Iesaistot bērnus un jauniešus pilsētplānošanā, trešdien, 23.novembrī, Rīgas domē norisinājās diskusija starp skolēniem, domes politiķiem, pašvaldības teritorijas plānotājiem un ekspertiem. Skolēni pauda savas vajadzības un izteica priekšlikumus pilsētvides uzlabojumiem, kā arī prezentēja radošos darbus, kas izstrādāti konkursa “Kādu es vēlos Rīgas vēsturisko centru nākotnē” ietvaros.
Bērnu un jauniešu iesaiste pilsētplānošanā ir nepieciešama, lai pašvaldība noskaidrotu jaunās paaudzes vajadzības un redzējumu par pilsētvides attīstību nākotnē, un nepieciešamos risinājumus iekļautu jaunajos plānošanas dokumentos. Lai rosinātu skolēnu vidū sarunu par saviem ikdienas paradumiem un vajadzībām, kas saistītas gan ar mobilitāti pilsētvidē, gan ar brīvā laika pavadīšanas iespējām, Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments 23.novembrī organizēja diskusiju, kurā piedalījās Rīgas centra skolu skolēni, Rīgas domes vicemērs Edvards Ratnieks, Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone un Pilsētas attīstības departamenta teritorijas plānotāji un eksperti.
Atklājot diskusiju, Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks uzsvēra: “Bērni un jaunieši ir mūsu nākotne, tāpēc viņu idejas un priekšlikumi ir ļoti nozīmīgi. Tie ne tikai iedvesmos sabiedrību un pašvaldību ar jaunām idejām, bet arī veicinās bērnu izpratni par pilsētas vēsturiskā centra nozīmīgumu un tā attīstības iespējām. Arī Rīgas vēsturiskajam centram jāfunkcionē līdz ar mūsdienu inovācijām. Mēs visi esam saistīti ar mūsu seno pilsētu, un tas ir mūsu pienākums nodrošināt tās attīstību ar mūsdienu vajadzībām, vienlaikus saglabājot tās unikālo vērtību un gaisotni. Patīkami, ka bērni aktīvi piedalās pilsētas tālākā veidošanā. Skaidrs, ka pienāks laiks, kad viņi pieņems lēmumus un darīs mūsu pilsētu vēl skaistāku.”
Jauniešus dalīties ar savām idejām iedrošināja Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone: “Jauniešu līdzdalība pilsētplānošanā ir ieguvums pašvaldībai, jo šādā diskusijā jaunajai paaudzei ir iespēja pastāstīt par saviem novērojumiem un redzējumu, kā arī iedot mums idejas, ko darīt un kā plānot Rīgu labāk, lai arī pēc vairākiem gadu desmitiem galvaspilsēta būtu vēl skaistāka, mūsdienīgāka un kurā mēs visi justos kā mājās".
Skolēni diskusijas laikā vairākkārt uzsvēra, ka vēlētos nākotnē Rīgā sagaidīt vairāk apzaļumošanas un labiekārtojuma elementus – kokus, parkus, telpas brīvā laika pavadīšanai, soliņus, publiskās tualetes u.c. Tāpat jaunieši atzīmēja, ka vēlētos samazināt automašīnu skaitu pilsētā un uzlabot veloinfrastruktūru. Skolēni ierosināja pilsētvidē ieviest tehnoloģijas, piemēram, izvietot visiem pieejamas mobilo telefonu uzlādes stacijas, kā arī sakārtot daudzdzīvokļu māju iekšpagalmus.
Vienlaicīgi pasākumā savas idejas pilsētvides uzlabošanai prezentēja jaunieši, kuri piedalījās konkursā “Kādu es vēlos Rīgas vēsturisko centru nākotnē”. Konkurss norisinājās no 22. septembra līdz 31.oktobrim, ar mērķi iesaistīt jauno paaudzi pilsētplānošanā, veicināt viņu interesi un izpratni par Rīgas vēsturisko centru, tā saglabājamajām kultūrvēsturiskajām vērtībām, stiprināt šo vērtību apzināšanos sabiedrībā, to respektēšanu un saglabāšanu arī nākotnē. Konkursā savas idejas iesniedza skolēni no bērnu un jauniešu centra “Rīgas Skolēnu pils”, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Rīgas Franču liceja. Konkursa vērtēšanas komisija, kuras sastāvā bija eksperti no Pilsētas attīstības departamenta, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, analizējot darbus, norāda, ka skolēni iedziļinājās teritorijas plānošanā un radošie darbi atklāj viņu vērtības un attieksmi par pilsētas attīstību.
Pilsētas attīstības departamenta Pilsētvides attīstības pārvaldes Teritorijas plānojuma nodaļas vadītāja, pārvaldes vadītāja vietniece Māra Liepa-Zemeša atzinīgi vērtē skolēnu sniegumu: “Prieks par jauniešu līdzdalību pilsētplānošanā un diskusijas laikā gūtajiem priekšlikumiem pilsētvides uzlabošanai, kurus ievērtēsim, izstrādājot jauno teritorijas plānojumu. Tāpat, vērtējot konkursā iesniegtos darbus, redzam, ka skolēni ir centušies izprast Rīgas vēsturiskā centra vērtību, kā arī argumentēti pamatot savas idejas, kas ir vērstas uz kopienu vajadzībām un iesaisti, aktuālām pilsētvides problēmām un ilgtspēju, kas pārsteidzoši jauniešu vidū ir viena no aktuālākajām tēmām.”
Rīgas domes diplomus un balvas par dalību konkursā saņēma Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas audzēknis Toms Mārtiņš Linkaits par iesniegto darbu “Rīgas pamesto pagalmu renovācija un glābšana”, Rīgas Franču liceja audzēknis Henrijs Gustavs Strīgelis, kurš izstrādāja ieteikumus par Rīgas centra veloceliņa izbūvi un Vecrīgas apzaļumošanu, savukārt balvu par radošāko pieeju un oriģinālāko tehnisko sniegumu darbā “Vāveres Esplanādē” saņēma bērnu un jauniešu centra “Rīgas Skolēnu pils” komanda “Lācis”.
Pateicību par skolēnu motivēšanu dalībai konkursā saņēma skolotājas Jūlija Pereca-Pagrode no Rīgas Skolēnu pils un Lana Bikavniece no Rīgas Franču liceja.
Pilsētas attīstības departamenta organizētajā diskusijā piedalījās ap 20 skolēnu un skolotāju no Rīgas 40.vidusskolas, Rīgas Franču liceja, bērnu un jauniešu centra “Rīgas Skolēnu pils”, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Rīgas 13. vidusskolas, Rīgas 21. vidusskolas, Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas, Rīgas Kultūru vidusskolas, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, Rīgas 66. vidusskolas, Rīgas Centra humanitārās vidusskola, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas.
Rīgas pašvaldība apzinās jauniešu līdzdalības nozīmi pilsētplānošanā un turpinās organizēt izglītojošas un iesaistošas aktivitātes, lai dotu iespēju arī šīs sabiedrības daļai ieteikt savu viedokli par pilsētas attīstību. Jau pēc dažiem gadiem jaunā paaudze Rīgā studēs, strādās, veidos ģimenes, kā arī piedalīsies lēmumu pieņemšanā, tādēļ viņu viedoklis un redzējums par pilsētas attīstību ir svarīgs jau šodien.
Informāciju sagatavoja: Tatjana Smirnova, Rīgas pašvaldības Ārējas komunikācijas nodaļas projektu koordinatore, e-pasts: tsmirnova11@riga.lv.