Velonovietne un atpūtas soliņi

Pirmdien, 7.aprīlī, Satiksmes un transporta lietu komitejas deputāti sēdē atbalstīja pieteikuma iesniegšanu projektā “Zaļās infrastruktūras attīstība un ieviešana Rīgas vēsturiskajā centrā”, kura laikā plānots īstenot zaļās infrastruktūras lietus ūdens apsaimniekošanas risinājumus.

Projekta mērķis ir atbalstīt pašvaldības pielāgošanos klimata pārmaiņām un mazināt klimata pārmaiņu izraisītus riskus, Rīgas vēsturiskā centra teritorijā īstenojot zaļās infrastruktūras lietus ūdens apsaimniekošanas risinājumus, veidojot un attīstot ilgtspējīgus un efektīvus ielu apstādījumus, kas iekļaujas esošajā pilsētvidē un veido zaļo koridoru savienojumus ar esošo pilsētas centra zaļo infrastruktūru.

Ņemot vērā publiskās ārtelpas teritorijas atrašanās vietu Rīgas vēsturiskajā centrā ar intensīvu satiksmi, būtisks elements mērķa grupas vajadzību nodrošināšanai ir kvalitatīva zaļā infrastruktūra, kas nodrošina patīkamu mikroklimatu publiskajā ārtelpā, mazina vides un skaņas piesārņojumu, rada drošību un kvalitatīvu pilsētvidi.

Uzmanība tiks vērsta ne tikai uz vides un pilsētvides kvalitāti, bet arī uz publiskās ārtelpas savienojamību un funkciju daudzveidību, un to elementu savstarpējo savienošanu, gan zaļo koridoru veidošanu.

Projekta teritorija noteikta tā, lai izveidotu savienojošus zaļos koridorus ar esošo pilsētas centra zaļo infrastruktūru no Viesturdārza, Kronvalda parka, Esplanādes parka, Vērmanes dārza, virzienā uz Kr. Valdemāra ielu līdz Šarlotes/Kr.Valdemāra ielas zaļajam skvēram.  Attīstot zaļo infrastruktūru, tiks ievērota arī vides pieejamība, nodrošinot ērtu un drošu pārvietošanos visām sabiedrības grupām neatkarīgi no dzimuma, veselības stāvokļa, vecuma un etniskās piederības un citām pazīmēm.

Projekta laikā plānots uzlabot zaļo infrastruktūru un izveidot zaļos koridorus Ausekļa ielā, Elizabetes ielā un Kr. Valdemāra ielā, ierīkojot  apstādījumus esošajās apdobēs, savienojot apdobes un izveidojot jaunas apstādījumu joslas 1,4 ha platībā. Tāpat plānots uzlabot lietus ūdens infiltrāciju un lietus ūdens akumulāciju augsnē, izveidojot lietusūdens apsaimniekošanas risinājumus ietvju apdobēs, izveidojot lietusdārzus lielākajās zaļajās teritorijās ārpus apdobēm, kā arī izveidojot laistīšanas sistēmu – spici.

Tāpat plānos ir izvietot labiekārtojuma elementus – soliņus, velosipēdu novietnes, atkritumu urnas, un izvietot informatīvos stendus, tai skaitā, braila rakstā, lai informētu sabiedrību par izveidoto zaļo infrastruktūru, tās mērķi un ieguvumiem.

Paredzams, ka projekta rezultātā tiks izveidota vai jaunināta zaļā infrastruktūra 1,4 ha platībā, veikta lietusūdens kanalizācijas atslogošana, veicot lietusūdens infiltrāciju augsnē, uzlabota ielu telpas kvalitāte un iedzīvotāju drošība, uzlabota vides kvalitātes, veidojot zaļos koridorus, kā arī mazināta “karstuma sala”.

Projekta īstenošanas laiks noteikts no šā gada 1.jūlija līdz 2027.gada 31.decembrim.

Ar projekta īstenošanu saistītās izmaksas plānotas līdz 3 523 959 eiro, no kurām Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums ir līdz 2 995 365 eiro un Rīgas pašvaldības līdzfinansējums ir līdz 528 594 eiro. Par projekta realizāciju būs atbildīgs Ārtelpas un mobilitātes departaments, sadarbībā ar citām pašvaldības iestādēm.

Jautājums vēl tiks skatīts Rīgas domes sēdē.

Informāciju sagatavoja: Aira Ancāne, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: aira.ancane@riga.lv