Rīgas pašvaldība, sadarbojoties ar ALTUM, īsteno energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus pašvaldības ēkās. Kā viens no pirmajiem soļiem ir veiktas pirmās ēku energosertifikācijas un energoauditi, kas dod iespēju pašvaldībai pieņemt pārdomātus lēmumu enerģijas patēriņa un izmaksu samazināšanai.

“Līdz janvāra vidum jau esam apsekojuši 62 pašvaldības ēkas un ir sagatavoti pirmie sertifikāti divām ēkām  - Rīgas 47.vidusskolai un bērnudārzam “Bitīte”. Vislētākā enerģija ir tā, kuru mēs nepatērējam, un nākotnē gaidāmi ievērojamiem naudas ietaupījumi, ko varēsim sasniegt, padarot Rīgas domes ēkas energoefektīvas. Vēl vairāk virzāmies uz to, ka remontēsim tikai tās skolas, kurās šādi auditi ir veikti, lai nodrošinātu investīciju efektivitāti,” uzsver Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps.

“Pirmie rezultāti liecina, ka joprojām lielā daļā pašvaldības ēku ir padomju laika apkures sistēmas, kas nozīmē, ka tās nav balansētas – ēkas viena daļa var tikt pārkurināta, savukārt otrā ir vēsi, kā arī nav iespējama temperatūras iestatīšana telpās. Joprojām ir sastopamas 40 un 50 gadus veci gaismekļi ar neefektīvām spuldzēm. Ja skolu un bērnudārzu ēkas ir siltinātas pirms 10 vai 20 gadiem, tajās ir problēmas ar gaisa kvalitāti,”  V.Zeps

Izmantojot ALTUM energogranta atbalstu, paredzēts auditēt vairāk nekā 300 Rīgas sabiedriskās ēkas, tostarp skolas, bērnudārzus, bibliotēkas un citas, lai identificētu to energoefektivitātes stāvokli, kā arī novērtētu nepieciešamos uzlabojumus inženiersistēmās un konstrukcijās.

Pirmie energosertifikāti jau sagatavoti

Pirmajā posmā energosertifikāti ir sagatavoti divām pašvaldības ēkām: pirmsskolas izglītības iestādei "Bitīte" Bišu ielā 5 un Rīgas 47. vidusskolai Ilmājas ielā 14. Veiktajos energoauditos ir analizēts ēku enerģijas patēriņš apkurei, karstā ūdens sagatavošanai, apgaismojumam un citiem patērētājiem. Ņemot vērā iegūtos datus, ēkām ir piešķirtas energoefektivitātes klases.

Ēkas Bišu ielā 5 enerģijas patēriņš apkurei ir 113 kWh/m² gadā, kas atbilst D klasei, savukārt ēkai Ilmājas ielā 14 šis rādītājs ir 134 kWh/m² gadā, kas atbilst F klasei. Lai uzlabotu ēku energoefektivitāti, auditori ir sagatavojuši ieteikumus par enerģijas taupības pasākumiem, kurus ieviešot būtiski samazinātos enerģijas patēriņš un izmaksas.

Rīgas dome apkopos energoauditoru sagatavos priekšlikumus un lems par to ieviešanas secību, izvēloties ātrāk, lētāk, vienkāršāk īstenojamos vispirms, vai iespējams iekļaus tos plašākos ēku atjaunošanās darbos.

ALTUM atbalsts un plašāki mērķi

Projekts tiek realizēts ar ALTUM atbalstu, kas sniedz finansiālu atbalstu energoefektivitātes auditiem. Tas ir lielākais energoefektivitātes audits, kas veikts Rīgas pašvaldības ēkās, aptverot daudzas publiskās nozīmes ēkas. Sadarbības mērķis ir ne tikai uzlabot ēku energoefektivitāti, bet arī paaugstināt iedzīvotāju komfortu un sekmēt ilgtspējīgu resursu izmantošanu.

Nākotnes plāni

Pamatojoties uz energoauditoru sagatavotajiem ieteikumiem, Rīgas dome plāno ieviest enerģijas taupības pasākumus. Prioritāte tiks piešķirta pasākumiem, kurus ir iespējams ātri un efektīvi realizēt, vai šos uzlabojumus integrēs plašākās ēku atjaunošanas programmās. Projekta ieviešana sniegs ilgtermiņa ieguvumus visiem Rīgas iedzīvotājiem.

Izmantojot ALTUM energogranta atbalstu, plānots auditēt vairāk nekā 300 Rīgas sabiedriskās ēkas, tostarp skolas, bērnudārzus, bibliotēkas un citas, lai identificētu to energoefektivitātes stāvokli, kā arī novērtētu nepieciešamos uzlabojumus inženiersistēmās un konstrukcijās. Projekta mērķis ir atjaunot ēkas, samazinot ar to uzturēšanu saistītās izmaksas. Energoefektivitātes paaugstināšanas priekšlikumi, kas tiks izstrādāti šī projekta laikā, kalpos par pamatu sistemātiskām nākotnes investīcijām.

Kopējās projekta investīcijas ir 441 000 eiro, ALTUM finansējums – 316 000 eiro, pašvaldības līdzfinansējums – 125 000 eiro.

ALTUM  noslēgtais līgums ar Rīgas domi un Rīgas enerģētikas aģentūru pašreiz ir lielākais no Latvijas pašvaldībām, kura mērķis ir izstrādāt energosertifikātus vairāk nekā 300 ēkām, kuru rezultātus varēs izmantot, lai plānotu investīcijas energoefektivitātes uzlabošanā, tostarp apgaismojumam, ventilācijai, apkurei, siltināšanai utt. Otrs lielākais projekts tiek realizēts arī Rīgā sadarbībā ar pašvaldības aģentūru “Rīgas gaisma”. 

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators, e-pasts: martins.vilemsons@riga.lv.