Mājokļa pabalsta saņēmēju skaits oktobrī, salīdzinot ar septembri, pieaudzis par 1227 personām un pabalstam izlietotais finansējums pieaudzis par 150 242 eiro. Mājokļa pabalstam 2022. gada desmit mēnešos pabalsta saņēmēju skaits pieaudzis par 5448 personām un izlietots par 4,14 miljoniem eiro vairāk nekā 2021.gada desmit mēnešos.
Mājokļa pabalstu desmit mēnešos saņēmuši 13 535 rīdzinieki un pabalstā izmaksāti 9,28 miljoni eiro.
Mājokļa pabalstam izlietotā finansējuma un pabalsta saņēmēju skaita pieaugums 2022. gadā saistīts ne tikai ar tarifu kāpumu energoresursiem, dabasgāzei, atkritumu apsaimniekošanai, bet arī ar koeficientu piemērošanu garantētā minimālā ienākuma (GMI) sliekšņu summai, kā rezultātā pabalstu ir tiesības saņemt mājsaimniecībām ar lielākiem ienākumiem kā iepriekš. Piemēram, ja 2021.gada janvārī vienas personas mājsaimniecībai - darbspējīgai personai pēc mājokļa apmaksas bija jāpaliek 109 eiro savu pamatvajadzību nodrošināšanai, tad 2022. gada janvārī tie bija 163,5 eiro bet oktobrī - jau 327 eiro.
Rīgas pašvaldība atgādina, ka ikvienam galvaspilsētā deklarētajam iedzīvotājam ir tiesības pretendēt uz mājokļa pabalstu īres, apsaimniekošanas un citu komunālo maksājumu segšanai, ja pēc šiem izdevumiem paliek mazāk nekā 327 eiro pirmajam vai vienīgajam cilvēkam ģimenē un 228 eiro katram nākamajam cilvēkam ģimenē.
Pabalsta piešķiršanai tiek vērtēti ģimenes izdevumi, uzkrājumi un piederošie īpašumi, savukārt izmaksājamā pabalsta apjoma aprēķinā tiek arī ņemti vērā normatīvi dažādiem komunālajiem maksājumiem - ne vienmēr mājokļa pabalsts sedz pilnu summu par mājokļa īri un komunālajiem pakalpojumiem un daļa maksājuma var būt veicama mājsaimniecībai pašai.
Kādas personas vai ģimenes var pretendēt uz mājokļa pabalstu?
Tiesības saņemt pabalstu ir vientuļām personām vai ģimenēm, ja:
- Deklarējušies un dzīvo Rīgā;
- Kopējie uzkrājumi nepārsniedz 272 eiro;
- Pieder ne vairāk kā viena automašīna (ja ģimenē ir bērni, tad ne vairāk kā divi transportlīdzekļi ar motoru);
- Pieder ne vairāk kā pieci hektāri zemes un neliels skaits saimniecības ēku;
- Pēc rēķinu apmaksas paliek mazāk nekā 327 eiro pirmajam vai vienīgajam cilvēkam ģimenē un 228 eiro katram nākamajam cilvēkam ģimenē;
- Ja nepārkāpj citus likumā* noteiktos ierobežojumus;
*Viss, kas drīkst piederēt, lai būtu tiesības saņemt mājokļu pabalstu, ir noteikts Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 36.panta pirmās daļas 2.punktā.
Kādus izdevumus ņem vērā, aprēķinot mājokļa pabalstu?
Atbilstoši noteikumos** paredzētajam, ņem vērā šādus izdevumus (kas nepārsniedz normatīvos noteiktos) par:
- īri;
- apsaimniekošanu;
- apkuri;
- auksto un karsto ūdeni;
- elektroenerģiju;
- dabasgāzi;
- kanalizāciju vai asenizāciju;
- sadzīves atkritumiem;
- telekomunikāciju pakalpojumiem un internetu;
- par ūdens skaitītāju uzstādīšanu un verifikāciju.
**Normatīvi noteikti Rīgas domes saistošajos noteikumos “Par mājsaimniecības atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālās palīdzības pabalstiem Rīgas pilsētas pašvaldībā”. Piemēram, uz vienu personu karstā ūdens patēriņš paredzēts līdz trīs kubikmetriem ūdens mēnesī un, ja patēriņš būs lielāks, to neieskaitīs attaisnotajos izdevumos.
Kāds ir mājokļa pabalsta apmērs?
Mājokļa pabalstu aprēķina, piemērojot valstī noteikto Garantētā minimālā ienākuma (GMI) apmēru.
Pēc mājokļa izdevumu apmaksas mājsaimniecības rīcībā ir jāpaliek valstī noteiktajam GMI, kura apmērs patlaban ir 327 eiro pirmajam vai vienīgajam cilvēkam ģimenē vai un 228 eiro katram nākamajam cilvēkam ģimenē.
Mājokļa pabalsts = 327 eiro pirmajam cilvēkam + 228 eiro katram nākamajam cilvēkam + faktiskie izdevumi mājoklim (kas atbilst normatīviem) - mājsaimniecības kopējie ienākumi