Valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” laikā diennakti - no piektdienas, 20. septembra, līdz 21. septembrim Rīgas pašvaldības Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvalde (CAOIP) sadarbībā ar dažādiem dienestiem praktiski izspēlēs iedzīvotāju evakuācijas un izmitināšanas procesu.
“Rīga veic daudzpusīgu darbu, lai veicinātu galvaspilsētas un tās iedzīvotāju gatavību gan civilām, gan militārām krīzēm. Turpmākajos mēnešos mūsu paveiktais būs arvien redzamāks pilsētvidē, tostarp sāksim darbu pie droša patvēruma vietu marķēšanas un to faktiskās gatavības ārkārtas gadījumā uzņemt cilvēkus. Šīs evakuācijas mācības sniegs mums svarīgu pieredzi, lai varam vēl tālāk pilnveidot mūsu civilās aizsardzības procesus,” uzsver Rīgas vicemēre Linda Ozola.
“Rīgā norisinoties visaptverošām valsts aizsardzības mācībām “Namejs 2024”, pašvaldība praktiski testēs savas iespējas un rīcības algoritmus pilna cikla iedzīvotāju evakuācijā. Mācībās organizēsim drošu iedzīvotāju pulcēšanos, transportēšanu un izmitināšanu īslaicīgā patvēruma vietā. Mācības ilgs 24 stundas, kuru laikā tiks iesaistīti brīvprātīgie un Rīgas pašvaldības Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes materiāltehniskie līdzekļi, kā arī dažādas pašvaldības struktūrvienības. Šādām mācībām ir liela nozīme sabiedrības noturības veicināšanā. Jau savlaicīgi vēlos pateikties visiem brīvprātīgajiem par atsaucību un valsts, kā arī pašvaldības struktūrvienību pārstāvjiem par dalību praktisko mācību plānošanā, norāda CAOIP vadītājs Gints Reinsons.
Plānotais scenārijs paredz ar “Rīgas satiksmes” autobusu evakuēt apkaimju iedzīvotājus no divām vietām, katru savā Daugavas krastā, līdzi ņemot ārkārtas gadījumu “72 stundu” somu. Evakuējamos nogādās uz izmitināšanas vietu, kurā tiks nodrošinātas pamatvajadzības - pajumte, guļamvieta, ūdens, ēdiens u.tml.
Izmitināšanas punktos paredzēts testēt personu spēju rīkoties ārkārtas gadījumā un veikt ar civilo aizsardzību saistītas aktivitātes, piemēram, smilšu maisu sagatavošanu un izvietošanu pie ēkas logiem, logu aplīmēšanu ar līmlentēm, ēdiena pagatavošanu lauku apstākļos, nakšņošanu, izmantojot pagaidu izmitināšanas inventāru, neaizmirstot par izmitināšanas vietā noteikto iekšējo kārtības noteikumu ievērošanu un mācību programmas reālu izspēli. Mācību noslēgumā evakuējamos nogādās atpakaļ sākumpunktos.
Laipni aicinām mediju pārstāvjus piedalīties un atspoguļot praktisko mācību gaitu!
Evakuāciju plānots sākt 20. septembrī plkst.14.00 Friča Brīvzemnieka pamatskolā, Zeļļu ielā 4. Pēc tam autobuss uzņems evakuējamos no Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas Bruņinieku ielā 24A un dosies uz izmitināšanas punktu Ukrainas atbalsta centrā, Pāles ielā 9. Izmitināšanas punktā evakuētie veiks dažādas darbības telpu piemērošanai ārkārtas situācijai.
Par mācībām “Namejs 2024”
Jau vēstīts, ka līdz 8. oktobrim visā Latvijā norisinās visaptverošas valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”. Pirmdien, 16. septembrī, mācību gaitā notika divas Rīgas civilās aizsardzības komisijas (CAK) sēdes, kuru laikā galda mācību formātā izspēlēja dažādas situācijas.
No 18. septembra līdz 22. septembrim Zemessardzes 1. Rīgas brigādē norisinās aktīvā fāze, kuras laikā notiek pastiprināta karavīru un militārās tehnikas pārvietošanās brigādes atbildības teritorijā tostarp Rīgā, Bauskas novadā, Ķekavas novadā, Ogres novadā Tomes pagastā un Ropažu novadā, Zaķumuižas apkārtnē.
Iedzīvotāju ievērībai! Mācību norises laikā būs redzama karavīru un militārās tehnikas pārvietošanās Rīgā, īpaši Voleru, Daugavgrīvas, Āgenskalna, Torņkalna Kundziņsalas, Sarkandaugavas, Čiekurkalna, Teikas, Dārzciema un Latgales priekšpilsētas apkaimēs. Mācībās ārpus militārajiem poligoniem izmantos tikai mācību munīciju un kaujas imitācijas līdzekļus, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību un nenodara bojājumus videi. Visaptverošas valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” laikā tiks ievērotas ugunsdrošības un dabas aizsardzības prasības. Mācības notiks iepriekš saskaņotās teritorijās.
Mācību laikā tiks trenēta zemessargu un karavīru gatavība izpildīt valsts aizsardzības uzdevumus un valstij nozīmīgu objektu aizsardzību sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts vides dienestu, Rīgas pašvaldības policiju, Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, SIA “Bauskas slimnīcu”, SIA “Rīgas 2. Slimnīcu”, SIA “Traumatoloģijas un Ortopēdijas slimnīcu”, SIA “Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcu”, Rīgas brīvostas pārvaldi, SIA “Rīgas mežiem” , SIA “Rīgas satiksmi”, Rīgas pašvaldību un Valsts robežsardzi.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.