Ceturtdien, 25. aprīlī, Rīgā norisinājās Baltijas jūras reģiona valstu pilsētu savienības (Union of the Baltic Cities, UBC) ikgadējā valdes sēde, kurā pārrunātas iespējas kā veicināt Ukrainas integrācijas procesu Eiropā, potenciālās aktivitātes Ukrainas pilsētu atbalstam un to atjaunošanai pēc kara, kā arī Baltijas jūras reģiona digitālās transformācijas lomu reģiona drošības stiprināšanā.
“Rīga ir pierādījusi sevi kā noturīgu pilsētu, kas spēj piemēroties un pārvarēt dažādus izaicinājumus. No katras krīzes esam iznākuši stiprāki un patstāvīgāki, nekā līdz tam, un mums kopā visā Baltijas jūras reģionā smagi jāstrādā, lai to atkārtotu no jauna. Savulaik nozīmīgu atbalstu mūsu Eiropas integrācijā sniedza Ziemeļvalstis, tagad mēs līdzīgi varam palīdzēt Ukrainai”, uzsver Rīgas domes priekšsēdētaja vietniece Linda Ozola, kura 2021. un 2023. gadā atkārtoti ievēlēta par UBC valdes locekli.
UBC valdes sēdē savus pieteikumus prezentēja Rubižnes un Čerņihivkas militāro administrāciju vadītāji, kā arī Rivnes apgabals. UBC valde atbalstīja šo kandidātu uzņemšanu asociēto biedru statusā, kas sniedz iespēju bez balsstiesībām piedalīties dažādajos UBC formāta pasākumos un aktivitātēs, kā arī pretendēt uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu kopīgos projektos ar UBC.
Pasākuma laikā notika arī darba grupu un komisiju tikšanās un diskusijas par atjaunojamās drošības, ilgtspējības un pilsētas plānošanas jautājumiem, kā arī par jauniešu iesaistes un digitālās transformācijas lomu reģiona drošības stiprināšanā.
Pasākuma dalībnieki papildus apmeklēja dažādus tematiskas apskates objektus: “Pilsētvide un mobilitātes zona” - VEFRESH kvartāls un VERDE biroju komplekss; Jaunuzņēmumi, biomedicīna” - SAF tehnika un Cell Box Labs; Inovācijas, arhitektūra un izglītība - LU zinātņu māja un Ola foundation.
Baltijas jūras reģiona valstu pilsētu savienība apvieno 69 pilsētas no deviņām Baltijas jūras reģiona valstīm. Tā dibināta 1991. gadā Gdaņskā (dibināja 32 pilsētas, arī Rīga), lai veicinātu Rietumeiropas (Vācijas, Skandināvijas) un Austrumeiropas pilsētu sadarbību.
UBC darbu organizē septiņās komisijās: Plānojošās pilsētas, Ilgtspējīgās pilsētas, Drošās pilsētas, Jauneklīgās pilsētas, Viedās un plaukstošās pilsētas, Kultūras pilsētas, Sociāli iekļaujošās un veselīgās pilsētas. Rīga piedalās šādās komisijās: Plānojošās pilsētas, Jauneklīgās pilsētas, Ilgtspējīgās pilsētas, Kultūras pilsētas, Drošās pilsētas.
UBC Vietējās drošības un sabiedriskās kārtības darba grupa tika oficiāli apstiprināta pirmās sanāksmes laikā Rīgā 2010. gadā. Uz šīs darba grupas pamata tika izveidota komisija “Drošās pilsētas”.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.