Apkaimēs Pilsētā
Skanstes biedrība

Patlaban Rīgā darbojas jau 57 apkaimju biedrības, kurām šovasar pievienojusies arī Skanstes biedrība. Iedzīvotāju apkaimju attīstības biedrības tiek dibinātas, lai veicinātu vietējās apkaimes iedzīvotāju līdzdalību, personisko iesaisti un piederības sajūtu savai apkaimei un pilsētai kopumā.

Jūnijā iedzīvotāju apkaimju attīstības biedrībām pievienojās Skanstes biedrība desmit cilvēku sastāvā. Tās tuvākas darbības mērķi paredz Grostonas ielas parka bērnu laukuma atjaunošanu, iespēju rašanu sabiedriskā transporta pieejamības un gaisa kvalitātes uzlabošanai, kā arī jaunu biedru piesaisti.

Kā uzver Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra koordinators Villiams Kursītis-Vrobļevskis (Centra punkts): ’’Apkaimju biedrības dibināšana Skanstē ir svarīgs solis ceļā uz Skanstes iedzīvotāju kopienas labklājību un attīstību. Biedrība ne tikai stiprinās iedzīvotāju savstarpējo saskarsmi, bet arī veicinās efektīvu sadarbību ar pašvaldību, lai risinātu vietējās problēmas un uzlabotu kopējo dzīves kvalitāti. Esmu pārliecināts, ka šī biedrība kļūs par platformu, kur iedzīvotāji varēs aktīvi piedalīties dažādu lēmumu pieņemšanā, veicinot ilgstošas un pozitīvas pārmaiņas Skanstes apkaimē. Pašvaldībai tas nozīmēs tiešu kontaktu ar Skanstes apkaimes iedzīvotājiem, kā arī iespēju precīzāk reaģēt uz iedzīvotāju vajadzībām’’. 

Ikviens Skanstes apkaimes interesents aicināts pievienoties biedrībai rakstot uz e-pastu: skanstes.apkaime@gmail.com

Iedzīvotāju apkaimju attīstības biedrības tiek dibinātas ar mērķi iedzīvotājiem kopīgi rast iespēju aktīvi iesaistīties savas apkārtējās vides pilnveidē. Tās darbojas, lai risinātu vietējas nozīmes problēmas, uzlabotu dzīves kvalitāti sev un apkārtējiem, kā arī lai stiprinātu sadarbību ar pašvaldību, reizē stimulējot vietējās kopienas saliedētību un aktīvu iedzīvotāju līdzdalību lēmumu pieņemšanas procesos.

Iedzīvotāju biedrībām  un interešu grupām viens no tuvākajiem atbalsta mehānismiem sadarbības veicināšanai ar Rīgas pašvaldību ir Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centrs, kurā rūpi par rīdziniekiem ir uzņēmušies seši apkaimju koordinatori, kas katrs pārstāv vienu no lielajiem Rīgas apkaimju zonējumiem:

  • Liene Siņicka – Āgenskalna punkts;
  • Gaidis Balodis – Bolderājas un Imantas punkts;
  • Villiams Kursītis-Vrobļevskis – Centra punkts;
  • Marija Krasovska – Latgales apkaimes punkts;
  • Daiga Mežale – Teikas punkts;
  • Jānis Tirziņš – Vecmīlgrāvja punkts.

Apkaimju koordinatoru galvenie uzdevumi ir iedzīvotāju vajadzību izzināšana un informēšana par līdzdalības iespējām savas apkaimes attīstīšanā, komunikācijas veicināšana starp iedzīvotājiem, pašvaldību un dažādām pašvaldības struktūrvienībām. 

Vēl viens būtisks atbalsta mehānisms, ko Rīga kopš 2021. gada piedāvā apkaimju attīstības biedrībām ir iespēja reizi gadā pieteikties pašvaldības atbalstam līdz 1000 eiro. No 2023. gada biedrībām, kurās reģistrēti vismaz 35 biedri un kuras šo atbalstu iepriekš jau ir saņēmušas, iespējams pieteikties lielākam finansējumam – grantam līdz 3000 eiro, ja tās izlietojušas vismaz 90% no iepriekšējā saimnieciskajā gadā piešķirtā finansiālā atbalsta apmēra. 

Finansējuma piešķiršanas mērķis ir atbalstīt biedrību darbību, stiprināt to kapacitāti un veicināt sadarbību ar pašvaldību sabiedrības iesaistes un Rīgas pilsētas apkaimju attīstības jautājumos, tajā skaitā jautājumos par pašvaldības publiskās infrastruktūras pilnveidošanu un publisko teritoriju labiekārtošanu. Šogad pieteikšanās atbalstam jau ir noslēgusies.

Vairāk informācijas par Apkaimju iedzīvotāju centra darbu un aktīvajām apkaimju biedrībām mājaslapā www.apkaimes.lv.

Informāciju sagatavoja: Sabīne Solovjeva, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: sabine.solovjeva@riga.lv.