Par spīti rudenīgajiem laikapstākļiem, Rīgā turpinās apstādījumu kopšana un sagatavošana ziemai, kā arī koku un krūmu stādīšana. Turpinot uzņemto kursu uz zaļākas un iedzīvotājiem draudzīgas pilsētas veidošanu, šoruden galvaspilsētas ielas, skvēri, parku un laukumi papildināsies ar vairāk nekā 280 koku un krūmu stādījumiem, bet dobēs jau iestādīti vairāki tūkstoši krāsainu un dažādu sīpolpuķu, kas jau agrā pavasarī plauks un priecēs gan rīdziniekus, gan viesus.
“Koki un zaļā infrastruktūra pilsētvidē ir ļoti svarīga – gan gaisa kvalitātes uzlabošanai, gan patvērumam no karstuma vasarās. Tāpēc prieks redzēt, ka kvalificēti un prasmīgi speciālisti turpina padarīt mūsu pilsētu zaļāku arī rudenī un šogad būsim sasnieguši rekordlielu iestādīto koku skaitu tieši pilsētas centrā, kur tie ir vissvarīgākie. Nākamajā gadā mums būs vēl lielākas ambīcijas un plānojam iestādīto koku skaitu turpināt palielināt,” uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps.
“Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departaments ir būtiski kāpinājis koku stādīšanas tempu galvaspilsētā, un ir svarīgi uzsvērt, ka tas panākts ar departamentā rīcībā esošajiem resursiem. Tāpēc saku lielu paldies saviem departamenta kolēģiem par viņu profesionālismu un atbildības sajūtu, strādājot pie tā, lai Rīga mums visiem kļūtu zaļāka”, savu gandarījumu par paveikto pauž departamenta vadītājs Edijs Pelšs.
Teritorijas sakopšanas nolūkos gan pašvaldības teritorijās, gan privātīpašumos tiek cirsti arī nokaltušie un bīstamie koki vai to zari. Bet, lai jau agrā pavasarī pilsētu rotātu skaisti ziedi un plaukstoši koki, daudzviet pilsētā stādītas sīpolpuķes, jauni krūmi un koki.
Šoruden pilsētā parādīsies vairāk nekā 280 jauni koki
Rīga mērķtiecīgi stāda pilsētā jaunus kokus, jo tie ir urbānās infrastuktūras objekti, kas kalpo cilvēkam un ekosistēmai, un ir tikpat nozīmīgi kā dažādas inženierkomunikācijas. Koku uzturēšana un stādīšana tiek veikta gan gada siltajos, gan aukstajos mēnešos un šoruden pilsētā parādīsies vairāk nekā 280 jauni koki.
Mājokļu un vides departaments oktobrī un novembrī turpinās koku stādīšanu dažādās galvaspilsētas apkaimēs, kur plānots kopā iestādīt vairāk nekā 150 dižstādu, šogad īpašu uzmanību pievēršot koku izvietošanai centrā, kas ir īpaši sarežģīts uzdevums gan urbānās vides, gan nepieciešamo saskaņojumu dēļ ar dažādu inženierkomunikāciju uzturētājiem, paredzot koku sakņu aizsardzības risinājumus. Centra apkaimē plānots iestādīt teju pusi jeb 74 dižstādus - Aspazijas bulvārī, Radio ielā, Kr. Barona ielā, Kr. Valdemāra ielā u.c., bet ārpus centra - Brīvības gatvē, Gobas ielā, Vesetas ielā u.c. Stādīs dažādas koku sugas – liepas, kļavas, ošus, ābeles, ginkus, kokveida lazdas, ievas. Šogad pirmo reizi departaments stādīšanas līgumu noslēdzis kopā ar uzturēšanas līgumu. Uzņēmējs iestādītos kokus saskaņā ar līgumu kops nākamos trīs gadus, līdz ar to uzņemoties lielāku atbildību par stādmateriāla un kvalitatīvu darbu izpildi.
“Rīgas mežu” apsaimniekotajos dārzos un parkos šogad jau ir iestādīti 112 koki (dižstādi) Visvairāk tie ir iestādīsi Lucavsalā (73 ābeles, bumbieres un ķirši), vēl atsevišķi koki ir stādīti Viesturdārzā, Ziedoņdārzā, Uzvaras parkā, Latgales dārzā un Nordeķu parkā. Šoruden (oktobrī un novembrī) skvēros un parkos kopumā plānots iestādīt vēl 39 kokus. Visvairāk Jēkaba kapos (10 kokus), Kronvalda parkā, Kanālmalā, Pļavnieku birzī un Ziemeļblāzmas parkā. Šoruden dažāda veida dižstādi tiek stādīti galvenokārt tajās vietās, kur vasaras lielā vētra kokus izgāza.
Savukārt Ārtelpas un mobilitātes departaments ielu pārbūves darbu laikā Murjāņu ielā, no Juglas ielas līdz Strazdumuižas ielai un Lojas ielā iestādīs 27 Zviedrijas pīlādžus un 10 Krimas liepas, bet vasaras noslēgumā Laivu ielā jau iestādītas 12 platlapu liepas.
Jauni apstādījumi šogad parādīsies arī Vecrīgā. Turpinot Vecrīgas labiekārtošanas darbus, papildus soliem un velonovietnēm novembrī daudzviet Vecrīgā tiks uzstādīti dažāda veida koku un krūmu stādījumi konteineros. Apstādījumi Vecrīgā atradīsies pastāvīgi visu gadu, tādēļ izvēlēti daudzgadīgi augi, kas ir piemēroti Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Tāpat kā gruntī, arī konteineros kokus un krūmus var stādīt rudenī. Tas dod kokiem laiku labāk iesakņoties, lai to plaukstošās lapas un ziedi priecētu jau agrā pavasarī.
Vaļņu ielā tiks izvietoti deviņi soli ar integrētiem augu konteineriem, kuros augs kalnu priedes un hortenzijas, savukārt pavasarī tajos iestādīs arī graudzāles. Rātslaukumā, Reformācijas laukumā, Vaļņu ielā, Meistaru ielā, Kalēju ielā un Skārņu ielā paredzēts izvietot kopumā vairāk nekā 50 apstādījumu konteinerus ar kokiem un krūmiem — korintēm, ābelēm, ķiršiem, segliņiem, deicijām, filadelfiem un spirejām. Pavasarī Vecrīgas labiekārtošana turpināsies un papildus tiks izvietoti vēl vairāk nekā 30 apstādījumu konteineri ar kokiem un krūmiem.
Eksperti: Koku stādīšanu droši var veikt arī rudens/ziemas sezonā
Sabiedrībā pastāv mīts, ka rudens/ziemas sezonā iestādītie augi un koki nosals un iznīks, tomēr eksperti norāda, ka kokus var stādīt kā pavasarī, tā arī rudenī un tie pārziemo ļoti labi. Koku stādīšanu un kopšanu Rīgā veic tikai kvalificēti speciālisti – dārznieki, ainavu būvtehniķi, arboristi, arboristi – koku tehniķi, un tie rūpējas, lai koki un apstādījumi būtu piemēroti Latvijas klimatam.
“Kokus var stādīt vēlu rudenī, jo tas reizēm ir stādīšanai labvēlīgākais laiks, īpaši, ja koki tiek audzēti konteineros. Šādos apstākļos koki var saglabāt savas saknes un labāk pielāgoties jaunajai videi, jo konteineros audzēti koki jau ir iesakņojušies un sagatavoti stādīšanai. Turklāt, stādot kokus vēlu rudenī, ir iespēja izmantot mitrumu, kas palicis no lietus un sniega, kas veicina labāku iesakņošanos,” stāsta kokkopis, arborists un uzņēmuma "Labie koki" vadītājs Edgars Neilands.
Tiem jaunajiem stādiem, kuriem tas nepieciešams, apkārt tiek uzstādīti īpaši pinumi, kas pasargā koku stumbrus. Tāpat koki tiek laistīti arī rudenī, jo tā tiek labāk sagatavojas ziemošanai. Kā atzīst eksperti, šis rudens ir īpaši labs koku stādīšanai, jo ir gana mitrs, bet ne pārlieku silts laiks, kas veicina koku ieaugšanos. Arī citus gadus pilsētā koki stādīti rudens/ziemas sezonā. Piemēram, pērn novembrī koku un krūmu stādīšana notika Ģenerāļa Radziņa krastmalā, bet Tallinas ielā izvietoja puķu podus ar korintēm. Un pretēji iedzīvotāju satraukumam, šie koki un krūmi veiksmīgi izturēja skarbo ziemu un jau agrā pavasarī priecēja iedzīvotājus un pilsētas viesus.
Kokus pēc to iestādīšanas rūpīgi novēro un uzrauga vēl pāris gadus, bet dižstādus īpaši pieskata vēl vismaz desmit gadus. Pirmajos gados pēc iestādīšanas lielu vērību velta laistīšanai un mēslošanai, katru otro gadu notiek vainagu veidošana. Koki tiek apsekoti vairākas reizes gadā, vērtējot to attīstību un augšanas apstākļus. Ja šo desmit gadu laikā koku attīstības temps ir lēnāks, nekā tam vajadzētu būt, speciālisti meklē cēloņus un rīkojas, lai kokiem palīdzētu. Pēdējos gados ir sākta koku augšanas apstākļu uzlabošana, veicot papildus piebarošanu ar sijātu kompostu, bioloģiski aktīvajām vielām un lēnas iedarbības mēslojumu.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.