Datums 16. decembris, 2022 – 5. februāris, 2023
LaiksVisu dienu
Vieta Rīgas Porcelāna muzejs, Kalēju iela 9/11, Vecrīgā (ieeja no Konventa sētas)
Ilzes Romules darbi
Ilonas Romules darbi no cikla “Neizspēlētās spēles”. Porcelāns. 2022. Foto: Gvido Kajons.

Ilonas Romules jaunāko darbu ekspozīcija “Neizspēlētas spēles” Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma no 16. decembra līdz  5. februārim.

Rīgas Porcelāna muzejs svētku sezonā dāvā iespēju piedzīvot Ilonas Romules mākslu un viņas juteklisko iztēles pasauli ekspozīcijā “Neizspēlētas spēles”, muzeja pirmā stāva skatlogos. Ekspozīcijas motīvs sasaucas ar ideju par nepabeigtām lietām, pie kurām ir jāatgriežas, lai tās izpildītu vai atrisinātu līdz galam. Kā spēle, kas ir sākta un tad kādā brīdī pamesta pusceļā. Nav zināms, kāpēc vai, cik ilgs ir bijis pārtraukums, taču, lai spēlei būtu jēga, tai ir jātop izspēlētai līdz galam. Ir jānonāk līdz atrisinājumam, kādam ir jāuzvar, bet kādam jāzaudē. Stilistiski izstāde balstās tēlā – bērnības laika rotaļlietā: kustīgā lellē, kuras lodveida pamatne, ja iešūpota, vienmēr atgriežas savā sākuma stāvoklī. Izmantojot to par izejas punktu, Ilona Romule veido jaunu tēlu kopu: variācijās un formu kombinācijās elementi pārceļo no viena tēla pie otra, antropomorfais saplūst ar ģeometrisko, iztēlotais – ar reālo. Sirreālajā tipāžu komandā visi dala kaut ko līdzīgu, tomēr katrs ir ar savu īpašo raksturu. Tie visi ir kādās attiecībās viens ar otru un tēla nozīme mainās līdz ar pozīcijas maiņu kopējā struktūrā. Tā ir neizspēlēta spēle, kurā uzvarētājs vai zaudētājs vēl nav zināms; viss ir procesā – tavs gājiens!

Ilona Romule ir viena no izteiksmīgākajām personībām Latvijas porcelāna mākslā un viena no vislabāk zināmajām latviešu autorēm pasaulē. Ilonas Romules mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu arsenālā ir porcelāna veidošanas tehniku filigrāns lietojums, unikālas tēlu sistēmas un elegants, grafisks zīmējums, kas izteiksmīgi papildina oriģinālās formas. Viņa ir viena no retajām māksliniecēm, kura strādā arī litofānijas tehnikā.

Atklājot savu radošo procesu, Ilona Romule stāsta, ka viņa iedvesmu smeļas ceļojumos, saskarē ar citām kultūrām, komunikācijā. Citādāka vide, arhitektūra, etnogrāfiskā māksla, citādāka attiecību kultūra. Idejas darbiem rodas nekonkrētās, netveramās situācijās, piemēram, ieraugot zināmu priekšmetu īpatnās ēnas un siluetus agrā rīta stundā, vērojot plaisas, mākoņu kustību, tējas krūzes nospiedumus uz skičpapīra; sapņojot un mostoties no sapņiem. Konkrētas dzīves situācijas, personas atstāj iespaidus un nospiedumus, atmiņas par sajūtām un atmosfērām, kas tālāk translējas darbos un tikai Ilonai Romulei raksturīgajos, izteiksmīgajos mākslas tēlos. Dažādos dzīves posmos tiek attīstītas dažādas tēlu un tematiskās līnijas, brīžiem uzsverot konstrukcijas un dizaina kvalitātes, pat veidojot funkcionālus objektus kā, piemēram, tīģeru kannas un zirgu vāzes, dažbrīd padodoties emocionālai un ekspresīvai izteiksmei un veidojot skulpturālus mākslas darbus. Reizēm autore atgriežas pie agrākām tēmām un atsāk darbu ar tām, jau ar jaunu skatu un noskaņojumu.

Ilona Romule ir sarīkojusi vairāk kā 20 personālizstādes Latvijā un ārzemēs, piedalījusies vairāk nekā 50 starptautisku konkursu izstādēs un vairāk nekā 80 grupu izstādēs visos pasaules kontinentos. Viņa regulāri piedalās starptautiskos porcelāna mākslas simpozijos un radošajās rezidencēs, lasa lekcijas un vada meistardarbnīcas porcelāna mākslas centros Ungārijā, Ķīnā, ASV. Māksliniece regulāri vada arī ģipša formu veidošanas, litofānijas un porcelāna apgleznošanas meistarklases augstskolās un mākslas centros visā pasaulē.

“Neizspēlētas spēles” ir noslēdzošā izstāde mākslinieces jubilejas izstāžu ciklā, kas aizsākās šogad jūnijā ar personālizstādi “Divas puses” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā un šobrīd turpinās ar personālizstādi “Izlaušanās gaisma” Daugavpils cietokšņa izstāžu zālē “Martinsona māja” Daugavpilī.

Iepriekšējā Ilonas Romules personālizstāde Rīgas Porcelāna muzejā bija “Litofānija un citas smalkas būtnes” 2012. gadā.

Izstāžu ciklu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Darba laiks:

Otrdienas – Svētdienas no 11.00 līdz 18.00;

Pirmdien - slēgts.

 

Ieejas biļetes: EUR 3.50; EUR 1.50 (skolēniem, studentiem, pensionāriem)

 

Bezmaksas ieeja pirmskolas vecuma bērniem; I un II grupas invalīdiem; politiski represētām personām; Latvijas muzeju darbiniekiem; Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem; Latvijas Mākslinieku savienības biedriem; Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem; mākslas, dizaina un amatniecības skolu audzēkņiem, uzrādot apliecinošu dokumentu.