Atkritumu urnas

Septembra beigās Rīgā sasniegts nozīmīgs mērķis ceļā uz tīrāku vidi – pilsētā uzstādīti 1143 bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineri. Visaktīvākie bio atkritumu šķirotāji ir Ziemeļu rajona un Vidzemes priekšpilsētas iedzīvotāji, kuri pašlaik izmanto 448 biokonteinerus. 

“Bioloģisko noārdāmo atkritumu šķirošana Rīgā ir brīvprātīga, un pirms gada galvaspilsētā bija uzstādīti tikai 154 bio konteineri. Prieks, ka arvien vairāk rīdzinieku apzinās, ka mūsdienās vairs nepietiek tikai ar iepakojuma šķirošanu, un ir gatavi šķirot bioloģiskos atkritumus arī pilsētā,” norāda Rīgas domes deputāte, Atkritumu samazināšanas un šķirošanas darba grupas vadītāja Mairita Lūse. 

“No sadzīves atkritumiem gandrīz puse ir bioloģiski noārdāmi, tāpēc šķirot tos atsevišķi ir ne tikai loģiski un ilgtspējīgi, bet arī ekonomiski izdevīgi. Lai panāktu ekonomisko izdevīgumu, bio atkritumu izvešana Rīgā ir lētāka nekā sadzīves atkritumu izvešana. Bio konteiners samazina sadzīves atkritumu daudzumu un to izvešanas biežumu, tādejādi samazinot arī izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu kopumā,” skaidro deputāte.  

Atšķirībā no citiem atkritumu veidiem, bioloģiskie noārdāmie atkritumi sadalās, izdalot gāzi, ko var izmantot siltuma un elektrības ražošanai. Rīgā un Pierīgā savāktos bioloģiskos atkritumus nogādā poligonā “Getliņi”. 

“Mūsu poligonā jaunajā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes kompleksā šie atkritumi tiek pārstrādāti biogāzē un tehniskajā kompostā, kas ļauj samazināt atkritumu daudzumu, kas jāapglabā atkritumu kalnā. Taču būtiski saprast, ka bioloģiskos atkritumus nepieciešams šķirot kvalitatīvi un pareizi, jo tikai tad varēsim nodrošināt pilnvērtīgu un plašu tehniskā komposta izmantošanu tautsaimniecībā, nodrošinot ilgtspējīgu atkritumu apsaimniekošanu Rīgā un Pierīgā. Aicinām rīdziniekus aktīvi iesaistīties dalīto atkritumu šķirošanā!” pauž “Getliņi EKO” valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns. 

Atbalstot iedzīvotāju centienus šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, Rīgas pašvaldība meklē risinājumus, kā sniegt iespēju bio konteinerā ievietot atkritumus arī papīra un bio plastmasas maisiņos. Lai to realizētu, ir jāveicina šādu maisiņu pieejamība iedzīvotājiem un jāveic aprēķini, kā vākšana maisiņos izmainīs atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

Lai veicinātu iedzīvotāju informētību par pareizu bio atkritumu šķirošanu, Rīgas pašvaldība atbalsta Zero Waste Latvija un atkritumu apsaimniekotāju kampaņu “Šķiro bio arī Rīgā!”, plašāk iepazīstinot ar bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanas iespējām pilsētā. Par to, kā kvalitatīvi un pareizi šķirot bio atkritumus, var uzzināt vietnē www.skirobio.lv

Ja iedzīvotāji vēlas, lai pie mājas varētu šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, ar šo prasību jāvēršas pie sava namu apsaimniekotāja, kurš sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju uzstādīs bio konteineru. Privātmāju īpašniekiem jāsazinās ar savas zonas atkritumu apsaimniekotāju. Jautājumu gadījumā var sazināties arī ar Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu, zvanot uz informatīvo tālruni 67474700 vai rakstot uz e-pastu atkritumi@riga.lv

Atkritumu efektīvāka apsaimniekošana ir pirmais solis ceļā uz aprites ekonomiku, kur lielākā daļa produkti un materiāli tiek pārstrādāti vai izmantoti atkārtoti. Latvijā Rīgai ir nozīmīga loma, lai sekmētu  ES mērķu izpildi atkritumu šķirošanā un pārstrādē. 

 

Plašāka informācija:Inese Meiere, Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste, inese.meiere@riga.lv, tālrunis +371 67012274. Līga Šmite, Getliņi EKO pārstāve, liga.smite@getlini.lv, tālrunis +371 26110686.