Tīģera foto

Pirms kāda laika Rīgā dzimušais Amūras tīģeri Klifs Grants tika aizvests uz Francijas austrumdaļu Bezansonas zooloģisko dārzu. Tur  viņš sekmīgi strādāja par tīģeri un ir parūpējies par sešiem pēcnācējiem (trīs dēliem un trīs meitām). Tagad viņa jaunākā meita, 4 gadus vecā Taiga ieradusies Rīgā uz pastāvīgu dzīvi. Kopā ar viņu Rīgas zoodārzā ieradies arī precinieks – divarpus gadīgais tīģerpuisis Augusts no Ebersvaldes zoodārza Vācijā. Patlaban dzīvnieki iepazīst jauno mītni un izturas itin piesardzīgi un aizdomīgi, nereti strauji reaģējot uz neparastiem trokšņiem.

Rīgas Zooloģiskais dārzs piedalās reti sastopamo Amūras tīģeru starptautiskajā nebrīves turēšanas un vairošanas programmā (EEP), lai uzturētu zoodārzos kvalitatīvu šo dzīvnieku populāciju. 2011. gadā mūsu zooloģiskajā dārzā piedzima tīģerēns Klifs Grants, par kuru rūpēties nācās zoodārza darbiniekiem. Kā zināms, pilnīgā cilvēku aprūpē augušam dzīvniekam ir sarežģītāk izveidot pilnvērtīgas attiecības ar savas sugas pārstāvjiem. Tādēļ tiem rodas problēmas ar vairošanos. Savukārt Klifa meitas Taigas un pārējo pēcnācēju parādīšanās liecina, ka Zoodārza darbinieku cerības un pieliktās pūles ir pilnā mērā attaisnojušās. Tagad Rīgas Zoodārza speciālistiem atkal ir jāapliecina sava profesionalitāte, jo Amūras tīģeru EEP programmas koordinatori ir Rīgai uzticējuši jaunu un perspektīvu tīģeru pāri – Taigu un Augustu. Ieskats Klifa Granta un Pradas gaitās šeit.


Citi jaunumi
Pirms nedēļas Rīgas Zoodārzā ieradušās arī Grevi zebras, Garneta galago un Ķīnas mundžaks. Līdz šim šo sugu dzīvnieki pie mums pastāvīgi nav bijuši apskatāmi. 

Grevi zebras ir piepulcējušās Āfrikas Savannas ekspozīcijas dzīvnieku pulkam. Abas divus gadus vecās jaunkundzes Grēta un Inaja (no Berlīnes Zoodārza Vācijā un Mulhausas zooloģiskā dārza Francijā) būs apskatāmas nedaudz vēlāk, jo vēl nav paspējušas pierast pie jaunajiem apstākļiem. Grevi zebras ir iekļautas Pasaules Sarkanās grāmatas apdraudēto dzīvnieku (EN) kategorijā. Pēdējo 40 gadu laikā šīs sugas dzīvnieku skaits dramatiski samazinājies par teju 70%. Tagad grevi zebru skaits savvaļā ir vairs tikai daži tūkstoši. 

Tropu mājas naktsdzīvnieku ekspozīcijā apskatāmi Garneta galago brāļi Tabo un Tajo. Salīdzinot ar Senegālas galago, kas arī dzīvo šajā pat ekspozīcijā, šī suga ir apmēram piecas reizes lielāka un salīdzinoši īsākām ausīm. 

Ja netālu no kamieļiem dzirdamas skaņas, kas atgādina suņa rejas, tad velti meklēt tur cilvēka labāko draugu. Jāskatās, vai tuvumā nav kāds vidēja suņa lieluma briedītis ar īsiem, bet relatīvi masīviem radziņiem un gariem ilkņiem, kas no augšžokļiem stiepjas pāri lūpām.  Tas ir Ķīnas mundžaks Mondo. Suņa riešanai līdzīgās skaņas mundžaki izdod uztraukuma brīžos. Savu teritoriju tie no sugas brāļiem aizsargā galvenokārt izmantojot ilkņus, ne tik daudz ragus. Jāatzīmē, ka pirms 10 gadiem dažas nedēļas Rīgas zoodārzā bija apskatāms mundžaks. Toreiz to dzīvnieku atveda no Balvu apkaimes, kur tas ganījies savā vaļā. Vēlāk izrādījās, ka ņiprais ceļotājs bija aizmucis no kāda privātā minizoodārza Igaunijas austrumu daļā un šķērsojis Latvijas robežu. Pēc tam dzīvnieks atgriezās atpakaļ Igaunijā. 

Ņemot vērā Covid-19 situāciju, aicinām ievērot piesardzības pasākumus! Apmeklējot Rīgas Zoodārzu un filiāli Cīruļi, lūdzam ievērot fizisko distanci starp cilvēkiem. 

Foto šeit.

Informāciju sagatavoja: Māris Lielkalns, Zooloģiskā dārza informācijas dienests, tālr. 67518669, mob. 26334154,  info@rigazoo.lv