Statuss:
Publicēts
Urbam Mobility

Projekta nosaukums: “Inovāciju iepirkuma ceļvedis: šķēršļu pārvarēšanas metodika (IPROMO)” (ENG: Innovative Procurement Roadmap: Methodology in Overcoming Obstacles) (Projekta Nr. 240346,  APS1797)

Projekta īstenošana: no 2024.gada februāra līdz 2025.gada augustam

Projekta partnerība: vadošais partneris biedrība VEFRESH (LV); sadarbības partneri: Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas digitālā aģentūra”, Project Angel Foundation (IT)

Projekta finansējums: Projektā kopējās izmaksas 9 375.00 EUR, no kurām 80% sedz EIT Urban Mobility programma un 20% Rīgas valstspilsētas pašvaldība.

Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas digitālā aģentūra” kā sadarbības partneris piedalās EIT Urban Mobility programmas finansētā projektā “Inovāciju iepirkuma ceļvedis: šķēršļu pārvarēšanas metodika (IPROMO)” (Innovative Procurement Roadmap: Methodology in Overcoming Obstacles (IPROMO)), kur vadošais partneris ir biedrība VEFRESH.

Projekta mērķi:

  1. 1apzināt šķēršļus Latvijā inovāciju iepirkumu izmantošanai.
  2. izveidot inovāciju iepirkumu ceļa karti.

Aktivitāšu ietvarā plānots veicināt inovāciju iepirkumu izmantošanu publiskā pārvaldē un identificēt šķēršļus, kas šobrīd projekta laikā tiks identificēti, lai inovāciju iepirkumi tiktu izmantoti plašāk. Vienlaikus pārvarēt zināšanu plaisu un kliedēt maldīgus priekšstatus, kas attur ieinteresētās personas (pašvaldības un valsts iestādes) izmantot inovāciju iepirkumus. Projekta ietvaros tiks organizētas 3 darbnīcas ar mērķi veicināt izpratni un iesaistīšanos starp galvenajām iesaistītajām institūcijām (IUB, FM, EK, CFLA, VK, pašvaldības u.c.), identificēt šķēršļus inovāciju iepirkuma izmantošanai, kā arī izstrādāt ceļa karti inovāciju iepirkuma pielietošanai. Darbnīcām tiks piesaistīts arī ārvalstu eksperts, lai apmainītos ar zināšanām un labās prakses piemēriem inovāciju iepirkumu organizēšanā starptautiski.

Plānotas 3 klātienes darbnīcas:

  • 1 darbnīca – inovatīvā iepirkuma definēšana;
  • 2 darbnīca – privāto partneru piesaiste un kvalifikācijas prasību definēšana;
  • 3 darbnīca – inovāciju iepirkuma ceļa kartes izstrāde un pilotēšana (inovāciju iepirkuma veikšana).

2024.gada 5.decembrī, kā daļa no IPROMO projekta, notika jau trešais inovāciju kustības  VEFRESH un Rīgas Valstpilsētas pašvaldības aģentūras “Rīgas digitālās aģentūras” organizētais darbseminārs par inovāciju iepirkumu procedūras piemērošanu pašvaldībā.

Seminārā piedalījās jomas eksperts Lars Fabricius, Trøndelag apgabala pašvaldības (Norvēģija) vecākais padomnieks, kurš dalījās savā pieredzē, vadot inovāciju iepirkumus. Darbsemināra ietvaros tika skaidrota publiskā inovāciju iepirkuma  procedūra no inovāciju iepirkumu projektu vadības perspektīvas pašvaldībā.

Galvenās atziņas:

  • Inovāciju iepirkuma procedūrā plānošanas posms ir darbietilpiegākais un prasīgākais cilvēkresursu ziņā, radot papildus slodzi uz pasūtītāja iekšējiem resursiem un finansēm. Tomēr tā ir tikai sagatavošanās pirms iepirkums vispār tiek izsludināts un pilnā mērā gulstas uz “pasūtītāja pleciem”;
  • Politiskā griba sekmē inovāciju iepirkumu iniciēšanu, tomēr tās ietekmei jābeidzas līdz ar iepirkuma izsludināšanu, lai nodrošinātu veiksmīgu realizāciju, neatkarīgi no politiskās varas sastāva vai prioritāšu izmaiņām;
  • Iepirkumi, kas saistīti ar inovācijām, būtu jāuzskata par valstisku prioritāti industrijas kapacitātes veicināšanai un vispārējā progresa virzīšanai. 

Eksperta,  Lars Fabricius, Trøndelag apgabala pašvaldība, prezentācija skatāma šeit.

Pilns darbsemināra ieraksts skatāms šeit.

2024.gada 3. oktobrī, kā daļa no IPROMO projekta, notika jau otrais inovāciju kustības  VEFRESH un Rīgas Valstpilsētas pašvaldības aģentūras “Rīgas digitālās aģentūras” organizētais darbseminārs par inovāciju iepirkumu procedūras piemērošanu - "Inovāciju iepirkums: risku pārvaldība iepirkumu procedūrā".

Pasākumā, kas pulcēja publiskā sektora darbiniekus no pašvaldībām un ministrijām, ar savu pieredzi un ekspertīzi inovāciju iepirkumu procedūras izvēles, pielāgošanas un vadības jautājumos, dalījās Mateusz Stańczyk, SMM Legal advokāts un 2021. gada Eiropas Inovācijas iepirkumu balvas laureāts (Polija). Eksperts akcentēja pirmskomercializācijas iepirkuma procedūras priekšrocības, inovācijas priekšmeta definēšanas un identifikācijas kritērijus, kā arī dalījās ar praktisko pieredzi risku vadībā.  Stańczyk īpaši izcēla līderības lomu līguma pārmaiņu un risku pārvaldībā inovāciju iepirkumos, norādot:

“Gribu izcelt izaicinājumu, kas publiskā sektorā, un sevišķi inovāciju iepirkuma gadījumā, tiek visai bieži ignorēts - procesa līderība. Iepirkuma process prasa augstu projekta vadītāja tehnoloģisko, legālo un administratīvo kompetenci vienuviet, un spēju savlaicīgi vadīt riskus. Bez skaidras vadītāja lomas un atbalsta, projekta  īstenošanas riski būtiski pieaug. Var teikt, ka šajā procesā jums ir nepieciešams savs Lāčplēsis”.

Aizvadot interaktīvu diskusiju, dalībnieki secināja, ka Latvijā profesionālā un tehnoloģiskā līderība netiek izcelta kā kritērijs sekmīgai publisko iepirkumu projekta vadībai un īstenošanai. Norises noslēgumā, strādājot četrās darba grupās, pasākuma dalībnieki identificēja un validēja riskus reālas iepirkuma tehniskās specifikācijas ietvaros, kā arī piedāvāja risinājumus to novēršanai projektu budžeta, kalendāra un procedūras pielāgošanas griezumā.

Projekts IPROMO (Innovation Procurement Roadmap: Methodology in Overcoming Obstacles) noris ar EIT Urban Mobility programmas atbalstu. Sadarbībā ar Rīgas Valstpilsētas pašvaldības aģentūras “Rīgas digitālo aģentūru”, projekta ietvaros tiek izstrādāta ceļa karte pašvaldību darbiniekiem, kas ikdienā realizē iepirkumus. Tajā tiks apkopotas visas svarīgākās atziņas par inovāciju iepirkumiem, tostarp par līderības nozīmi.

Sekojiet līdzi informācijai sociālo tīklu platformās Facebook un LinkedIn, lai nepalaistu garām informāciju par trešo darbsemināru šī gada 5. decembrī.

Semināra ieraksts pieejams šeit.

2024. gada 3. jūlijā notika Latvijā pirmais inovāciju iepirkumu seminārs ar nosaukumu "Inovāciju iepirkums: inovācijas objekta noteikšana” notika Rīgas valstspilsētas pašvaldībā, iezīmējot nozīmīgu soli uz priekšu iepirkumu praksē reģionā. Šo semināru organizēja projekta vadošais partneris biedrība VEFRESH sadarbībā ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūru “Rīgas digitālā aģentūra”, un tā tika strukturēta divos galvenajos segmentos: teorētiskajā un praktiskajā daļā sesija.

Semināra teorētiskajā daļā vieslektors no Lielbritānijas Mr. Rikesh Shah dalījās pieredzē un praktiskos piemēros inovāciju iepirkumu organizēšanā un iepirkumu priekšmeta noteikšanā, definējot inovatīvo iepirkumu pazīmes. Pēc teorētiskās daļas sekoja paneļdiskusija, kurā piedalījās ar iepirkumu organizēšanu Latvijā saistītas iestādes: Iepirkumu uzraudzības birojs, Ekonomikas ministrija, kā arī Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas digitālā aģentūra” un tās piesaistītie eksperti. Diskusija sniedza nenovērtējamu ieskatu par izaicinājumiem un iespējām inovāciju iepirkums Latvijā.

Praktiskajā sesijā galvenā uzmanība tika pievērsta gaidāmajām iepirkumu aktivitātēm, kurus plāno Rīgas valstspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas digitālā aģentūra”.

Dalībnieki veica praktiskus vingrinājumus dažādu institūciju ekspertu vadībā. Šī sesija dalībniekiem sniedza tikai praktiskas zināšanas, bet arī apstiprināja viņu novatoriskās pieejas plānotajā iepirkumā.

Pasākumā piedalījās klātienē 33 dalībnieki un 28 dalībnieki bija pievienojušies tiešsaistē.

Kontaktinformācija: Rīgas digitālā aģentūra

Publicēts: 08.07.2024.