Pilsētā Pilsētvide
Bio atkritumu nodošana

Jaunākie sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecina, ka 43% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju joprojām nešķiro BIO atkritumus, atklājot sociāli informatīvu kampaņu par BIO atkritumu šķirošanu, atzina atkritumu poligona uzņēmuma SIA "Getliņi EKO" valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns. Vienlaikus kopumā audzis to iedzīvotāju skaits, kuri zina par iespēju šķirot BIO atkritumus, salīdzinot ar 2023.gadu - ja pagājušajā gadā par šādu iespēju zināja 63%, tad šogad jau 71% iedzīvotāju.

Tāpat aptaujā noskaidrots, ka kopumā 52% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju šķiro BIO atkritumus, tos izmetot brūnajā konteinerā vai komposta kaudzē.

"Ikviens BIO atkritumu šķirotājs rūpējas par to, lai iespējami vairāk atkritumu tiktu pārstrādāti. Tā mēs taupām resursus, samazinām piesārņojumu un neradām jaunus atkritumu kalnus poligonos. Tās ir mūsu visu kopējās rūpes par to, lai atkritumu poligona kalnā apglabātu pēc iespējas mazāk, bet vairāk nonāktu pārstrādē. Jaunajā kampaņā aicinām sabiedrību darīt labu darbu un ziedot BIO atkritumus Bipai," skaidro Imants Stirāns.

Kampaņas centrā ir tēls - kampaņas varonis Bipa jeb Bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīca, kas pārtiek tikai no BIO atkritumiem un sašķirotās bagātīgās pārtikas atliekas pārvērš vērtīgos resursos - kompostā un biogāzē. Diemžēl BIO atkritumi vēl netiek šķiroti pietiekamā apjomā, tādēļ Bipa ir badā.

"Getliņi EKO" sociāli informatīvu kampaņu rīko kopā ar sadarbības partneriem atkritumu apsaimniekošanā, kā arī virkni pārtikas tirgotāju un piegādātāju zīmolu. Tās mērķis: veicināt apkārtējai BIO atkritumu šķirošanu, piedāvājot iedzīvotājiem praktiskus un informatīvus rīkus BIO atkritumu šķirošanas uzsākšanai vai turpināšanai.

"Ikdienā runājot ar iedzīvotājiem, pašvaldība skaidri redz, ka pamazām aug to cilvēku skaits, kas novērtē BIO atkritumu šķirošanas priekšrocības - šķirot ir gan lētāk, gan videi draudzīgāk. Ieviešot šķirošanas obligātumu, redzam, ka nošķirojam divreiz vairāk nekā pagājušā gadā šajā laikā, bet vēl tāls ceļš ejams gan BIO, gan citu atkritumu šķirošanā. Esmu pārliecināts, ka labākos rezultātus sasniegsim tikai strādājot visi kopā - iedzīvotāji, pašvaldība, atkritumu apsaimniekotāji, pārstrādātāji, tirgotāji," uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

BIO atkritumu šķirošanu brūnajos konteineros Rīga cer veicināt, nosakot būtiski zemāku izvešanas tarifu, tādējādi padarot to nodalīšanu finansiāli izdevīgu iedzīvotājiem - BIO atkritumu konteinera izvešanas izmaksas ir par 40% zemākas nekā sadzīves atkritumu konteineram. Brīvprātīga BIO atkritumu šķirošanas sistēma galvaspilsētā darbojas kopš 2021.gada janvāra, savukārt no šā gada 1.marta pie daudzdzīvokļu mājām, kurās ir vismaz 10 dzīvokļu, brūnajiem konteineriem jābūt obligāti.

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma "Getliņi EKO" ilgtermiņa mērķis ir nešķirotu atkritumu apjoma samazināšana, lai kavētu brīdi, kad poligons būs pilns un atkritumus vairs nebūs iespējams noglabāt. Tāpat nepieciešams pildīt Eiropas Savienības noteikto mērķil īdz 2035.gadam panākt, ka poligonos nonāk un tiek apglabāti vien 10% no kopējā atkritumu apjoma. Tā kā BIO atkritumi veido līdz pat 40% no sadzīves atkritumiem, tad to nodalīšana var būtiski palīdzēt šā mērķa sasniegšanā. Sašķirotie BIO atkritumi tiek izmantoti komposta un biogāzes ražošanā, kā arī energoresursu un siltuma ražošanā, tādējādi realizējot aprites ekonomikas ideju praksē.

Pētījumu par šķirošanas tendencēm un BIO atkritumu šķirošanas paradumiem "Getliņi EKO" īstenoja kopā ar kompāniju "Mindshare" no 2024.gada 20.jūnija līdz 5.jūlijam, aptaujājot 700 Rīgas un Pierīgas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.
 

Papildu informācija: Miks Strazdiņš, komunikācijas konsultants, mstrazdins@golin.com, +371 20121021