Rīgas pašvaldība pēdējo gadu laikā ievērojami stiprinājusi kapacitāti civilās aizsardzības jomā un veikusi dažādus iedzīvotāju izglītošanas pasākumus, kas šogad turpināsies semināriem vairākās galvaspilsētas apkaimēs. Piektdien, 7. martā, Rīgas domes vadība tikās ar Rīgas apkaimju alianses pārstāvjiem, lai pārrunātu saziņas iespēju pilnveidošanu ar iedzīvotājiem ārkārtas situācijās un plašāku iedzīvotāju dalību praktiskās civilās aizsardzības mācībās.
"Rīgas pašvaldība aktīvi strādā, lai mūsu pilsētas iedzīvotāji būtu informēti un sagatavoti rīcībai ārkārtas situācijās. Mūsu mērķis ir ne tikai nodrošināt nepieciešamo infrastruktūru, bet arī veicināt sabiedrības iesaisti un praktiskās zināšanas par civilās aizsardzības jautājumiem. Kopā ar apkaimju aktīvistiem un atbildīgajiem dienestiem meklējam risinājumus, lai pilnveidotu operatīvo saziņu un nodrošinātu, ka krīzes brīžos iedzīvotāji zina, kā rīkoties," uzsver Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis.
“Šajā trauksmainajā laikā iedzīvotājiem ir pamatota vēlme uzlabot pašu un līdzcilvēku aizsardzību krīzes situācijās, tāpēc šī bija vērtīga tikšanās, lai pārrunātu iespējas uzlabot izpratni par civilo aizsardzību un nepieciešamo rīcību “X” stundā. Rīga turpina aktīvi strādāt, lai stiprinātu pašvaldības, mūsu iedzīvotāju un kopienu noturību krīzes situācijās, jo iedzīvotāju informētībai ir izšķirīga nozīme. Jau 20. martā Teikā notiks pirmais no šogad plānotajiem civilās aizsardzības semināriem apkaimēs, tāpēc aicinu ikvienu aktīvi piedalīties un uzlabot savu gatavību un noturību dažādām situācijām,” pauž Rīgas vicemēre Linda Ozola.
Sanāksmes dalībnieki pārrunāja iespējas palielināt Rīgas pašvaldības policijas (RPP) klātbūtni apkaimēs un turpināt tikšanos ar aktīvākajiem iedzīvotājiem, kā arī iespējas krīzes brīdī panākt ātrāku saziņu ar atbildīgajiem dienestiem. Tika panākta vienošanās, ka saziņas nodrošināšanai varētu tikt izveidotas īpašas grupas dažādās lietotnēs, kā arī dalībnieki pārrunāja iespējas paātrināt atsevišķu tālruņu zvanu saņemšanu pašvaldības vienotajā zvanu centrā.
Tāpat tika pārrunāti paveiktie un plānotie darbi pašvaldības līdzfinansējuma programmas izveidošanai pagrabu sakārtošanai un patvertņu būvniecībai. Rīgas pašvaldības pārstāvji informēja, ka jau ir pieņemti noteikumi par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem un ir ieceres par attiecīgu saistošo noteikumu izveidošanu līdzfinansējuma piešķiršanai, bet vēlo ir jāsagaida izmaiņas likumdošanā attiecībā uz būvnormatīviem, pēc kurām pašvaldības atbalsta pasākumi varēs sākt reāli darboties.
Rīgas apkaimju alianses pārstāvji arī rosināja aktīvāk iesaistīt iedzīvotājus patvēruma vietu veidošanā, lai varētu iegūt praktisku pieredzi, kā arī rīkot evakuācijas mācības. Rīgas pašvaldības pārstāvji informēja, ka evakuācijas mācības jau notiek un šogad tās plānotas daudz plašākā apmērā mācību “Namejs” laikā, aicinot iedzīvotājus tajās aktīvi piedalīties.
Sanāksmē tika panākta vienošanās, ka nepieciešams turpināt aktīvu diskusiju par šiem jautājumiem un abām pusēm izstrādāt konkrētus priekšlikumus lielākai iedzīvotāju iesaistīšanai civilās aizsardzības pasākumos.
Diskusijā no pašvaldības puses piedalījās Rīgas mērs Vilnis Ķirsis, vicemēre Linda Ozola, RPP priekšnieka vietnieks Andrejs Aronovs un Rīgas domes Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes vadītājs Gints Reinsons, bet Rīgas apkaimju alianasi pārstāvēja tās vadītājs Māris Jansons, valdes loceklis Kaspars Gailītis, Čiekurkalna apkaimes biedrības pārstāvis Toms Jansons un Trīsciema apkaimes biedrības vadītājs Normunds Ceipe.
Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.