Mākslinieces Gajanas Agadžanjanas apgleznotais porcelāns izstādē “Rīgas porcelāna jaunā dzīve” Rīgas Porcelāna muzejā no 2024. gada 13. decembra līdz 2025. gada 09. februārim.
Pirmo reizi Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma mākslinieces Gajanas Agadžanjanas darbu izstāde. Šai izstādei “Rīgas Porcelāna jaunā dzīve” māksliniece ir apgleznojusi sava tēva, Rīgas Porcelāna rūpnīcas ilggadīgā vadošā dizainera Levona Agadžanjana (1940–1999) radītās porcelāna formas.
Personālizstādē būs skatāmi mākslinieces jaunākie apgleznojumi, kā arī izlase no agrākos periodos, īpaši 90. gados tapušajiem darbiem. Visus šos darbu vieno tas, ka gleznojumi ir veikti uz Levona Agadžanjana izstrādātās, plaši tiražētās Rīgas Porcelāna rūpnīcas produkcijas, kā arī viņa mazāk zināmajām autorformām.
Gajanas Agadžanjanas radošais rokraksts izceļas ar spilgtām krāsām, plašu toņu paleti un eksotiskām tēmām, kurās iespējams saskatīt atsauces uz porcelāna dzimtenes – Ķīnas, Japānas un citu seno kultūru estētiku un kultūras mantojumu, kā arī Eiropas porcelāna mākslai raksturīgajiem floras un faunas gleznojumiem. Darbos ietvertas arī rotaļīgas stilizācijas un mūsdienīgi, komiski tipāži.
Gajanas Agadžanjanas (1966) liktenis ir cieši saistīts ar porcelāna mākslu. Pēc studijām Veras Muhinas augstākajā rūpnieciskās mākslas un amatniecības skolā (bijušajā Štiglica mākslas skolā), viņa divus gadus strādāja Rīgas Porcelāna rūpnīcā – tobrīd jau AS “Rīgas Porcelāns”, specializējoties dekorēšanas darbos un dekoru izstrādē. Taču rūpnīcas vide viņai bija pazīstama jau pirms studijām – pavadot laiku tur sava tēva, Levona Agadžanjana paspārnē.
Rīgas Porcelāna rūpnīcas norieta periodā, 90. gados Gajana Agadžanjana, kopā ar bijušajām kolēģēm, mākslinieci Antoņinu Paškēviču, Larisu Maksimenkovu, Natāliju Laminsku un citām, pašorganizējās un lūkoja attīstīt savu nišu jaunajos kapitālistiskajos apstākļos. Tika rīkotas porcelāna mākslas izstādes, tostarp arī komercizstādes, lai pievērstu ārzemju tūristu un potenciālo pircēju uzmanību. Vēlāk gan profesionālā karjera aizveda grafiskā dizaina virzienā, taču nu jau daudzus gadus Gajana Agadžanjana ir atgriezusies porcelānā, nodarbojoties ar apgleznošanu un pedagoģiju pašas dibinātajā studijā “Gayana’s Art”.
Izstāde “Rīgas porcelāna jaunā dzīve” ir Gajanas Agadžajanas veltījums tēvam – mūsdienās strādājošas mākslinieces goda atdošana nu jau aizgājušam periodam Latvijas porcelāna mākslā un ražošanā, kā arī tilts uz mūsdienām un skats nākotnē, kur Latvijā turpinās strādāt porcelāna mākslinieki – gan formu autori, gan tie, kas tās apglezno.
Levons Agadžanjans bija viens no vadošajiem savas paaudzes Rīgas Porcelāna rūpnīcas dizaineriem, kas atbildēja par jaunu produktu formu izstrādi. Daudzas 60., 70. un 80. gadu ikoniskas tējas, kafijas un pusdienu servīzes porcelānā un fajansā ir viņa izdomas rezultāts. Viņa rokai pieder arī vienas no pēdējām servīžu un sīkplastikas formām, ko rūpnīca izlaida tās darbības pēdējā fāzē 90. gados. Meitas vārdā – “Gajane” – ir nosaukta viena no viņa radītajām dekoratīvajām vāzēm.
Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas pašvaldības finansiālu atbalstu gadu mijā klajā tiks laista fundamentāla monogrāfija “Levons Agadžanjans”. 368 lapaspuses biezais izdevums būs veltīts šī dizainera dzīvesgājumam, viņa radošajam mantojumam, kā arī sniegs unikālu ieskatu rūpnīcas mākslinieciskajā štatā, kas trīs gadu desmitus ikdienā strādāja ar viņa radītajām formām.
Savukārt ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu Rīgas Porcelāna muzeja Youtube kanālā būs skatāms “Porcelāna TV” video – intervija ar Gajanu Agadžanjanu.
Izstāde “Rīgas porcelāna jaunā dzīve” muzejā skatāma no 2024. gada 13. decembra līdz 2025. gada 09. februārim.
Darba laiks: Otrdienas – Svētdienas no 11.00 līdz 18.00; Pirmdien - slēgts.
Ieejas biļetes: EUR 5.00; EUR 3.50 (skolēniem, studentiem, pensionāriem). Bezmaksas ieeja pirmskolas vecuma bērniem; I un II grupas invalīdiem; politiski represētām personām; Latvijas muzeju darbiniekiem; Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem; Latvijas Mākslinieku savienības biedriem; Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem; mākslas, dizaina un amatniecības skolu audzēkņiem, uzrādot apliecinošu dokumentu.