Ceturtdien, 3. jūnijā Vecāķu peldvietā, pūtēju orķestra “Rīga” pavadībā, svinīgi tika pacelts Zilais karogs, kas apliecinās šīs peldvietas atbilstību starptautiskiem vides kvalitātes standartiem.
Klātesošie tika iepazīstināti ar šīs vasaras sabiedrības informēšanas kampaņu “Iepazīsties – PeldRīga!”. Kampaņa ne tikai izglītos par dažādiem drošības aspektiem, kas jāņem vērā atpūšoties peldvietās un uz ūdens, bet informēs rīdziniekus, kur ir visdrošāk peldēties, kā arī iepazīstinās ar pilsētas peldvietām un kas tajās ir pieejams – glābēju posteņi, ģērbtuves, dušas, spēļu laukumi u.tml.
Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece un Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komitejas priekšsēdētāja Linda Ozola: “ Mīļie rīdzinieki, lai pie ūdeņiem pavadītais laiks būtu ne tikai patīkams, bet arī drošs, aicinām jūs doties uz Rīgas peldvietām, kurās darbojas glābēji! Zilais karogs pludmalei ir kā drošības un vides kvalitātes zīme, kas ir kļuvusi par simbolu. Šodien Zilais karogs pacelts arī Vakarbuļļu peldvietā, kur tas plīvo jau 14 gadus, savukārt Vecāķu pludmalei šis būs ceturtais gads.”
Vides izglītības fonda Zilā karoga programmas nacionālais koordinators Jānis Ulme informēja, ka šogad pasaulē Zilais karogs plīvo 50 valstīs un gandrīz 500 vietās. Zilais karogs ir populārs pasaules tūrisma eko sertifikāts, kas ir atpazīts gan iedzīvotāju, gan pašvaldību un vides institūciju vidū. “Var teikt, ka zilais karogs ir daudz vairāk nekā tikai eko sertifikāts, ko piešķir pludmalēm. Pirmkārt, tas ir palīgs ilgtspējīgas attīstības politikas ieviešanai piekrastes zonas apsaimniekošanas jautājumos. Otrkārt, pašvaldībā bieži vien nepietiekami izmantots līdzeklis sabiedrības vides izglītībai un līdzdalības veicināšanai vides aizsardzībā,” norāda J.Ulme.
Mājokļu un vides departamenta direktora p.i. Edijs Pelšs: “Zilais karogs ir ilgstoša darba rezultāts un tāpēc gribu pateikt īpašu paldies tiem pašvaldības darbiniekiem, kuri jau pirms četrpadsmit gadiem uzsāka šo procesu un turpina to tagad.”
Lai Zilo karogu iegūtu, peldvietām jāiztur pārbaudes 29 dažādos kritērijos par ūdens kvalitāti, pludmales servisu un apsaimniekošanu, drošību, vides informāciju un izglītību. Kritēriju ieviešana nodrošina pilnvērtīgu metodoloģiju peldvietu apsaimniekošanai, kurā ir ņemti vērā visi vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības faktori un pievērsta liela uzmanība vides kvalitātes uzturēšanai un bioloģiskās daudzveidības aizsargāšanai, tādējādi garantējot drošu atpūtu tīrā vidē.
Peldvieta Vecāķos ir viena no vecākajām un populārākajām Rīgā. Tā ietilpst dabas parka Piejūra teritorijā, kas Vecāķu apmeklētājiem un iedzīvotājiem ir iecienīta pastaigu vieta. 2018. gadā te tika izbūvētas koka gājēju laipas un dažādi infrastruktūras objekti, arī sauļošanās platforma un rotaļu un vingrošanas elementi pludmalē. Līdz ar to, ņemot vērā peldvietas pieejamību ar sabiedrisko transportu, peldvieta ir lielisks starta punkts apkārtējo dabas teritoriju izzināšanai un pārgājieniem.
Atbilstoši Veselības inspekcijas veiktajām peldūdens kvalitātes kontrolēm, peldvietas ilglaicīgās kvalitātes novērtējums ir raksturojams kā izcilas kvalitātes ūdens.
Apmeklējot peldvietu, iesakām:
- lietot atkritumu konteinerus, atrodoties peldvietā, ievērot arī atkritumu šķirošanas principus;
- iespēju robežās, dodoties uz un no peldvietas, izmantot sabiedrisko transportu vai velosipēdu;
- ievērot uzvedības kodeksu un kārtības noteikumus, kas ir spēkā, atrodoties peldvietas teritorijā;
- cienīt dabas un vides vērtības pludmalē un tās apkārtnē;
- dodoties brīvdienās, izvēlēties videi draudzīgus pakalpojumus.
Informāciju sagatavoja: Ilze Krūkle, Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes projektu koordinatore, tālr.: 67026011, e-pasts: ilze.krukle@riga.lv.