Informācija medijiem Rīgas domē
Dators

Ar mērķi uzlabot pašvaldības darba efektivitāti, par vienu no šā gada mērķiem izvirzīta mākslīgā intelekta (MI) rīku testēšana un ieviešana pašvaldības ikdienas darbā. 

“Rīga ir stabila un mērķtiecīga pašvaldība, kas meklē veidus kā strādāt vēl efektīvāk un gudrāk. Šo gadu esmu nosaucis par efektivitātes gadu, izvirzot mērķus, kuri palīdzēs uzlabot pašvaldības darbu. Viens no tiem ir plašāks mākslīgā intelekta pielietojums. Latvijā ir labi piemēri, kā to ikdienas darbā veiksmīgi izmanto gan biznesa, gan valsts pārvaldes iestādes. Esmu drošs, ka, arī šajā ziņā Rīga var kalpot par piemēru citām pašvaldībām, demonstrējot, ka mūsdienu tehnoloģijas var veicināt gan darbinieku labbūtību, gan resursu racionālu izmantošanu,” pauž Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.

Šonedēļ Rīgas digitālā aģentūra (RDA), kā arī citi pašvaldības pārstāvji dalījās pieredzē mākslīgā intelekta rīku ieviešanā savā ikdienas darbā. Šobrīd pašvaldībā plašākais MI rīku pielietojums ir darbā ar juridisko līgumu apstrādi, tekstu vienkāršošanu un tulkošanu. Tāpat tiek izmantoti rīki sanāksmju protokolēšanas efektivizēšanai.

“Mākslīgā intelekta risinājumu ieviešana pašvaldības darbā norit pakāpeniski, šajā gadā liekot uzsvaru uz mākslīgā intelekta rīku izpēti un to pielietojuma iespējām. Esam veikuši virkni aktivitāšu, piemēram, pašvaldības struktūrvienības identificēja jomas un procesus, kur ir iespējams pielietot mākslīgā intelekta rīkus, tika veikta mākslīgā intelekta rīku praktiska izpēte, apzinot šo rīko pielietojumu tieši pašvaldības darbā, kā arī tika organizētas vairākas pieredzes un labās prakses apmaiņas darba grupas, nodrošinātas apmācības un semināri, īstenoti pilotprojekti.  Svarīgi ir turpināt darbu pie mākslīgā intelekta risinājumu izpētes un ieviešanas, lai šīs jaunas iespējas sniegtu arvien lielāku ieguvumu pašvaldības ikdienas darbā,” uzsver Rīgas digitālās aģentūras direktors Arnis Gulbis.

Daloties pieredzē MI rīku izmantošanā, Rīgas enerģētikas aģentūras (REA) direktors Jānis Ikaunieks uzsvēra mākslīgā intelekta nozīmi Rātsnama ēkas vadības sistēmas atjaunošanā. MI apstrādājot sensoros iegūtos datus, iespējams gūt informāciju par gaisa kvalitāti un temperatūru dažādos Rātsnama korpusos, kas ļauj prognozēt, kuros no tiem nepieciešams veikt regulējumus, mazinot, vai tieši pretēji, paaugstinot darbības jaudu, tādējādi, ekonomējot enerģijas patēriņu.

Otrs nozīmīgs REA projekts vērsts vienkāršota energoefektivitātes izvērtējuma izveidei Rīgas iedzīvotājiem par visām Rīgas standarta tipa ēkām, lai ļautu iedzīvotājiem prognozēt enerģijas patēriņa samazinājumu. Ņemot vērā ēkas datus, tiek aprēķināts ēkas enerģijas patēriņš, validējot faktisko pret izmērīto, kas nodrošina iespēju prognozēt veicamos darbus ēkas energoefektivitātes uzlabošanai, nosakot, piemēram, kurās vietās ēkā ir manāmi siltumzudumi.

Rīgas pašvaldības Finanšu departaments, lai optimizētu papīra lietošanu un pavadīto laiku datu apstrādē, dalījās ar rīku, kas nolasa attiecīgo informāciju avansa dokumentu aizpildīšanai, kvīšu rakstīšanai un citu dokumentu ātrākai noformēšanai, efektivizējot darbu apjomu.

Savukārt Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra MI rīku sniegto atbalstu pielieto izstrādājot idejas mārketinga un komunikācijas aktivitātēm. Tāpat dažādu rīku klāsts tiek izmantots teksta un audio materiālu apstrādei. 

Rīgas pašvaldības policijā, ar mākslīgā intelekta rīka palīdzību tiek testēts atbalsts videonovērošanā, pārkāpuma veidu fiksācijai un atlasei, ar mērķi efektivizēt cilvēkresursu darbu un spēju reaģēt uz notiekošo. 

Datu aizsardzības un informācijas tehnoloģiju drošības centrs dalījās pieredzē ar lokāla MI rīka ieviešanu, kas ļauj darbiniekiem uzdot jautājumus par apmācību procesu un pašvaldības dokumentāciju. Kā galvenie plusi šādam rīkam uzsvērta tā konfidencialitāte un drošība, kā arī iespēja to optimizēt.

Saziņai ar RDA par šobrīd sniegtajām MI rīku priekšrocībām darba efektivizēšanai un to ieviešanai savā ikdienas darbā, iespējams rakstīt uz e-pastu da@riga.lv vai zvanīt pa tālruni +37167037022

Rīgas pašvaldība turpinās izglītoties par mākslīgā intelekta rīku izmantošanu ikdienas darbā, testēs jaunus rīkus un savstarpēji turpinās dalīties pieredzē ar darbiniekiem. Papildu tam, pašvaldība turpinās darbu arī pie labākas datu pieejamības nodrošināšanas, drošības jautājumiem, un metodoloģijas kā mērīt darba efektivitāti.

Informāciju sagatavoja: Sabīne Solovjeva, Rīgas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: sabine.solovjeva@riga.lv.