Sensorā sporta zāle bērniem

Turpinot pērn sākto projektu, Latvijas Bērnu atbalsta fonds (LBAF) Pārdaugavā izveidojis sporta zāli “Sensorais Džims” bērniem ar uzvedības problēmām – pirmo šāda veida pakalpojumu Latvijā, kur, iedarbojoties uz dažādām maņām, palīdz bērniem justies mierīgākiem, koncentrētākiem, mazināt dusmu lēkmes un stresu.

Jau vēstīts, ka pirms gada LBAF multifunkcionālajā centrā “Domino” Cementa ielā 12 tika atklātas jaunās telpas, kurās sniedz sociālās rehabilitācijas programmu bērniem ar saskarsmes grūtībām un uzvedības traucējumiem „Ceļš pie sevis”, ko finansē Rīgas domes Labklājības departaments.

Tagad realizēta projekta otrā kārta, kurā atvērti papildu kabineti sociālo pakalpojumu nodrošināšanai un “Sensorais Džims” jeb īpašā sporta zāle bērniem ar uzvedības problēmām.

“Rīgas lielais ieguvums ir mērķtiecīgi un neatlaidīgi partneri, kas apzinās mūsdienīgu, uz visu ģimeni vērstu sociālo pakalpojumu nozīmi. Pieprasījums pēc pakalpojumiem, kuros agrīni veikts darbs ar cēloņiem ir liels, tāpēc strādājam, lai tie būtu pieejami. Pateicoties šādām sadarbībām Rīga kļūst par sociālo pakalpojumu inovāciju galvaspilsētu,” tā piektdien, 16. septembrī, jaunās zāles atklāšanā uzsvēra Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Viesturs Kleinbergs.

“Nevienam nav jābūt vienam – šie vārdi, kas izskan jaunās LBAF himnas piedziedājumā, trāpīgi atspoguļo mūsu misiju: attīstīt ar vien jaunus sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām, lai palīdzētu viņiem un viņu ģimenēm uzlabot savstarpējās attiecības, justies labāk un dzīvot pilnvērtīgāk. Mēs visi kaut reizi dzīvē esam nonākuši situācijā, kad nolaižas rokas un ģimenes piedzīvo bezpalīdzības sajūtas. Tāpēc esam ļoti gandarīti, ka gadiem ilgi lolotā ideja beidzot ir īstenojusies. Tas būs stiprs, iedvesmojošs pamats, lai nākotnē šādus centrus izveidotu arī reģionos, vairojot izpratni par bērna vajadzībām pēc atbalsta ģimenē, uzlabojot attiecības un prasmi risināt konfliktus, veicinot bērnu sociālās iekļaušanās spējas bērnudārzā un skolā. Sensorais Džims turpmāk būs daļa no mūsu pakalpojuma, lai tas kļūtu vēl labāks un efektīvāks. Priecē, ka tas patiešām ir ļoti pieprasīts, kas nozīmē, ka ģimenēm mūsu sniegtais atbalsts ir nepieciešams. Patlaban jau 70% pieraksta ir aizpildīts, bet joprojām gaidām pieteikumus,” aicina LBAF valdes loceklis Kaspars Markševics.

LBAF draugs un atbalstītājs AS “Olainfarm” aktīvi iesaistījies bērnu mentālās veselības stiprināšanā, gan piedaloties sociālajā kampaņā “Draugi no citas planētas”, gan ziedojot centra “Domino” darbībai.  “Šodienas bērni ir nākamie pieaugušie, mūsu nākotnes sabiedrība, tāpēc mums nedrīkst būt vienalga, ja bērniem trūkst emocionālā un mentālā spēka, pašapziņas, prasmes iekļauties un risināt konfliktus. Uzvedības problēmas nav bērnu vaina, tas ir ārējo apstākļu rezultāts, ko var mainīt un risināt. Tāpēc ir ļoti svarīgi atbalstīt ģimenes, kas kaut kādā brīdī ir pazaudējušas ceļu pie saviem bērniem un nezina, kā uz tā atgriezties. Tāpēc ir vajadzīga profesionāla palīdzība un dažādi palīglīdzekļi, un mēs priecājamies, ka Rīga ir kļuvusi par vēl vienu atbalsta iespēju bagātāka. Ceram, ka drīzumā šādas iespējas pavērsies arī reģionos,” pauž AS “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Jānis Buks. 

“Sensorā Džima” izveide ir ieguldījums LBAF pakalpojuma attīstībā un vienlaikus pirmais solis ceļā uz darbības paplašināšanu, lai nākotnē arī Latvijas reģionos varētu piedāvāt psihosociālu atbalstu bērniem ar uzvedības problēmām un viņu ģimenēm.

Patlaban ar Rīgas domes budžeta finansējumu šajā programmā  pakalpojumu var saņemt 48 bērni gadā. Atbilstoši budžeta iespējām bērnu skaitu, kas izmanto šo programmu, iecerēts palielināt līdz 60 bērniem gadā.

“Ceļš pie sevis” ir sociāls rehabilitācijas pakalpojums bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes grūtībām, ar mērķi nodrošināt bērniem ar saskarsmes un uzvedības traucējumiem un viņu ģimenēm psihosociālu atbalstu, lai mazinātu iekļaušanās un saskarsmes grūtības bērnudārzā un sākumskolā, veicinātu ģimenes izpratni par bērna vajadzībām, tādējādi uzlabojot saskarsmi ģimenē un mazinot konflikta situācijas bērnudārzā, skolā un ģimenē.

Pakalpojuma dalībniekiem organizētās nodarbības un konsultācijas vada profesionālu speciālistu komanda: sociālais darbinieks, ģimenes atbalsta persona, ģimenes sistēmiskais psihoterapeits, klīniskais psihologs, psihoterapeits, ABA terapija, skaņu terapeits un citi speciālisti pēc nepieciešamības.


Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.
 

Atbalsta centra