Datums 20. oktobris, 2024
Laiks11.00
Vieta Jugla, Pie Velnezera

Tieši rudens ir īstais laiks, lai sētu un ierīkotu pilsētas pļavas, tāpēc oktobra nedēļas nogalēs ikviens ir aicināts piedalīties pilsētas pļavu talkās! Latvijas Dabas fonds (LDF) sadarbībā ar Rīgas domi un apkaimju biedrībām pilsētas pļavas – savvaļas augu oāzes dabas daudzveidības saglabāšanai – veido jau ceturto gadu.  Šoruden piecas jaunās pilsētas pļavas tiks ierīkotas Grīziņkalnā, zālājā pie Rumbulas peldvietas, Lucavsalā pie piknika zonas, Mežaparkā pie Mirdzas Ķempes ielas, kā arī Juglā pie Velnezera.

“Šogad, kad ierīkosim piecas jaunas pilsētas pļavas, kopējā pilsētas pļavu tīklā būs jau 42 teritorijas. Sirsnīgs paldies visiem brīvprātīgajiem, kuri šajā un citās vasarās dažādās vietās Latvijā nepagurstoši vāc savvaļas augu sēklas un nogādā tās mums, apliecinot, ka dabas daudzveidības saglabāšanā var iesaistīties ikviens! Tāpat pateicamies apkaimju biedrībām par atsaucību piedalīties pilsētas pļavu izveidē un priecāsimies, ja oktobrī gaidāmajās talkās piedalīsies plašs apkaimju iedzīvotāju pulks,” cer pilsētas pļavu iniciatore, LDF botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova.

Šogad pilsētas pļavas tiek veidotas sadarbībā ar Grīziņkalna apkaimes biedrību, Mazjumpravas biedrību un biedrību "Cits Ķengarags", Mežaparka attīstības biedrību un Juglas apkaimes biedrību. Pilsētas pļavu ierīkošanas talkas ir publiskas un tajās aicināts piedalīties ikviens interesents.

Oktobris un novembris ir piemērotākais laiks, lai ierīkotu pilsētas pļavu teritoriju, jo, noslēdzoties aktīvajai veģetācijas sezonai, ir iespējams sagatavot augsni. Lielai daļai augu, piemēram, zvagulim nepieciešama aukstuma stratifikācija, lai tā sēklas iegūtu dīgstpēju. Tas ir mehānisms, kas dabā attīstījies, lai augi nesāktu dīgt nepareizajā brīdī un neaizietu bojā. Tāpat vēlā rudenī mazāk aktīvi kļūst dažādi sēklgrauži – bezmugurkaulnieki, putni, zīdītāji. Tas nozīmē mazākus sēklu zaudējumus.

Lai ierīkotu pilsētas pļavu teritoriju, nepieciešams veikt augsnes nolīdzināšanu ar grābekļiem, velēnu nolasīšanu un savvaļas augu sēklu izsēšanu. Parasti talkas ilgst līdz divām stundām. Jāatceras, ka pļavas ir ekosistēmas, kuras attīstās lēni, tāpēc daudzi sētie augi būs manāmi tikai pēc pāris gadiem.

Jauno pilsētas pļavu izveidei tiks izmantotas sēklas, kuras LDF eksperti un akcijas “Darām pļavu kopā!” dalībnieki šovasar ar rokām ievākuši visā Latvijā, bet mehāniski ievāktās sēklas vāktas dabiskajās pļavās Madonā un aizsargājamo ainavu apvidū “Ziemeļgauja”. Pļavās tiks sēti tādi savvaļas augi kā ziemeļu madara, pļavas dzelzene, gaiļbiksīte, klinšu noraga un kalnu āboliņš.

Uz pilsētas pļavu ierīkošanas talkām jāierodas ērtās darba drēbēs atbilstoši laikapstākļiem. Kājās vēlams vilkt gumijas zābakus, jo būs atklāta augsne. Talkotājiem tiks nodrošināti darba cimdi un darbarīki, kā arī silta tēja un cepumi.

Par LDF projektu urbanLIFEcircles

Pilsētas pļavas tiek veidotas Latvijas Dabas fonda projektā “urbanLIFEcircles” ar mērķi saglabāt, pilnveidot un ilgtspējīgi apsaimniekot zaļo infrastruktūru pilsētās, palielināt bioloģisko daudzveidību, atjaunot un uzlabot ekosistēmu savienojamību un veselību, kā arī sniegt iedzīvotājiem jaunas atpūtas zonas. Projektu “urbanLIFEcircles” īsteno Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Rīgas valstpilsētas pašvaldību, Tartu pilsētas pašvaldību un Orhūsas pilsētas pašvaldību, kā arī vairākiem partneriem no Igaunijas. Projektu “urbanLIFEcircles” finansē ES LIFE programma un Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Projekts norisināsies līdz 2027. gadam.