Rīgas atbalsta centrs Ukrainas iedzīvotājiem

Rīgas pašvaldības pirms trim gadiem izveidotais atbalsta centrs aktīvi turpina sniegt palīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri pēc Krievijas iebrukuma ieradušies Latvijā. Pagājušajā gadā šajā centrā, kas atrodas Pāles ielā 9, Rīgas sociālais dienests apkalpoja 8683 klientus, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde -  1969 klientus, bet “Rīgas satiksmes” pakalpojumus saņēma 5594 klienti.

““Klientu skaits Rīgas Ukrainas atbalsta centrā pēdējā laikā ir ar lejupejošu tendenci, taču jāapzinās, ka tas jebkurā brīdī var arī mainīties. Kopš pirmās centra darbības dienas esam centušies panākt maksimālo efektivitāti un sniegt Ukrainas civiliedzīvotājiem tieši to atbalstu, kas viņiem visvairāk nepieciešams. Telpu ziņā vienmēr esam meklējuši labāko saimniecisko risinājumu un pieskaņojušies tā brīža vajadzībām, tāpēc centrs vairākas reizes ir mainījis mājvietu. Tagad ir iezīmējies scenārijs, ka centrs varētu pāraugt divos atbalsta punktos, katrs savā Daugavas krastā, blakus svarīgu pakalpojumu sniedzējiem – Rīgas sociālā dienesta centriem un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes filiālēm. Šīs būs ērts, saimniecisks un aktuālajai situācijai atbilstošs risinājums,” uzsver Rīgas vicemēre Linda Ozola.

Rīgas atbalsta centrs Ukrainas civiliedzīvotājiem nodrošina plašu pakalpojumu klāstu, sadarbojoties ar valsts un pašvaldības iestādēm, kā arī nevalstiskajām organizācijām un brīvprātīgajiem. Galvenie pakalpojumi ietver dokumentu pārbaudi, primārā mājokļa nodrošināšanu, vīzu un uzturēšanās atļauju izsniegšanu, nodarbinātības iespējas, veselības aprūpes jautājumus, sociālo palīdzību un atbalstu, kā arī bērnu reģistrēšanu skolās un bērnudārzos.

Centrs cieši sadarbojas ar vairākām nevalstiskajām organizācijām, tostarp Latvijas Sarkano Krustu, Gribu palīdzēt bēgļiem, Latvijas Mazpulkiem, Skalbes, IOM Latvija un citām. Šīs organizācijas sniedz dažādus pakalpojumus, piemēram, pārtikas un pamata materiālā atbalsta pakas, latviešu valodas kursus, mentora pakalpojumus, sociālekonomiskās iekļaušanas aktivitātes, konsultācijas un seminārus.

Tāpat centrs īsteno EK PMIF Tematiskā Mehānisma Ārkārtas palīdzības projekta "Atbalsts pārvietotajām personām no Ukrainas Latvijā un Rīgā" aktivitātes, kas ietver dažādas brīvā laika aktivitātes bērniem un jauniešiem, lekcijas par Latvijas likumdošanu, vēsturi, biznesa uzsācēju atbalstu, latviešu valodas klubus, konsultācijas sociālajos, juridiskajos un veselības jautājumos, sporta aktivitātes, psiholoģiskā atbalsta grupas un atbalsta grupas māmiņām ar maziem bērniem.

Rīgas atbalsta centrs Ukrainas civiliedzīvotājiem darbu sāka 2022. gada 7. martā Kongresu namā, pēc tam tik pārcelts uz Kaļķu ielu 1, tad kādu laiku darbojās Amatu ielā 4 un no 2024. gada sākuma atrodas Pāles ielā 9.

Rīgā patlaban dzīvo aptuveni 20 000 Ukrainas civiliedzīvotāju.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.