Noslēdzoties RTU Zinātnes un inovāciju centra un SIA «Rīgas ūdens» rīkotajam hakatonam, radīti pieci inovatīvi risinājumi attīrīto notekūdeņu enerģijas efektīvākai izmantošanai un Rīgas virzībai uz klimatneitralitāti. Pasākuma galvenais mērķis bija rast praktiskus un ilgtspējīgus risinājumus CO2 neitrālas siltuma ražošanas un patēriņa bilances sasniegšanai, integrējot dažādus atjaunojamos enerģijas avotus un izstrādājot nākotnes biznesa modeļus.
"Šis hakatons parādīja, ka, apvienojot zināšanas, radošumu un tehnoloģijas, mēs spējam atrast risinājumus sarežģītām problēmām. «Rīgas ūdens» demonstrēja, ka ir uzņēmums, kas ne tikai meklē jaunas pieejas, bet arī ir atvērts sadarbībai ar jauno paaudzi," sacīja Elīna Miķelsone, RTU Dizaina fabrikas vadītāja.
Pasākuma laikā komandas strādāja pie konkrēta izaicinājuma: kā efektīvi izmantot Rīgas ūdens Bioloģiskās Attīrīšanas Stacijas «Daugavgrīva» radīto zemās temperatūras atlikumsiltumu.
1. vietu un 1500 eiro balvu ieguva «RVat3RG» komanda (Rīgas Valsts 3. Ģimnāzijas skolēni) ar projektu par garneļu audzēšanu. Izmantojot atlikumsiltumu, viņi piedāvā radīt noslēgtu ciklu, kas ļauj efektīvi pārvaldīt resursus un radīt augstas pievienotās vērtības produktu ar plašu tirgus potenciālu. Šī ideja apvieno ekonomiskos un vides ieguvumus, apliecinot, ka arī šķietami neparastas idejas var radīt būtisku ietekmi.
2. vietu un 300 eiro balvu ieguva komanda «S4F», kas prezentēja hidrotermālās karbonizācijas (HTC) tehnoloģiju. Projekts piedāvā samazināt notekūdeņu dūņu apjomu, vienlaikus radot hidroogli, ko var izmantot kā enerģijas avotu vai mēslojumu. Papildu ekonomiskajiem ieguvumiem projekts piedāvā arī nozīmīgu CO2 emisiju samazinājumu.
3. vietu un 200 eiro balvu ieguva komanda «4 Strangers», kas piedāvāja risinājumu ar siltumsūkņiem un smilšu baterijām, lai uzglabātu atlikumsiltumu un izmantotu to mājsaimniecību siltumapgādei Daugavgrīvas un Bolderājas rajonos.
Pārējās komandas piedāvāja ne mazāk radošas idejas:
- «VTDT» komanda, kurā darbojās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma studenti piedāvāja kapilāro cauruļu tehnoloģiju ēku apsildei, kas samazina enerģijas patēriņu un emisijas, vienlaikus nodrošinot vienmērīgu siltuma sadali.
- «H2O» komanda iepazīstināja ar ideju pārstrādāt notekūdeņu dūņas granulās, kas var aizstāt fosilos kurināmos, samazinot emisijas un radot ekonomisku ieguvumu.
Rūpējoties par vides jautājumiem, ne mazāk svarīgi ir nodrošināt šo pakalpojumu pieejamību, ietverot arī ekonomiskos aspektus. Hakatons bija iespēja skatīties uz enerģētiku, uz resursiem, uz klimatneitralitāti un satikties entuziastu lokā, pārspriest jaunākās tehnoloģiskās iespējas, izrunāt idejas ar gaišiem prātiem.
Rūpīgi izvērtējot pat pašas trakākās idejas, varam nonākt līdz risinājumiem, kuri nākotnē sniegs ieguvumus ne tikai ūdens saimniecības nozarei, bet visai sabiedrībai kopumā.Hakatona žūrijā tik atlasīti nozares eksperti:
- Māris Zviedris, SIA «Rīgas ūdens» bioloģiskās attīrīšanas stacijas «Daugavgrīva" vadītājs;
- Madara Rieksta, AS «Rīgas Siltums» energoefektivitātes projektu vadītāja;
- Jeļena Ziemele, «Rīgas enerģētikas aģentūra» energoefektivitātes plānošanas vecākā eksperte;
- Sandis Dejus, RTU asociētais profesors un biedrības «Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija» izpilddirektors;
- Juris Laicāns, RTU docētājs un SIA «Aqua-Brambis» vecākais inženieris.
"Redzēt jauniešu apņēmību un radošo pieeju bija patiesi iedvesmojoši. Piedāvātās idejas pierāda, ka jaunā paaudze ir gatava risināt sarežģītus jautājumus un meklēt praktiskus risinājumus," norādīja Māris Zviedris.
Madara Rieksta piebilda: "Komandu apņēmība un diskusijas ar ekspertiem parādīja, cik svarīgi ir sniegt dalībniekiem pilnvērtīgu atbalstu. Šāda veida pasākumi palīdz ne tikai attīstīt idejas, bet arī veido prasmes, kas būs noderīgas nākotnē."
Hakatons apliecināja, ka inovāciju spēks slēpjas sadarbībā un radošumā. "Veiksme vienmēr ir līdzās tiem, kuri nebaidās eksperimentēt un tic savām idejām," sacīja Jeļena Ziemele. RTU un «Rīgas ūdens» izsaka pateicību visiem dalībniekiem un partneriem par ieguldīto darbu un atbalstu, veicinot risinājumus, kas palīdzēs Rīgai kļūt par klimatneitrālu pilsētu.