Lai uzlabotu gaisa kvalitāti galvaspilsētā, Rīgas pašvaldība aicina zemes un namu īpašniekus savlaicīgi veikt smilšu savākšanu no saviem īpašumiem piegulošajām ietvēm.
Rīgas dome atgādina, ka pretslīdes materiāla savākšana un ietvju tīrīšana ir tāds pats pienākums kā sniega tīrīšana ziemā. Smiltis no ietvēm nedrīkst slaucīt uz ielas vai zālienā. Atbilstoši apsaimniekotāja ieskatiem, smiltis var savākt atkārtotai izmantošanai nākamajā ziemā vai arī izbērt sadzīves atkritumu konteineros.
Galvaspilsētā patlaban aktīvi turpinās smilšu un šķembu savākšana no pašvaldības apsaimniekotajām ietvēm un parku celiņiem. Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja otrdien, 22. martā, uzklausīja pašvaldības uzņēmumu un iestāžu atskaiti par paveikto.
Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes (TLP) pārziņā ir vairāk nekā 400 000 kvadrātmetru pašvaldības ietvju, no kurām smiltis ir savāktas jau vairāk nekā 60 % ietvju. Tāpat tiek koptas maģistrālo ielu ietves pilsētas centrā, kur ziemā pašvaldības mobilās brigādes veica kaisīšanu ar smiltīm.
Šo ietvju sakopšanu veic pašvaldības nolīgts uzņēmums un darbi tiek veikti visu trīs līgumu/zonu ietvaros – gan Austrumu, gan Ziemeļu, gan arī Pārdaugavas teritorijās. TLP darbinieki veiks kvalitātes kontroli iesniegtajiem izpildes apjomiem un, ja tiks konstatēts nekvalitatīvi veikts pakalpojums, tad darbi netiks pieņemti un smilts savākšanu liks veikt atkārtoti. Plānots, ka pašvaldības ietves varētu tikt sakoptas līdz mēneša beigām.
Pašvaldības uzņēmumam “Rīgas meži” aizvadītā ziemas sezona bija zināmā mērā izaicinājums, jo tajā pirmo reizi vispār netika izmantota sāls celiņu uzturēšanai, bet tā vietā izkaisīti vairāk nekā 400 kubikmetru granīta sīkšķembu, grants un smilts, kas pēc sniega un ledus nokušanas jāsavāc. Lai veiktu šķembiņu saslaucīšanu bez putekļu mākoņa, nepieciešams segumu pirms uzkopšanas samitrināt, līdz ar to ir jāsagaida līdz diena iesilst un ir pozitīva gaisa temperatūra.
“Rīgas mežu” rīcībā ir vairāki traktori, kas veic celiņu pirmreizējo slaucīšanu ar ceļu tīrāmajām birstēm, tad nāk talkā viena iekārta šķembiņu savākšanai bunkurā. Noslēgumā vietās, kur tas ir nepieciešams, nosūta ietvju uzkopšanas tehniku, kas savāc atlikušās smiltis un putekļus.
Neraugoties uz tehnikas un darba spēku trūkumu, Pārdaugavā un Rīgas vēsturiskajā centrā ir pirmreizēji sakoptas 90 % teritoriju. Apkaimju teritoriju parkos un skvēros Daugavas labajā krastā ir noslaucīti ap 60 % celiņu. Mežaparka teritorijā atsevišķus pastaigu ceļus sedz vēl ledus kārta, līdz ar to šis zonas vēl nekopj. Pagājuša gada pavasarī darbi tika pabeigti maija vidū. Lai ātrāk pabeigtu celiņu tīrīšanu pēc nākamās ziemas sezonas, plānots iegādāties vēl vienu ietvju slaukāmo mašīnu.
Pašvaldības uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) informē, ka smilšu savākšana tiek sākta līdz ar pavasara iestāšanos un norit pakāpeniski, ņemot vērā, ka naktīs vēl saglabājas negatīva temperatūra. Šobrīd kaisāmais materiāls jau savākts vairāk nekā 80% RNP apsaimniekoto adrešu. Smilšu savākšana turpināsies līdz aprīļa vidum. RNP uzsver, ka uzņēmums neatbalsta lapu pūtēju izmantošanu smilšu savākšanā.
Rīgas domes Satiksmes departaments informēja, ka nolīgtajam uzņēmumam uzdots 1. un 2. kategorijas ielu tīrīšanu pabeigt līdz aprīļa vidum. Pēc tam paredzēta 3. uzturēšanas kategorijas ielu tīrīšana, kas iepriekšējos gados netika darīts. Šogad ielu tīrīšana sākta ātrāk nekā citus gadus, tomēr izaicinājumus rada zemā gaisa temperatūra naktīs, sasalušās nogulsnes tekņu zonās un neatļauta automašīnu novietošana ielu malās. Tāpat atsevišķi apsaimniekotāji smiltis no ietvēm noslauka uz braucamās daļas.
Aizvadītajā ziemas sezonā pilsēta piegulošo teritoriju apsaimniekotājiem bez maksas nodrošināja pretslīdes kaisāmo materiālu (smilti) cietā seguma gājēju ietvju kopšanai, kopā izsniedzot 47 tonnas smilšu, tādējādi samazinot sāls kaitīgo ietekmi.
Rīgas dome atgādina, ka par ietvju nekopšanu ir paredzēta administratīvā atbildība. Par nekoptām ietvēm var ziņot Apkaimju iedzīvotāju centram pa tālruni 80000800 vai epastā aic@riga.lv, Pašvaldības policijai pa tālruni 110 vai mobilajā aplikācijā, kā arī Administratīvajai inspekcijai epastā rdai@riga.lv.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.