāka par līdzšinējo virsmu vecajiem divu metru galdiem. Veco galdu risinājumā pastāvēja arī neliels skaits galdu, kas bija trīs metru gari, taču līdzšinējā praksē pierādījies, ka pieprasījums pēc šāda veida galdiem ir mazs, līdz ar to, jauno tirdzniecības moduļu risinājumā netika iekļauta prasība būtiski palielināt līdzšinējo platību tirdzniecības produkcijas izvietošanai.
Jauno tirdzniecības moduļu risinājumā jau sākotnēji paredzēta arī papildus virsma apmēram 0,5 m2 platībā. 2024. gadā izvietotajos moduļos tas vēl netika izgatavots, jo tiek meklēts iespējami ilgtspējīgākais un drošākais risinājums tā stiprinājumam pie pamata galda virsmas. Līdz minētās papildu virsmas izvietošanai, tirdzniecības vietā atļauts izvietot produkciju blakus tirdzniecībai paredzētajam galdam 0,5 m2 platībā. Līdz ar to, tirdzniecībai izmantojamā platība saglabāta iepriekšējā apjomā.
Ielu tirdzniecība primāri ir paredzēta produkcijas tirdzniecībai nelielos apjomos, tādā veidā sniedzot atbalstu pašaudzētas, pašu izgatavotas produkcijas tirdzniecībai. Lielāka apjoma produkcijas tirdzniecībai un pastāvīgai komercdarbībai vairāk ir piemēroti tirgi, kur arī ir noteikta komercdarbībai primārā teritorijas izmantošanas funkcija.
Esošā tirdzniecības moduļa risinājums paredz, ka pie viena tirgošanās galda var atrasties viens tirgotājs. Līdzšinējā praksē pie viena galda, kas bija divu metru garumā, tirdzniecības vietas bija paredzētas diviem tirgotājiem, savukārt, pie trīs metru gara galda – trīs tirgotājiem, taču nereti tirdzniecībai paredzētās vietas aizņēma viens tirgotājs. Jaunais risinājums veidots ar mērķi novērst tirgotāju negodprātību un zaudējumus pašvaldībai.
“Jaunie tirdzniecības moduļi noteikti ir labāki par iepriekšējiem variantiem, kas bija morāli un fiziski novecojuši. Tie ir paredzēti mazajiem, individuālajiem tirgotājiem. Pavasarī, kad atgriezīsies tirgotāji un dzirdot lietotāju atsauksmes, varēsim tos vēl pilnveidot, ja būs tāda nepieciešamība,” pēc moduļu apskates norāda Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone.
Kā pasākumā norādīja paši tirgotāji, jaunajos tirdzniecības moduļos ir vairāk plusu kā mīnusu, tie pasargā no lielām vēja brāzmām, kā arī vizuāli ir daudz pievilcīgāki kā līdzšinējās tirdzniecības vietas. Kā mīnuss tiek norādīts dažu papildelementu kā āķīši, kur pakarināt puķupodus vai nolaižamo žalūziju, kas tiešā veidā pasargātu produkcijas galdu no vēja brāzmām, trūkums.
Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra Komercdarbības koordinācijas nodaļas vadītājs Andris Lišmanis skaidro: “Pagājušajā gada nogalē uzsākta pašvaldības ielu tirdzniecības vietu atjaunošana. Izstrādājot šo risinājumu, ņēmām vērā veco galdu trūkumus. Proti, tie bija vaļēji no visām pusēm, kā rezultātā tirgotājs nebija pasargāts no vēja un nokrišņiem. Lai no tā pasargātos, tirdzniecības galdi tiek notīti ar pārtikas vai būvniecības plēvēm vai atsevišķos gadījumos patvaļīgi, piebūvējot sienu un jumta konstrukcijas. Daļa no galdiem bija būtiski nolietoti un radīja vidi degradējošu noskaņu. Jauno moduļu trīsstūrveida forma pasargā tirgotāju no vēja un nokrišņiem un ļauj kombinēt moduļu izvietošanu katrā vietā atkarībā no pieejamās platības un pilsētvides. Koka virsma ir apstrādātā tā, lai tā būtu viegli tīrāma. Moduļu novietojums katrā vietā pielāgots saules ritējumam, lai maksimāli pasargātu produktus no saules stariem. Protams, meklējot līdzsvaru starp formu, funkciju un tirgotāja ērtību, bija nepieciešams pieņemt kādus kompromisus. Jaunajam modulim bija jābūt tādā dizaina risinājumā, lai tas iekļaujas pilsētvidē un bija jānodrošina tirgotāju aizsardzība no apkārtējās vides ietekmes, vienlaikus saglabājot tirdzniecības letes platību iepriekšējā apjomā.’’
Tirdzniecības moduļu dizaina autors uzņēmums “TK arhitekti’’ jau 2022. gadā bija vienīgais no uzrunātajiem sešiem arhitektu birojiem, kas atsaucās uz izsūtīto piedāvājumu piedalīties konkursā par projekta izstrādi pašvaldības iekārtotajām ielu tirdzniecības vietām. SIA “TK arhitekti” piedāvātais ielu tirdzniecības vietu risinājums tika atzīts par piemērotu ielu tirdzniecības vietu labiekārtošanai. Piedāvājuma izvērtēšanā piedalījās arī Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta un Ārtelpas un mobilitātes departamenta speciālisti. Projekta izstrāde izmaksāja 8200 eiro bez PVN.
Viens no būtiskākajiem un sarežģītākajiem nosacījumiem bija veidot tādu moduļu risinājumu, kas būtu mobils, pārvietojams pēc nepieciešamības, un pietiekami universāls dažādām pilsētvides situācijām. Tāpat, lai tas spētu pasargāt tirdzniecības dalībnieku no mainīgajiem Latvijas laikapstākļiem, neradot smagnēju iespaidu un, ievērojot, ka šāda veida ielu tirdzniecības moduļus paredzēts izvietot vietās, kam ir jānodrošina arī citas atklātās telpas vides pieejamību. Tirdzniecības vietas risinājums nedrīkstēja būt ēka, jo tas būtu bijis pretrunā Ministru kabineta noteikumu Nr. 440 noteiktajām prasībām, ka ielu tirdzniecības vieta ir vieta ārpus ēkas.
2023. gadā tika veikts iepirkums par Tipveida ielu tirdzniecības moduļu izgatavošanu, piegādi un uzstādīšanu Rīgas pilsētas teritorijā. Iepirkuma rezultātā noslēgts līgums ar Piegādātāju apvienību “CMB Housing Factory & CMB” (SIA „CMB Housing Factory” un SIA “CMB”). Atbilstoši noslēgtā līguma nosacījumiem 2024. gadā veikta 22 tipveida moduļu izgatavošana un uzstādīšana. Viena moduļa izgatavošana izmaksā 7023 eiro bez PVN, savukārt, viena moduļa uzstādīšana vienā vietā/ adresē izmaksā 600 eiro. Minētā līguma ietvaros paredzēta 5 gadu garantija.
Šogad un 2026. gadā plānots izgatavot un uzstādīt pavisam 44 šāda veida ielu tirdzniecības moduļus, nomainot novecojušās tirdzniecības nojumes pret jaunām.
Informāciju sagatavoja: Sabīne Solovjeva, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: sabine.solovjeva@riga.lv.