Sociālā dienesta centrs Bolderājā

Rīgas dome sociālajai nozarei šogad piešķīrusi 112,3 miljonus eiro jeb 10,8 % no kopējiem pamatbudžeta izdevumiem. Sociālajai jomai vairāk nekā 10 % no kopējiem izdevumiem piešķirti pirmo reizi kopš 2016. gada.

Rīgas domes Labklājības departamenta 2021. gada pamatbudžeta izdevumu plāns ir 90,6 miljoni eiro, kas ir par 12 miljoniem eiro jeb 15,63 % lielāks nekā 2020. gadā.

Sociālajā nozarē strādājošajiem ar 1. janvāri tiek palielināts atalgojums vidēji par 70 eiro, kas attieksies gan uz pašvaldības iestādēs strādājošajiem sociālajiem aprūpētājiem un sociālajiem darbiniekiem, gan līgumorganizācijās strādājošajiem. Lielākā papildus izdevumu daļa tiks novirzīts aprūpes mājās pakalpojumam.

“Līdz šim atbalsts sociālajai nozarei vairāk bija vārdos, bet nu mēs to mainām un ieguldījumi būs redzami arī darbos. Šis Rīgas domes sasaukums ir pierādījis, ka galvaspilsētai patiesi rūp sociālā nozare un tā ir prioritāte, jo pat pie kopīgā pašvaldības budžeta samazinājuma mums ir izdevies atrast papildu līdzekļus, kas mums ļaus gan finansiāli atbalstīt sociālās jomas darbiniekus, gan attīstīt jaunus sociālos pakalpojumus, kā arī paplašināt pakalpojumu vietu skaitu. Tas dos iespēju gan ģimenēm ar bērniem, gan tuviniekiem, kuri paši kopj savus tuviniekus, saņemt nepieciešamos pakalpojumus,” uzsver Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Viesturs Kleinbergs.

Būtiskākais pieaugums – 5,3 miljoni eiro - ir iedzīvotāju aprūpei mājās, kur pakalpojumam paredzēts cenas palielinājums no 4,44 eiro uz 6,12 eiro par stundu. Tas nepieciešams, jo 2020. gadā saglabājās iepriekšējo gadu tendence - ņemot vērā sabiedrības novecošanas un iedzīvotāju veselības stāvokļa pasliktināšanos, turpināja palielināties sociālās aprūpes mājās pakalpojumu apjoms, to saņēma teju 10 000 rīdzinieku. Arvien vairāk pieauga aprūpes stundu skaits - ja 2019. gada pirmajā pusgadā tās bija 1 511 494 stundas, tad 2020. gada pirmajā pusgadā tās bija jau 1 569 573 stundas.

Rīdziniekiem ir pieejami vairāk nekā 50 sociālo pakalpojumu veidi, un svarīgi, ka rasta iespēja papildus piešķirt 2,2 miljonus eiro sociālo pakalpojumu paplašināšanai un jauniem pakalpojumiem. Piemēram, būs iespēja palielināt vietu skaitu sociālās aprūpes centros (SAC) - īpaši ģimeniska tipa SAC, kas ļoti strauji attīstās pēdējos gados. Ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu, rasts finansējums papildu vietām un divu jaunu dienas aprūpes centru atvēršanai, kas ļaus saņemt pakalpojumus lielākam skaitam senioru ar demenci.

Tiks realizēts Latvijā vēl nebijis pilotprojekts atbalsta persona ģimenēm, kas ļaus atvieglot dzīvi vecākiem, kuri paši uzņēmušies rūpes par saviem bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, saglabāt iespēju pašiem iet uz darbu vai nenonākt sociālā izolācijā. Sakarā ar klientu skaita pieaugumu rasts papildu finansējums invalīdu transporta pakalpojuma nodrošināšanai, kas ir būtiski personu ar invaliditāti dzīves kvalitātes uzlabošanai, kā arī citiem sociālajiem pakalpojumiem.

1,7 miljoni eiro papildus ir plānoti sociālās sistēmas strādājošo atalgojuma palielinājumam. Rīgas pašvaldības sociālo iestāžu darbinieku atalgojuma palielinājums līdz šim ir bijis gausākais. Tādēļ šobrīd Covid krīzē piešķirts finansējums, lai laikā, kad citiem atalgojums nepieaugs, darbiniekiem, kuri strādā sociālajā jomā, tas pieaugtu.

Ar vairāk nekā 30 jaunām amata vietām tiks stiprināta Rīgas sociālā atbalsta sistēmas kapacitāte, piešķirot papildu finansējumu jaunām amata vienībām Rīgas Sociālajā dienestā un aprūpētāju skaita palielināšanai Rīgas sociālās aprūpes centros.

Tāpat plānots palielināt ieguldījumus infrastruktūrā un materiāltehniskajā bāzē Rīgas sociālajās iestādēs, jo līdz šim tās bijušas vāji atbalstītas no Rīgas domes puses.  Finansiālu papildinājumu arī saņems daudzas rīdzinieku sociālā atbalsta programmas.

Informāciju sagatavoja: Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice, tālr.67105925; mob.tālr. 26385691; e-pasts: lita.brice@riga.lv; Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons, tālr: 67026231, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.

Sociālā joma