Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks un Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Raimonds Lazdiņš šodien vienojās, ka kopīgi vērsīsies Finanšu ministrijā ar aicinājumu veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.350, kas ļautu atgriezties pie līdzšinējās nomas maksas noteikšanas kārtības – 1,5% no zemesgabala kadastrālās vērtības pretstatā šobrīd noteiktajam tirgus vērtējumam, ko nosaka neatkarīgs vērtētājs. Ratnieks norāda, ka pēc ministrijas iniciatīvas veiktās izmaiņas MK noteikumos šobrīd ietekmē kopumā ap 120 nomniekus Rīgā, savukārt Rīgas dome juridiski nevar nepiestādīt jaunos rēķinus, jo tas būtu pretrunā normatīviem aktiem.
“Šis ir apburtais loks, kurā gan Rīgas dome, gan nomnieki ir ķīlnieki pret pašu gribu. Rīgas dome nav iniciatore šai nomas maksas paaugstināšanai, bet tai ir saistoši MK noteikumi un tai tie ir jāpilda, lai arī cik situācija ir pretrunā tās principiem un pat grauj tos. Pretējā gadījumā uzraugošās iestādes kā Valsts kontrole to var traktēt kā pretlikumīgu rīcību. Šobrīd mēs esam nolēmuši vērsties pie Finanšu ministrijas ar aicinājumu paātrinātā kārtībā veikt izmaiņas normatīvajos aktos, lai neradītu nepanesamu finanšu slogu nomniekiem un lai neciestu jauniešu un pieaugušo sports. Nedrīkst būt situācija, ka cieš bērnu un jauniešu sports un palielinās vecāku izmaksas par sporta nodarbībām. Ceram uz ministrijas atbalstu un kopīgu ātru rīcību,” norāda Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks.
“Paldies Rīgas domei par tūlītēju reakciju un operatīvu rīcību. Esam kopīgi nolēmuši vērsties pie Finanšu ministrijas, lai iespējami ātri izrunātu šo jautājumu un nonāktu pie saprātīgiem rezultātiem. Ar Rīgas Domi nonācām pie skaidras sapratnes, ka pirmšķietami Rimi Olimpiskajam centram ir Nacionālās sporta bāzes statuss, ko apliecina gan iekļaušana Nacionālo sporta bāžu reģistrā, gan vairāki savstarpēji noslēgti līgumi un OC sniegtie pakalpojumi. Nav saprotama izmaiņu veikšana finanšu gada vidū un nacionālas nozīmes sporta objektam piemērotie visaptverošie kritēriji, kas to ieliek vienā kategorijā ar citiem saimnieciskās darbības veicējiem. Negribētos nonākt līdz situācijai, kad būtiski jāpalielina pakalpojumu maksa, lai varētu atļauties uzturēt Olimpisko centru, kurš nesaņem ne valsts, ne pašvaldības dotācijas. Es ceru, ka drīz vien mēs panāksim kopīgu risinājumu un nebūs jācieš ne sabiedrībai, ne sportistiem,” norāda LOK prezidents Raimonds Lazdiņš.
Savukārt Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas un Sporta komisijas vadītājs Dainis Locis atzīst, ka dome jau brīdī, kad tika rosinātas izmaiņas MK noteikumos, iebilda un piedāvāja samērīgākus risinājumus, lai tie būtu adekvāti situācijai: “Tagad, kad problēmas ir izgaismojušās publiski, mēs ceram uz ātru valsts iesaisti, lai sakārtotu normatīvo aktu bāzi. Vienlaikus vēlos uzsvērt, ka Rīgas dome vienmēr ir atbalstījusi sportu un izglītību, izvirzot tās kā prioritātes arī infrastruktūras sakārtošanā. Sporta nozare ir viens no mūsu stratēģiskajiem virzieniem, un mēs uzskatām, ka zemes nomas maksas palielinājums šajā gadījumā nav atbalstāms.”
Šodien notika Rīgas domes un Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) tikšanās. Tajā piedalījās Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks, Pilsētas īpašuma komitejas un Sporta komisijas vadītājs Dainis Locis, Īpašumu departamenta vadītājs Vladimirs Ozoliņš, LOK prezidents Raimonds Lazdiņš un citi pārstāvji.
Tikšanās laikā tika secināts, ka nepieciešams saglabāt zemes nomas maksas apmēru 1,5% apmērā no zemesgabala kadastrālās vērtības, lai nodrošinātu ilgtspējīgu sporta infrastruktūras attīstību un atvieglotu finansiālo slogu sporta organizācijām un iestādēm. Šis priekšlikums īpaši būtisks olimpiskajiem sporta centriem un citām sporta organizācijām, kuras aktīvi darbojas Rīgā. Tie paši nosacījumi attiektos vēl uz 120 Rīga iznomātajiem īpašumiem.
Grozījumi MK noteikumos Nr.350 stājās spēkā šī gada aprīlī, un tie paredzēja, ka brīvprātīgi dalītā īpašuma gadījumā apbūvēta zemesgabala nomas maksu nosaka atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai un nomnieks kompensē iznomātājam pieaicinātā neatkarīgā vērtētāja atlīdzības summu, ja to ir iespējams attiecināt uz konkrētu nomnieku. Turklāt iznomātājam sešu mēnešu laikā jāpārskata nomas maksa atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai. Rīgas domes Īpašuma departaments, pēc tam, kad Finanšu ministrija rosināja minētos grozījumus, aicināja tos nepieņemt un sniedzis iebildumus, piedāvājot samērīgākus risinājumus nomas maksas izmaiņām. Tāpat aicinājis paredzēt pārejas periodu, kā arī noteikt tādu pašu nomas maksu kā piespiedu nomai jeb likumiskai lietošanai.