Vista

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta publisko iepirkumu noteikumos ieviesta jauna prasība ēdinātājiem – neizmantot sprostos dētas olas. Jaunā prasība nosaka, ka ēdinātāji galvaspilsētas pašvaldības izglītības iestādēs varēs iepirkt tikai brīvos apstākļos turētu vistu olas (Nr. 1) vai kūtī turētu vistu olas (Nr. 2).

Sākot no 2023. gada rudens, jaunajos departamenta iepirkumos ēdinātājiem ir noteikta prasība neizmantot olas, kuru ražošanā dējējvistas ir turētas sprostos – olas, ko apzīmē ar 3. numuru. Jaunā bezsprostu olu prasība ir papildinājusi citus, jau iepriekš bijušos noteikumus, piemēram, atbilstību bioloģiskās lauksaimniecības, nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas vai lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas prasībām.

“Izglītības iestādēs bērni ir pelnījuši vislabāko pārtiku, kas ražota ilgtspējīgā, dabai un dzīvniekiem draudzīgā veidā. Dējējvistu turēšana sprostos ir nežēlīga pret dzīvniekiem un pretrunā sabiedrības vairākuma vērtībām, līdz ar to šis ir likumsakarīgs solis Rīgas pašvaldības virzībā uz ilgtspēju. Ilgtspēja un dabas aizsardzība sākas klasē un skolā, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka esam izvēlējušies šādu pieeju,” norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina.

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītāja Katrīna Krīgere komentē: “Tās ir ļoti labas ziņas gan daudziem putniem, kam vairs nebūs jācieš šauros būros, gan arī Latvijas sabiedrībai, jo Latvijā cilvēki nevēlas, lai dzīvnieki nevajadzīgi ciestu. Šī jaunā prasība kalpos par iedvesmojošu piemēru arī daudzām citām valsts un pašvaldību iestādēm, kas arī ieviesīs dzīvniekiem un dabai draudzīgākas prakses savos iepirkumos.”

Virzība uz atteikšanos no sprostos dētu olu izmantošanas Latvijā norit jau kopš 2017. gada, kad pirmie mazumtirgotāji paziņoja par atteikšanos no sprostos dētu olu tirdzniecības ar pāreju līdz 2025. gadam. Šobrīd Latvijā no sprostos dētām olām atteikties ir apņēmušies jau gandrīz visi lielākie pārtikas veikalu tīkli, kā arī desmitiem restorānu, viesnīcu un pārtikas ražotāju.

Visā Eiropas Savienībā ir vienots olu marķējums, kas tiek izmantots arī Latvijā. Uz katras olas ir uzdrukāts kods – pirmais cipars norāda dējējvistu turēšanas metodi. Jo tas ir mazāks, jo labvēlīgākos apstākļos vista dzīvojusi: 0 – olas nāk no bioloģiskas saimniecības, 1 – olas dētas brīvās turēšanas apstākļos, 2 – kūtī dētas olas, 3 – sprostos dētas olas.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments īsteno pašvaldības politiku izglītības, kultūras, sporta nozarē, darbā ar jaunatni un sabiedrības integrācijas jomā.

Departamenta padotībā ir pašvaldības izglītības, izglītības atbalsta, kultūras, sporta iestādes, tajā skaitā 145 pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī 103 pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādes Rīgā.

“Dzīvnieku brīvība” ir bezpeļņas sabiedriskā labuma organizācija, kas strādā, lai izbeigtu dzīvnieku ciešanas industriālajā lopkopībā – rīko publiskas kampaņas dzīvnieku aizstāvībai, virza likumdošanas iniciatīvas un nodrošina sabiedrību ar uzticamu informāciju par fermu dzīvnieku aizsardzības jautājumiem.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.