Pašvaldības organizētā tikšanās ciklā ar jauniebraucējiem no ārvalstīm 25. maijā notika jau piekto reizi. Tās laikā dalībnieki tika iepazīstināti NVO nama darbu Rīgā. Vienlaikus šī tikšanās sniedza ieskatu, kā NVO aicina iesaistīties plašu sabiedrību – visu paaudžu, tautību, profesiju un interešu jomu rīdziniekus – un iespēju iepazīties ar divām nevalstiskajam organizācijām un to pieredzi, darbojoties NVO namā.
Tikšanās dalībnieki iepazinās ar biedrību “Kultūras menedžmenta centrs “Lauska””, kas regulāri izmanto NVO nama telpas, lai kopīgi muzicētu. Biedrība dibināta 2003. gadā ar mērķi sekmēt kultūras procesus un profesionālu kultūras menedžmentu Latvijā. Laika gaitā tā attīstījusies, izveidota profesionāla ierakstu studija, kurā tiek ierakstīta gan pašu, gan citu kolektīvu mūzika, izlaisti vairāk nekā 100 kompaktdiski. Vasarā biedrība rīko etnomūzikas festivālu “Sviests” Valmiermuižā, šovasar tajā plānota arī ukraiņu un itāļu grupu uzstāšanās.
Biedrība “Iļģuciema sievietes” pastāstīja par biedrības darbību un sadarbību ar NVO namu – dalību semināros, tīklošanās pasākumos, radošo darbnīcu vadīšanu, kā arī atbalstu ukraiņiem. Šīs biedrības vadītāja jau 27 gadus strādā kā brīvprātīgā Iļģuciema sieviešu cietumā, un atzīst, ka tajā nonāk sievietes, kas nav guvušas sabiedrības, ģimeņu mīlestību, un brīvprātīgais darbs cietumā ir kā vēl viena iespēja mācīties. Organizācija dibināta pirms 23 gadiem, un tās projekti cietumā esošo sieviešu resocializācijai – dažādas nodarbības, kas domātas, lai palīdzētu sievietēm pēc soda izciešanas atgriezties sabiedrībā labākām – saņēmuši pašvaldības atbalstu. Biedrība atbalsta ukraiņus ar sirdi un rokām, adot zeķes. Brīvprātīga zeķu adīšanas akcija īstenota jau vairāku gadu garumā, adot zeķes Latvijas maznodrošinātajiem cilvēkiem un priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem, taču nu vairāk kā gadu no ziedotas dzijas tiek adītas zeķes Ukrainas armijai un iedzīvotājiem. Pasniedzēja, kas vada mākslas nodarbības Iļģuciema sieviešu cietumā, sadarbojas arī ar NVO namu un divreiz gadā rīko nodarbības NVO namā bērniem ar īpašām vajadzībām.
Pasākumā ar sevi iepazīstināja NVO nams, kas šogad svinēs savu desmitgadi. Nama dibināšanas ideja dzima 2010. gadā, kad Rīgā pirmo reizi notika iedzīvotāju forums un tā diskusijās izskanēja Rīgas NVO nepieciešamība pēc telpām aktivitāšu rīkošanai. Kopš atvēršanas nams pakāpeniski kļuvis par vienu no Rīgas kopienu centriem. Tas sniedz NVO – sabiedrības aktīvākajai daļai, kas iesaista dažāda vecuma, tautību un sabiedrības slāņu cilvēkus – iespēju tikties, darboties, mācīties, sadarboties un radoši izpausties.
NVO namā var organizēt pasākumus, diskusijas, seminārus, kultūras pasākumus un izstādes, īstenot sadarbības iniciatīvas, kā arī piedalīties NVO nama rīkotajos pasākumos. Gandrīz ik nedēļu namā notiek dažādi izglītojoši pasākumi un semināri, tēmas piemērojot NVO pieprasījumam un piemeklējot attiecīgās jomas speciālistus. Turklāt tiek veicināta arī sadarbība gan starp vienas jomas, gan dažādu jomu NVO. Namā notiek konferences un pieredzes apmaiņas pasākumi, pulcējot NVO un pašvaldību pārstāvjus no visas Latvijas. NVO nama ziņas ik mēnesi informē par pasākumiem, pašvaldības finansēšanas konkursiem u.c. NVO aktuāliem jautājumiem. NVO, kas pierakstījušās uz NVO nama jaunumiem, tos saņem e-pastā. Darbojas sociālā tīkla Facebook grupa NVO nama domubiedriem. Uz koncertiem un citām NVO aktivitātēm, kas tiek rīkotas NVO namā, aicināti nākt arī apkaimes iedzīvotāji.
NVO nama telpas Ieriķu ielā 43A iespējams izmantot bez maksas dažādām NVO aktivitātēm, papildus NVO pieejamas telpas vēl trīs citās pašvaldības apkaimēs, rezervējot šeit. Kopš pagājušās vasaras NVO nams piedāvā jaunu pakalpojumu NVO – iespēju saņemt un izmantot aprīkojumu pasākumiem dažādās Rīgas apkaimēs, kas ir ļoti būtisks atbalsts papildus telpu bezmaksas izmantošanai. Telpu un aprīkojuma izmantošanai ir tikai viens priekšnoteikums – tās paredzētas NVO.
Pēc biedrību pieredzes uzklausīšanas viesi tika aicināti ielūkoties NVO nama telpās, kā arī apskatīt izstādes. Vairākas telpas izdekorējušas NVO atbilstoši Latvijas mazākumtautību kultūras tradīcijām – tajās skatāmi dažādi tautastērpi un citi raksturīgi priekšmeti – taču šajā namā valda likums, ka neviena telpa nepieder kādai konkrētai NVO. Organizācijas ar telpām savstarpēji dalās, un uz tām nepieciešams pieteikties vismaz divas nedēļas iepriekš. Telpas ir pieejamas arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem un māmiņām ar bērnu ratiņiem – namā darbojas lifts. Izstādēs NVO savus darinājumus var parādīt plašākai publikai, kā arī var izvietot savus informatīvos materiālus. Turklāt NVO namā darbojas arī Teikas apkaimju koordinatore, viena no septiņiem apkaimju koordinatoriem, un Rīgas pilsētas apkaimju iedzīvotāju centra Klientu apkalpošanas punkts.
Pasākuma noslēgumā jauniebraucēji tika aicināti paust savas domas par to, kas viņiem NVO namā visvairāk patika, viņus pārsteidza vai iespaidoja. Atziņu starpā bija šādas: ir lieliski, ka tiek piedāvāts bezmaksas aprīkojums, ko NVO pašas, visdrīzākais, nevar atļauties; pārsteidza plašās telpas un zāle, kā arī darba laiks; iespaidoja šeit sastaptā atvērtība un iekļaušana. Pasākuma dalībnieki -jauniebraucēji ieinteresējās par nosacījumiem NVO dibināšanai.
Pasākums tika organizēts Rīgas pašvaldības, sabiedriskās politikas centra “Providus” un nodibinājuma “Make Room Europe” īstenotā Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda (Asylum, Migration and Integration Fund, AMIF) projekta “Migrantu integrācija ar lokāli veidotu pieredzi” (Migrant Integration Through Locally Designed Experience, MILE) ietvaros. MILE projekta mērķa grupa ir imigranti, pašvaldības darbinieki un integrācijas politikas veidotāji, projekta mērķis ir nodrošināt veiksmīgākas integrācijas politikas veidošanu un īstenošanu pašvaldību līmenī, iekļaujot dažādu sabiedrības grupu vajadzības un sekmējot iedzīvotāju iespējas aktīvi un atbildīgi iesaistīties pašvaldības, kopienas un savas dzīves veidošanā.