Informācija medijiem Rīgas domē Mājokļi
Radiators mājā

Rīgas dome rūpīgi izvērtēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) paustos iebildumus par nesen galvaspilsētas pašvaldības pieņemtajiem apkures iekārtu noteikumiem* un nepieciešamības gadījumā veiks vajadzīgās korekcijas.

Rīgas pašvaldība pauž gandarījumu, ka VARAM ir atzinīgi novērtējusi Rīgas domes centienus virzībā uz apkures iekārtu radītā gaisa piesārņojuma ierobežošanu galvaspilsētā un konceptuāli atbalsta dabasgāzes lomas samazināšanu apkurē.

Gaisa piesārņojuma un ietekmes uz klimata samazināšanu nosaka gan nacionālais Gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcības plāns 2020.-2030. gadam, gan Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021-2030, kuru rīcības virzieni un abu nepieciešamību mērķi Rīgā iestrādāti nesen pieņemtajos saistošajos noteikumos. 

Rīcības virziena pareizību apliecina arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša iepriekš paustais  komentārs medijos, proti, ka “pāreja uz klimata neitralitāti nav iegriba, bet nepieciešamība”. 

Decentralizētā siltumapgāde Rīgā ir būtisks piesārņojuma avots cietajām daļiņām, slāpekļa oksīdiem un ogļskābās gāzes emisijām. Saistošie noteikumi paredz samazināt gaisa piesārņojumu, kur tas pārsniedz normas, kā arī samazināt CO2 emisijas. Tāpat tie mudina lietderīgu investīciju veikšanu iedzīvotājiem, lai nākotnē izvairītos no tarifu kāpuma neapdomīgu investīciju rezultātā, jo īpaši tas attiecas uz fosilo kurināmo.

“Kopš saistošo noteikumu apstiprināšanas dažādās intervijās un raidījumos publiski gan Ekonomikas ministrijas un VARAM ierēdņi, gan dažādi eksperti ir apliecinājuši Rīgas uzņemtā kursa nepieciešamību un pareizību gaisa piesārņojuma un klimata ietekmes samazināšanā. Jau tiek plānots, kā varētu izskatīties atbalsts iedzīvotājiem, lai tas būtu pieejams, kad stājas spēkā būtiskākie ierobežojumi. Neesam vēl detalizēti iepazinušies ar VARAM atzinumu, taču rīcības noteiktas ne tikai valsts līmeņa, bet arī Eiropas Savienības plānošanas dokumentos, tāpēc nav skaidrs, kāpēc šobrīd to ieviešana tiek kavēta,” norāda Rīgas enerģētikas aģentūra direktors Jānis Ikaunieks.

“Pirmajā brīdī kā vides ekspertam vairāki iebildumi man rada pārsteigumu. Piemēram, vietām ignorēta dabasgāzes loma slāpekļa piesārņojumā, izdarīti kļūdaini pieņēmumi par biomasas piesārņojuma samazināšanu, ko šo noteikumi paredz, kā arī nav ņemtas vērā jau VARAM plānotās iedzīvotāju līdzfinansējuma programmas apkures maiņai,” norāda Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis.

*Rīgas domes 29. decembrī pieņemtie saistošie noteikumi “Par teritoriālajām zonām siltumenerģijas ražošanas veida izvēlei un prasībām iekārtu uzskaitei”


Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv