Piedaloties Divdesmitajā Eiropas Reģionu un pilsētu (#EURegionsWeek) atklāšanas sesijas darbseminārā Briselē, Rīgas domes deputāte Justīne Panteļējeva dalījās ar pieredzi ,kā galvaspilsētas pašvaldība ar inovatīvu pieeju cenšas pilsētplānošanā un pilsētas izzināšanā iesaistīt jaunatni, proti, piedaloties ES Interreg projektā “UrbCultural Planning”, Rīgai ir izstrādāts pilsētas modelis populārās spēles Minecraft spēles vidē.
Būtībā tas ir automatizēti veidots pilsētas modelis, kas balstīts uz pieejamajiem ģeotelpiskajiem datiem. Līdz šim Rīga veikusi divus pilotprojektus, testējot veidus, kā galvaspilsētas karte spēles vidē var tikt izmantota, lai jaunieši iepazītu vietējo apkaimi, pilsētas vēsturi un arhitektūru.
Kāpēc Minecraft? “Parasti pašvaldībai jauniešus ir grūti sasniegt, bet ar Minecraft spēli – tas ir vairāk nekā iespējams!” skaidro J. Panteļējeva. Šīs spēles radošajā režīmā ir iespējams veidot, būvēt un izpētīt, bet ar Minecraft Education Edition, kas ir pieejams visiem Rīgas izglītības iestāžu audzēkņiem, var veidot specializētas “digitālās klases”, kurās var veidot saturu par Rīgas apkaimju un ēku vēsturi, pilsētvides izaicinājumiem, piemēram, klimata pārmaiņām, mobilitāti, kā arī to, kā ar STEM zināšanu pielietošanu varam risināt izaicinājumus pilsētas līmenī.
Kopš tās izlaišanas 2011. gadā Minecraft ir ieguvis vairāk nekā 170 miljonus aktīvo spēlētāju visā pasaulē. Spēle ir ļoti populāra jauniešu vidū, un jaunieši to saprot dabiski, pretstatā profesionālajai valodai, kas tiek izmantota pilsētplānošanā, tāpēc tas ir labs veids, kā viņus iesaistīt sarunā par pilsētu, pilsētplānošanu un vietu izzināšanu.
“Rīgas dome apzinās jauniešu līdzdalības nozīmi, tāpēc ir jārada iespējas viņiem ietekmēt un veidot pilsēttelpas. Minecraft sniedz iespēju sasniegt visus Rīgas izglītības sistēmā esošos skolēnus – veidojot dažādus piedāvājumus spēles izmantošanai, Rīga var efektīvi veidot dialogu ar jauniešiem,” uzsver deputāte.
Rīgas dome turpina aktīvi meklēt veidus, kā šo unikālo pieredzi pārnest uz vairākām skolām Rīgā un kā plašāk izplatīt šo metodi Baltijā un Eiropas Savienībā.
J.Panteļējeva pārstāvēja Rīgu #EURegionsWeek atklāšanas sesijas darbseminārā Briselē, kas norisinājās no 10. līdz 13. oktobrim. Tās devīze - “Jauni izaicinājumi Eiropas kohēzijai", un šogad tās tematika ietver zaļo un digitālo pārkārtošanos, teritoriālo kohēziju un iespēju nodrošināšanu jauniešiem.
Šogad Rīgas dome organizēja darbsemināru uz vietas ES Reģionu Komitejā ES galvaspilsētu un reģionu tīklā sadarbībā ar konsorcija partneriem no Prāgas, Madrides, Stokholmas, Vīnes, Budapeštas un Bratislavas. Tā kā 2022. gads ir Eiropas Jaunatnes gads, pilsētu pārstāvji dalījās ar labākajiem stratēģiju piemēriem, kas mudina jauniešus un īpaši meitenes izvēlēties tehniskas, zinātniskas vai IT profesijas savai karjerai. Piemēram, jau vairāk nekā desmit gadus Vīnes pilsētā katru gadu tiek rīkota tā sauktā "meitu diena", kas ļauj jaunām meitenēm pavadīt dienu kādā no 190 IT uzņēmumiem un iegūt tiešu pieredzi.
EURegionsWeek ir lielākais ikgadējais reģionālajai politikai veltītais pasākums. Tas notiek reizi gadā un ilgst četras dienas. Reģioni un pilsētas tajā demonstrē savu spēju radīt izaugsmi un darbvietas, īstenot Eiropas Savienības kohēzijas politiku un apliecina, ka vietējais un reģionālais līmenis ir svarīgs labai Eiropas pārvaldībai. Kopš pirmās Eiropas Reģionu un pilsētu nedēļas 2003. gadā šis pasākums ir kļuvis par unikālu komunikācijas un tīklošanās forumu, kurā piedalās reģionu un pilsētu pārstāvji, to skaitā politiķi, amatpersonas, eksperti un akadēmisko aprindu pārstāvji no visas Eiropas. Eiropas Reģionu un pilsētu nedēļa ir palīdzējusi uzzināt, kā reģioni un pilsētas izmanto ES līdzekļus cilvēku ikdienas dzīves uzlabošanai.
Vairāk nekā 10 000 dalībnieku, tostarp vairāk nekā 1000 referentu, no visas Eiropas un trešajām valstīm oktobrī piedalīsies plašā programmā, kurā paredzētas konferences, izstādes un tīklošanās pasākumi saistībā ar reģionālo un vietējo attīstību. Programma katru gadu tiek pielāgota konkrētajiem ES darba kārtības jautājumiem.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.